Považská Bystrica – V Galérii Základnej umeleckej školy I. Weinera Kráľa a ostatných priestoroch školy sú vystavené minuloročné víťazné práce bienále Výtvarné alternatívy „zušky“. Výstava predstavuje prostredníctvom ucelenej kolekcie výtvarnej tvorby prácu pedagógov a ich žiakov. „Tvorby plnej hravosti, bezprostrednosti, v pozadí ktorej je cítiť cieľavedomý vyučovací proces a srdce pedagóga. Pod záštitou Ministerstva školstva SR a v spolupráci s mestom a ďalšími podporovateľmi sa nám podarilo vytvoriť priestor pre prezentáciu „zušiek“ popri základných a stredných školách, pretože „zušky“ musia neustále dokazovať kvalitu svojej práce, opodstatnenosť svojej existencie a, žiaľ, ešte stále sa domáhať a prosíkať o finančné prostriedky. Bolo by fajn, keby sme sa mohli venovať len deťom a postavenie „zušiek“ by sa zlepšilo,“ povedala na vernisáži Zlatica Plešková, riaditeľka ZUŠ IWK. Ján Palkovič z ministerstva školstva uviedol, že „výtvarné alternatívy majú tradične vysokú úroveň a je to výsledok práce odbornej komisie, ktorá riadi podujatie, výsledok práce ľudí, ktorí hodnotia žiacke práce, je to aj pričinením mesta a ďalších sponzorov, ktorí sa snažia vytvoriť podmienky na odborný seminár, výmenu informácií, skúseností a nových metodických postupov“.
Na seminári sa zišlo 165 učiteľov z celého Slovenska. Výmena skúseností je pre nich veľmi dôležitá z metodologického, ako aj profesijného hľadiska. „Nie je to len výstava, dbá sa, aby sa prezentovali metodické postupy, to znamená, že je to o kvalite a raste kvality našej práce, zároveň sú pripravené workshopy a teoretické prednášky, čo považujem za dôležité. Teoretická časť sa zameriavala na zavádzanie novej koncepcie výtvarnej výchovy v základných školách a ZUŠ-ky na ne nadväzujú, pretože pracujeme s tými istými žiakmi. Nová koncepcia má širšie poňatie, vyučovať sa bude film, fotografia, video, dizajn, architektúra, tradičné remeslá a výtvarné techniky... Naši žiaci sú dennými užívateľmi napríklad architektúry, no je to pre nich jazyk, ktorému nerozumejú. Dobrodružstvo tvorby bude intenzívnejšie,“ skonštatoval Ladislav Čarný z bratislavskej VŠMU.
Riaditeľka jednej z víťazných zušiek Daniela Štefanatná zo Žiliny sa na margo vydarenej výstavy i seminára vyjadrila: „Teším sa, že veľa učiteľov ZUŠ má záujem učiť sa a zmeniť tento svet.“