Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Rodina musí byť vždy na prvom mieste

Žena - matka a politika. Dajú sa tieto dve úlohy zvládnuť? Aj na túto tému sme sa porozprávali s Annou Chalúpkovou, ktorá sa venuje regionálnej politike už viac rokov. Je poslankyňou samosprávneho kraja i dubnického mestského zastupiteľstva.


V komunálnej politike pôsobíte už dlhší čas. V čom vidíte zmeny, resp. porovnanie s minulosťou?
Dnes po 16 rokoch od revolúcie sa často zamýšľam nad všetkým, čo sa udialo. Razantné zmeny sa dostali i do politiky. Zmeny sa dotýkali hlavne rozhodnutí mocenského centra. Neistota, čo bude s krajinou a eufória z otvorenia hraníc, dávali politikom nemálo práce. Samostatnosť Slovenskej republiky, prípravy nového členenia, obhajovanie nových reformných krokov, nové podnikateľské podmienky, zmena hospodárskych kontaktov, nové vzťahy cezhraničnej spolupráce, to všetko prinieslo aj do komunálnej politiky diametrálne odlišné problémy ako pred rokom 1989. Zmeny v komunálnej politike nastali prenosom kompetencií zo štátu na samosprávy na regionálnej, ako aj na komunálnej úrovni. Obrovské zmeny nastali v ekonomickej oblasti, v sociálnej oblasti, v oblasti školskej, v doprave, zdravotníctve, výstavbe, aj v životnom prostredí. Z legislatívy vyplýva, že regionálna úroveň má iné kompetencie ako komunálna. Každá táto úroveň si vyžaduje iný prístup, ale hlavne nemalé finančné prostriedky.
Aký je postoj kolegov poslancov voči ženám?
Kolegovia poslanci vnímajú ženy - političky ako svojich rovnocenných partnerov so svojím pohľadom na riešenie problémov, ktorému nechýba racionálnosť, altruizmus, ale i citlivosť. Muž vždy bude mužom a žena ženou. U nás citeľne diskrimináciu žien nepociťujeme, ale vždy je to o ľuďoch - i v poslaneckej branži.
Ako zvládate funkciu ženy, matky a političky?
Moja rodina bola u mňa vždy na prvom mieste. Vždy som si ale našla čas a zaujímala sa aj o problémy iných. S priateľmi a známymi som vášnivo diskutovávala o tom, čo by bolo treba napraviť, ako čo vyriešiť, ako pomôcť tým, ktorí pomoc nevyhnutne potrebujú. Teda v skratke chcem povedať, že politika mi nikdy nebola cudzia. Som matkou jedinej dcéry, ktorá už má založenú vlastnú rodinu. Moja rodina je to najdôležitejšie a najcennejšie, čo v živote mám. Všetky problémy, ktoré sa vyskytnú v každej rodine, som s pomocou môjho manžela a dcéry vždy vyriešila. Nevedela by som pracovať s občanmi s vedomím, že v rodine niečo zanedbávam, alebo že je to na úkor mojej rodiny. Je to vždy o tom, že aj rodina chápe moje poslanie poslankyne ako vec prospešnú a potrebnú. Myslím si, že na všetko musí byť pevná vôľa a sebazaprenie, a vtedy sa všetko dá ľahšie zvládnuť. Snažím sa tieto funkcie vykonávať najlepšie, ako viem. Zhodnotenie zvládnutia funkcie ženy a matky prenechám členom mojej rodiny. Pôsobenie v komunálnej politike hodnotia občania vo voľbách.
Počas viacročného pôsobenia ste určite zažili aj príjemné zážitky. Na čo najradšej spomínate?
Nerada by som otázku postavila o zážitkoch. Sú rôzne veci, o ktoré ma žiadajú moji spoluobčania. Vždy je pre mňa úspechom, keď som človeku, ktorý ma o pomoc požiadal, dokázala pomôcť, či už niečo vybaviť alebo jeho problém vyriešiť. Myslím si, že pomoc nie je o zážitkoch, ale o pocitoch. Školy, domovy dôchodcov a rôzne iné inštitúcie sa boria s nemalými problémami a hľadajú mnohokrát pomoc u mňa ako u poslankyne. Mám veľmi dobrý pocit a znova elán do práce, keď sa mi podarí im pomôcť v ťažkej situácii.
Spomenúť treba aj nepríjemné zážitky. Stalo sa vám niekedy, že ste napr. ľutovali, že nie ste mužom?
Znovu hovorím, že moje pôsobenie vo veciach verejných nie je o zážitkoch. Pri každej práci sa vyskytujú aj príjemné chvíle, aj nepríjemné. Každý človek zle nesie nepríjemnosti. Mne sa stali a veľmi nerada o nich hovorím a na ne spomínam. Uberajú mi silu, ktorú potrebujem pre ľudí, o ktorých si myslím, že ma potrebujú. Jednou z nepríjemných chvíľ, ktoré ma postretli, je strata zamestnania. Ale nikdy, ani v nepríjemných situáciách, som neľutovala, že nie som mužom.
Myslíte si, že ženy majú dostatok priestoru na politickom poli?
Napriek tomu, že žijeme v spoločnosti, ktorá prešla rôznymi zmenami aj zmenou v postojoch mužov voči ženám, najmä v ich začlenení do politiky, je žien na politickom poli stále málo. Priestoru aj v politike je dosť, ale u nás sa stále traduje predsudok, že žena sa má starať o rodinu. Pretrváva to aj na ekonomickej závislosti na silnejšom pohlaví, kde muži sú stále zvýhodňovaní v porovnaní so ženami, a potom je to vidieť aj v politike, tak komunálnej, ako aj regionálnej, v porovnaní koľko mužov je vo vedúcich funkciách vo verejnom sektore, v samosprávach, atď. Nechcem tým znevažovať prácu mužov, ale myslím si, že aj ženy by dokázali tieto funkcie fundovane zvládnuť.
Čo najviac chýba regionálnym politikom?
