V Ilave prežívali horúce chvíle
Ilava – Podhradský potok, pretekajúci cez mesto, sa minulý týždeň zmenil na nebezpečný vodný živel. Vybrežovať sa začal už v košeckom katastri a naplno prejavil svoju silu v Ilave. Nepomohli ani vrecia s pieskom, ktorými v kritických miestach zvyšovali hrádzu, aby sa voda nerozlievala po okolí. V meste museli vyhlásiť tretí stupeň povodňovej aktivity.
Najviac zasiahnutá bola mestská časť Sihoť. „Voda asi v stometrovej šírke pretekala cez hrádzu a začal sa v podstate vytvárať ďalší potok. Úplne zaliaty bol futbalový štadión, voda zatápala objekty v priemyselnej zóne i niekoľko rodinných domov. Hrozilo, že budeme musieť evakuovať obyvateľov Sihote,“ hovorí Ferdinand Zigo, prednosta mestského úradu. Na záchranných prácach sa podieľalo niekoľko desiatok ľudí – dobrovoľní hasiči z Ilavy, Iliavky, profesionálni hasiči z nápravného zariadenia, zamestnanci Technických služieb i mesta.
Hroziace nebezpečenstvo sa snažili odvrátiť nasmerovaním vody do kanála Váhu. Zhruba šesťdesiatcentimetrový rigol mal pomôcť aj k odvodneniu futbalového štadióna. Voda však bola silnejšia. Svoju silu ukázala naplno, keď utrhla cestu popri futbalovom štadióne. Namiesto nej zostal hlboký rigol, ktorý vyústil až v kanáli. Sihoť bola zachránená, avšak škody, ktoré voda spôsobila, sú aj tak vysoké. „Zatiaľ ešte škody nie sú vyčíslené, pretože stále trvá tretí stupeň povodňovej aktivity. Už teraz je však zrejmé, že celkové pôjdu do miliónov korún,“ dodal Zigo.
Dubnica nad Váhom – Na zvýšený príval vody sa pripravovali aj v tomto meste. „Pravidelne monitorujeme vodné toky v Dubnici i v Prejte. Ich hladiny sú ustálené. Akousi kontrolnou bójkou je tzv. zipka – miesto, kde sa Dubnický potok vlieva do Váhu. Ak je zatopená, hladina vody sa dvíha. Preto ju pravidelne kontrolujeme a čistíme. Pomohlo tiež, že sme v minulom období urobili výrez náletov,“ informuje Jozef Martinka z mestského úradu.
Nová Dubnica – Podľa prednostky mestskej radnice Ivety Jurisovej sa povodne vyhli Novej Dubnici: „Zhruba pred mesiacom sme dva dni čistili celý potok v Malom Kolačíne. Vďaka tomuto opatreniu sme v súčasnej dobe zabránili jeho rozliatiu. Pravidelne ho kontrolujeme, aj v piatok sme z neho museli odstraňovať zátarasy, ktoré voda doniesla, aby sa potok nevylial.“
Pruské – V obci vyhlásili 29. marca druhý stupeň povodňovej aktivity. Po ústupe zrážok síce hladina vodných tokov začala klesať, ale na Ohradskom potoku krízový stav pretrvával. Voda sa začala rozlievať po okolí. Začalo sa horúčkovité zachraňovanie, aby vodnému živlu zabránili vo veľkých škodách. Pri plnení vriec sa striedali dobrovoľní hasiči i občania, aby ich potom rozvážali do krízových lokalít.
Po upokojení stavu vodných hladín potok upravili, rovnako bola prečistená aj horná časť Chmelinského potoka.