Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
TRIATLON

Svetového a európskeho šampióna možno stretnúť v lese i na ceste

Dvadsaťtriročný trialista Tomáš Jurkovič, rodák z Bratislavy, žijúci v Žiline, preslávil nedávno Slovensko ako jeden z mála športovcov. Na ME v zimnom triatlone v Taliansku sa koncom februára stal majstrom Európy a necelý mesiac v Nórsku mu na krk zavesil

i ďalšie zlato, tentoraz na MS pretekárov do 23 rokov. So skromným športovcom sa v okolí Považskej Bystrice budeme stretávať oveľa častejšie, pretože v tejto sezóne bude pretekať na horských bicykloch za Športservis klub Považská Bystrica.
Prečo ste sa dali dohromady s Považskobystričanmi?
Pred sezónou mi pripravovali pretekársky bicykel na mieru, zásluhu má na tom strýko, ktorý sa pozná s predsedom klubu Jánom Remšíkom.
Čím sa líši zimný triatlon, v ktorom ste dosiahli veľké úspechy, od letného?
Najprv sa beží 7-8 km, čo je to náročné, pretože sa behá v snehu. Potom nasleduje pretek na horských bicykloch, ktorý je približne dvakrát dlhší a končí sa desaťkilometrovým behom voľnou technikou na lyžiach.
Koľko sa venujete triatlonu a ku ktorému máš bližší vzťah?
Od tejto sezóny prejdem do kategórie mužov, kde to budem mať veľmi ťažké, pretože konkurencia je veľká. Zimnému triatlonu sa venujem dva roky, letnému asi osem rokov. Beh a jazda na bicykli je u oboch, rozdiel je v zime, kde sa namiesto plávania beží na lyžiach. Myslím, že k obom mám rovnaký vzťah a robím ich rád. Trénujem denne tri-štyri hodiny, niekedy všetky disciplíny, inokedy si vyberiem dve.
Akými úspechmi sa môžete pochváliť okrem spomínaných titulov?
V prvej sezóne na MS v zime som prispel v štafete k bronzu, čo bola moja prvá medaila.
Je veľký rozdiel medzi konkurenciou na MS a ME?
Ani veľmi nie, najviac je zimný triatlon rozšírený v Európe, okrem nej už iba v Kanade, USA, či Argentíne.
Kde bolo ťažšie získať titul?
Asi na ME, trápil som sa, neboli dobré podmienky, sneh bol mokrý, pršalo. V Nórsku mrzlo, svietilo slnko, boli krásne tvrdé trate, ráno aj mínus 15 stupňov, na obed okolo nuly. Pri fantastickej diváckej kulise sa mi išlo veľmi dobre. Paradoxom bolo, že kým na „svete“ som vyhral o 38 sekúnd, v Taliansku, kde som sa necítil dobre, som vyhral s väčším náskokom. Možno som sa so zlými podmienkami vysporiadal lepšie. V oboch prípadoch som o prvenstve rozhodol na druhom, cyklistickom úseku.
Tituly máš vo vrecku, môžeš niečo prezradiť o nominačných kritériách?
V úvode sezóny boli majstrovstvá Slovenska a tri kolá Slovenského pohára. Jedno som vyhral, čím som sa nominoval, pretože slovenský šampionát mi vôbec nevyšiel a bol som piaty. Nebol dôvod na paniku, pretože bol iba december, keď som s bežkami začínal, hlavne, že som formu načasoval presne.
Kde sa na Slovensku konajú preteky v zimnom triatlone?
Vysoké Tatry, Vrútky, Kysuce, Hriňová. Štrbské Pleso a Donovaly boli v minulosti dejiskami európskych a svetových šampionátov.
Triatlon pozostáva z troch rôznych disciplín. Pretekári, ktorí robili predtým niektorý zo športov individuálne, majú najlepšie predpoklady uspieť?
Najviac asi horskí cyklisti a potom bežci na lyžiach. Najťažšie to majú klasickí bežci, ktorí by asi nemali šancu, pretože by im chýbala cyklistická i bežkárska technika. Lyžiari vedia dobre behať, ale mávajú problémy s bicyklom. Preteky na bicykli trvajú najdlhšie, a práve tam sa dá najviac získať.
Zimná sezóna je za nami, teraz prejdete na letný triatlon. S akými cieľmi?
Venujem sa mu od roku 1999, zatiaľ som na medzinárodnej scéne neprerazil, pretože konkurencia je obrovská. Vlani som bol druhý na majstrovstvách Slovenska, druhý v Slovenskom pohári a druhý som bol aj v ankete Triatlonista roka. Pauzu si nedávam, plynule prechádzam zo zimy do leta a naopak. Bicyklujem stále. Podobné je to aj s behom.
Skúšali ste už kvadriatlon?
Na kajaku, ktorý je štvrtou disciplínou, som už jazdil, ale kvadriatlon ešte nie.
Neláka vás slávny triatlonový pretek Ironman?
Na Hawaii by som išiel rád, ale mám ešte čas. Najlepší pretekári dozrievajú okolo tridsiatky, takže možno o niekoľko rokov neskôr.
Byť dobrým pretekárom v tomto športe nezávisí iba od tréningu a vôle, dôležité je zázemie.
Je to pravda, tento šport je finančne veľmi náročný. Veľa toho nemám, všetko robíme „na kolene“. Je náročné zháňať sponzorov, finančne a časovo, k tomu treba pridať kvalitný materiál, ktorý sa dnes šplhá do desaťtisícov, výživu. Nie je to iba bicykel, tenisky a plavky, ako by si možno niekto myslel.
Aké máte ciele pre túto sezónu?
Rád by som uspel na ME do 23 rokov v Chorvátsku, kde sa lúčim s touto kategóriou a tiež na majstrovstvách Slovenska v Senci 3. júna, týždeň po Považskobystrickom cyklomaratóne.
Spomenuli ste cyklomaratón. Budete aj pretekať?
Hoci som členom usporiadajúceho Športservis klubu Pov. Bystrica, práve vtedy budem v záverečnej príprave na šampionát. Na doladenie formy zvolím zrejme iba kratšiu trať a potom máme naplánovanú autogramiádu.
Slovo dostal aj predseda Športservis klubu Ján Remšík. „Sme veľmi radi, že za nás preteká skvelý športovec. Snažíme sa mu vytvoriť čo najlepšie podmienky, ale ako sám spomenul, najhoršie je zohnať sponzora. Tomáš je skromný chlapec, ktorý študuje na vysokej škole a iba z toho, čo mu poskytne mama, by toho veľa nezohnal. Verím, že sa nám podarí presvedčiť niekoho, kto by pomohol s výstrojom, pretože bicykel, ktorý sme mu pripravovali, už má svoje najlepšie časy za sebou. Ak sa nám to podarí, verím, že Tomáš bude tešiť všetkých športových priaznivcov ďalšími úspechmi a medailami.“

1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
  2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.