Vytvorenie si bližšieho kontaktu s občanmi, väčší záujem o ich každodenné problémy a pomoc pri ich riešení. Na úrovni regiónu a obce sa riešia problémy v oblastiach, ktoré sa bezprostredne dotýkajú občanov – zdravotníctvo, sociálne veci, školstvo, infraštruktúra, doprava a pod. Na stretnutiach s občanmi a taktiež pri vykonávaní mojich každodenných bežných ľudských povinností občania kladú otázky na témy, ako sú zabezpečenie sociálnych istôt, dostupnosť zdravotníckej starostlivosti, tvorba pracovných príležitostí, kvalitná výchova a vzdelávanie a pod. Zároveň hovoria o pocite, ktorý majú z politikov na všetkých úrovniach. Potom je to všetko o peniazoch, ktoré chýbajú v každom odvetví. Často rozhodnutia a ekonomické ukazovatele zväzujú ruky predstaviteľom komunálnej aj regionálnej samosprávy.
Neľutovali ste niekedy, že ste vstúpili do politiky?
K politike som mala vždy blízko, ako som už odpovedala, vždy sa v mojej hlave rodilo veľa projektov, ktoré v bežnom zamestnaní alebo doma v rodine nedokážete presadiť. Aj preto som si vybrala cestu v regionálnej a komunálnej sfére, kde tieto veci môžem ovplyvniť, vyriešiť problémy, ktoré zaujímajú mnohých občanov, dennodenne sa s problémami stretávajú, ale nevedia si s nimi poradiť. Politika, či už komunálna alebo regionálna, je miesto, kde sa dá veľa zmeniť v prospech občana. Určite sa počas môjho doterajšieho „politického“ života vyskytli chvíle, kedy som premýšľala nad tým, prečo som vstúpila do komunálnej politiky. Niekedy tieto pocity boli spojené s pocitom určitej bezmocnosti, ale vždy prevážili skutočnosti, kde som chcela niečo zmeniť a vylepšiť v prospech mesta, občana a pod.
Ako vás podľa vášho názoru vníma okolie?
Na túto otázku sa mne veľmi ťažko odpovedá. Myslím si však, že okolie má vníma dobre, čo sa prejavilo aj vo komunálnych voľbách a tiež teraz nedávno vo voľbách do VÚC. Svojimi hlasmi mi občania prejavili dôveru, a tým podporili moju prácu, ktorou sa snažím pomôcť riešiť ich každodenné problémy. Každý človek vo svojom živote prejde rôznymi etapami. Som vo veku, keď už človek vie, aké hodnoty sú v živote dôležité. Vždy sa snažím byť človekom a myslím si, že ma tak vníma aj moje okolie. Oslovuje ma veľa ľudí, sú to takí, ktorí potrebujú presadiť rôzne aktivity, podnikateľské zámery, ale najviac ľudí, ktorí potrebujú k svojmu každodennému životu potreby na prežitie slušného života. Oslovujú a prosia o pomoc i ľudia, ktorí zápasia možno s najhorším. Žena poslankyňa vždy musí vidieť všetkých. Som rada, že okolie ma oslovuje a vyhľadáva. Som im vďačná za všetko, hlavne však im chcem poďakovať za dôveru, ktorú vkladajú do mňa a budem sa snažiť im odvďačiť svojou prácou a úspechmi, ktoré nepovažujem za úspechy svoje, ale úspechy všetkých, ktorí ma oslovujú.
Čo by ste ešte chceli „vyskúšať“ na politickej scéne?
Slovo „vyskúšať“ mi pripomína experimentovanie. V politike by sa experimentovať nemalo, a preto by som ho nahradila slovom „dosiahnuť“. Vzhľadom k tomu, že mám v „čerstvej“ pamäti voľby poslancov do Trenčianskeho samosprávneho kraja v roku 2005 by som chcela dosiahnuť ešte väčšiu dôveru občanov v komunálnej politike. Životná skúsenosť ma naučila rozoznávať podstatné veci od nepodstatných alebo menej závažných. Som presvedčená o svojom názore, že je veľa vecí, ktoré sa dostali do kolapsu pôsobením nesprávnych rozhodnutí doterajších zástupcov ľudu na politickej scéne. Ich pôsobením a riešením prispeli mnohým rodinám k tomu, že sa ocitli až na hranici biedy. Viem, že sa veľmi ťažko napravujú nesprávne rozhodnutia a konania. Som však pripravená riešiť akékoľvek problémy. Moje pôsobenie v komunálnej aj regionálnej politike závisí však od rozhodnutia občanov.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Keď štúdium (za)baví
 4. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 5. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 6. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 8. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 6. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 7. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 8. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 25 320
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 23 225
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 869
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 430
 5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 618
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 543
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 132
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 883
 9. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 785
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 7 652
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Premiér: Minister školstva má naplánovať, ako vrátiť deti do škôl od 7. decembra

