Bude útulok s domovom dôchodcov pod spoločnou strechou?
Považská Bystrica - Útulok – Azylové centrum na Mládežníckej ulici, zariadenie pre sociálne najslabších občanov, od roku 2002 je organizačne pričlenené k Domovu dôchodcov a Domovu sociálnych služieb na sídlisku Zakvašov. Má kapacitu 20 miest a je zriadený výlučne pre mužov vo veku od 18 rokov. Dozvedáme sa o životných príbehoch jeho obyvateľov, ktoré sú také rozmanité, aké dokáže napísať iba sám život. A možno je v tom aj osud, ktorý ich všetkých bez rozdielu veku a povolania dal dokopy a ocitli sa v útulku, ani nevedia ako. Jeden prišiel priamo z detského domova, po dovŕšení 18 rokov nemal kam ísť, rodičov nepozná, nikoho nemá. Druhý zasa z výkonu trestu, ďalší prišiel o strechu nad hlavou po rozvode. Priznajú si, alkohol im zobral robotu a zničil manželstvo. Viacerí v minulosti bývali na rôznych podnikových ubytovniach, tie však boli zrušené a predané. A niektorí povedia, že to tie nepodarené “baby” z nich urobili, pokiaľ oni robili na montážach v Čechách, našli si frajerov a oni museli z domu odísť.
„V zariadení boli ubytovaní aj ľudia, pre ktorých tu neboli vhodné podmienky. Starí, chorí chlapi, ktorí patrili už dávno do domova dôchodcov. Týchto sme zobrali ku nám,“ vysvetľuje Gabika Lukáčová, sociálna pracovníčka Domova dôchodcov na sídlisku Zakvašov, ktorá je zároveň vedúcou útulku a dodáva: „V niektorých prípadoch nám veľmi pomohli aj z Domova sociálnych služieb Lieskov. Zobrali tých mladších, ktorí neboli vhodní ku nám, ale neboli sa schopní ani o seba postarať.”
G. Lukáčová odpovedala i na ďalšie otázky.
Aké služby im poskytujete?
V útulku – lebo takto je to nazvané v zákone o sociálnej pomoci, poskytujeme bývanie, za ktoré tí, ktorí majú príjem, platia 600 korún mesačne. Tí, ktorí nikde nepracujú a poberajú iba 1650 korún mesačne, neplatia nič. Posteľnú bielizeň perieme my, na pranie osobných vecí majú automatickú pračku a sušičku.
Ako je to s upratovaním? Zamestnávate upratovačku?
Nie, chlapi si musia upratovať sami. Každý svoju izbu, na „spoločné rajóny“ je rozpísaná služba, spoločnú kuchyňu si uprace každý sám, keď si navarí. Niektorí varia spoločne, pomôže aj vychovávateľ. Sú aj takí, ktorým pomáhajú nakupovať a hospodáriť s peniazmi, ktoré dostanú.
Vy ich akosi podozrivo chválite. Akoby ste s nimi nemali žiadne problémy. A čo alkohol?
No, to ste trafili na ten najväčší problém! Boríme sa s ním, ako vieme. Museli sme chalanom určiť nejaké mantinely. V našich priestoroch sa piť nesmie. Vonku im však nevieme zabrániť, najmä, keď dostanú peniaze. Najhoršie to bolo v čase veľkých mrazov. Vedeli, že vychovávateľ ich pustí na noc aj opitých, aby nezamrzli. A oni to zneužívali.
Útulok ponúka oporu v najťažších chvíľach ľuďom, ktorí sa dostali do bezvýchodiskovej situácie...
Rozhodnutia o ubytovaní majú vydané na dobu určitú, vedia, že keď budú robiť „neplechu“, nepredĺžime ich. Niektorí sa naozaj snažia dostať zo situácie, v akej sú. Našli sme im robotu, niektorí si ju našli sami, prechodne brigádujú. Nám sa osvedčili na aktivačných prácach. Sú medzi nimi aj šikovní chlapi. Vymaľovali izby, radiátory, presťahovali sklady.
Všetko je to o robote a peniazoch. Je to taký začarovaný kruh, z ktorého sa nevedia akosi vymaniť. Nemajú robotu, nemajú peniaze, aj to málo, čo dostanú, niekedy prepijú. Z ľútosti nad sebou, od hnevu... Veľmi dôležité pre nich je sociálne poradenstvo. Vybaviť dôchodok, sociálnu dávku. No a tu nám neoceniteľné služby poskytuje Janka Dudoňová z ÚPSVaR. Dobre sa nám s ňou spolupracuje.
V zime počas mrazov ste dočasne prichýlili ďalších šesť bezdomovcov – mužov a jednu ženu. Zdá sa, že takých ľudí je viac. Neplánujete rozšíriť kapacitu zariadenia?
Útulok sídli v prenajatých priestoroch, čo je na druhej strane mesta ako náš domov dôchodcov. Z pohľadu jeho riadenia to vhodné veľmi nie je. A hlavne je umiestnený v prenajatých priestoroch, nájomnú zmluvu uzatvárame vždy iba na 1 rok. Nemôžeme si preto dovoliť investovať do cudzieho majetku. Rozmýšľali sme preto nad jeho situovaním v našom zariadení, na prízemí budovy stravovacieho zariadenia. Chlapi by sa potom mohli u nás aj stravovať.
Páči sa nám myšlienka, že by sme vytvorili také centrum sociálnych služieb, kde by každý našiel pomoc. Domov dôchodcov, domov sociálnych služieb, útulok, stravovanie, veď u nás sa aj teraz stravuje 26 dôchodcov z mesta. Uvažovali sme náklady na jeho zriadenie riešiť z fondov európskej únie. A v zálohe máme i ďalšie nápady.