Bola však pitná, použiteľná na varenie i na hygienu. Po tomto zistení sme okamžite zabezpečili opatrenia na likvidáciu kontaminácie pitnej vody vo vodovodnej sieti a obyvateľom poskytli náhradné zásobovanie cisternami,“ vyjadril sa Jaroslav Lagíň z považskobystrického závodu Severoslovenskej vodárenskej spoločnosti a dodal, že preventívne odoberú ešte vzorku na laboratórne vyšetrenie. Podľa informácie Zuzany Bačíkovej kontrolný odber pitnej vody z vodovodnej siete v Šebešťanovej a zo zaplavenej studne Materskej školy v Stupnom následne zabezpečil regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Považskej Bystrici.
Povodne spôsobili škodu na vodovode v Ilave, v časti Súhradka, kde pretrhlo hrádzu, v ktorej bol umiestnený vodovod. „Povrchovým systémom sme núdzovo odberateľom zabezpečili vodu. Keď ustúpi povodňový stav, budeme si uplatňovať škody. Vodovod musíme v tejto časti nanovo dorobiť. Nie je definitívne jasné, čo všetko budeme musieť spraviť. Či sa bude dávať hrádza do pôvodného stavu, do nej vodovod, či ho budeme prekladať o 100-200-metrov ďalej,“ povedal Lagíň. Podľa jeho slov ostatné vodné zdroje nie sú v záplavovej oblasti a nie je ohrozená kvalita vody. Poznamenal, že vodný zdroj Uhliská pre obec Mojtín vykazoval desaťnásobné zvýšenie výdatnosti pri rovnakej kvalite pitnej vody. Topenie sa snehu vo vápencových útvaroch prejavovalo priamo cez vodný zdroj. „Neboli vyhlásené žiadne opatrenia, obmedzenia, či regulačné stupne,“ povedal.
Jarné povodne ovplyvnili pitnú vodu v studniach a zasiahli aj región Považská Bystrica. „Mestské alebo obecné úrady nenahlásili RÚVZ hromadné zaplavenie studní. Každý, kto mal znečistenú vodu, musí zdroj vyčistiť od naplavených nečistôt a vydezinfikovať,“ odporúča Z. Bačíková z RÚVZ.
Autor: zum