Premiér chce, aby systém následne mohol fungovať aj v ďalších mesiacoch.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Premiér: Od plánu plošného testovania budúci víkend sa zatiaľ upúšťa

Zdá sa, že celoplošné testovanie cez mikulášsky víkend nebude.

Premiér Igor Matovič.

Situácia v bystrickej nemocnici je vyhrotená, v karanténe je 53 pracovníkov

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici je momentálne vyhrotená situácia, v karanténe je aktuálne 53 pracovníkov.

Najrýchlejší poštár. Holuby ohrozujú dravce, hovorí Luhový

Poštový holub bol v minulosti najrýchlejším prostriedkom na prenos správ. Teraz sa využíva najmä na športové účely. Úspechy dosahuje MIROSLAV LUHOVÝ z Púchova.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

FOTO: Po obrovských tolstolobikoch prišli na rad skutoční králi priehrady Ružiná

Vo vodnom diele Ružiná prebieha už štvrtý deň záchranný odlov rýb.

Pri inštalácii vianočnej výzdoby v Mlynoch prišiel mladý muž o nohu

Pracovník spadol z výšky približne 20 metrov. Utrpel množstvo zranení.

Demänovská dolina už nevládze, na petíciu nie je neskoro

Nestíha elektrika, už ani zdroje pitnej vody.

Tragická nehoda na R1: Vodiča († 52) vymrštilo z auta

Nehoda sa stala na diaľničnom úseku medzi Zvolenom a Žiarom.

Už ste čítali?