Na rast poistiek tlačia banky i záujem klientov
Nielen v Bratislave a jej blízkom okolí, ale aj čoraz ďalej na východ rastú novostavby ako huby po daždi. Pre ľudí to znamená nové možnosti bývania, pre poisťovne zasa nové príležitosti na ponuku svojich produktov. Rovnako novým majiteľom bytov, ako aj stavebným firmám, kým sa ich novostavba dostane do užívania. Poistenie domov a bytov v posledných rokoch rastie tempom niekoľkých desiatok percent ročne, vysoko nad priemer trhu. Spôsobuje to vysoký dopyt alebo rapídny rast cien? Fakt je, že je tu dedičstvo extrémne nízkych cien z minulosti, tie však v prípade poškodenia stavby neznamenajú takmer žiadne uľahčenie situácie, najmä, ak človek príde o strechu nad hlavou v dôsledku živelnej pohromy, ako je napríklad záplava či víchrica. Zreálňovanie poistných súm vedie k vyššiemu poistnému, a to sa zas premieta do rastu celého trhu. Ľudia a firmy nechcú byť už len poistení, ale chcú mať svoj majetok poistený na reálnu sumu.
Ceny poistenia budú rásť
Ceny poistenia bytov, domov a domácností teda rastú a budú rásť v prvom rade v dôsledku záujmu o vyššie poistné sumy a ochrany pred viacerými rizikami. Predstavitelia poisťovní však upozorňujú, že je tu aj ďalší faktor: rast záistného. Ten bol citeľný v uplynulých rokoch, po rokoch záplav. Vtedy sa Slovensku síce takmer vyhli, zasiahnutá časť bola poistená len v minimálnej miere. Česko si však užilo veľkú vodu v plnom nasadení. Poistné plnenia tam dosahovali stámiliónové výšky a ovplyvnili hospodárenie poisťovní. Pre Slovensko je to dôležité z jednoduchého hľadiska. „Veľké záisťovne chápu Slovensko a Česko ako spoločné územie, čo pri dohodovaní záistných zmlúv nie je vždy výhodné,“ hovorí generálny riaditeľ Kooperatívy. V prípade poistenia budov je to pre Slovensko nepríjemné: hoci jeho územie záplavy obišli, zaisťovne zdvihli slovenské sadzby, spolu s českými. Pre slovenských klientov to znamená predovšetkým to, že sadzby poistného pre tento rok mierne stúpli. Logika veci je pritom podľa poisťovní úplne opačná. Tam, kde boli záplavy, sa upravujú korytá, robia opatrenia, aby sa udalosti neopakovali, poistenie by tam teda paradoxne malo byť lacnejšie.
Tlačia majitelia nehnuteľností aj banky
Na uzatváranie realistických poistiek na domy či byty však na Slovensku tlačia nielen majitelia nehnuteľností, ale aj banky. Pri poskytovaní hypotekárneho úveru požadujú aj poistenie budovy či bytu, aby sa v prípade, že nastane škoda, dostala k svojim peniazom. A nielen pri hypotekárnych úveroch. Rovnako sa správajú banky aj v prípade projektového financovania pre stavebné firmy. Záujmom banky prirodzene nikdy nie je mať čo najlacnejšiu poistku, ale poistiť budovu tak, aby bola zohľadnená jej skutočná cena. Nový majiteľ musí chtiac-nechtiac upustiť od výhodnej zmluvy napríklad za tridsať korún mesačne a zohľadniť reálne riziká. Banky už tieto veci riešia v spolupráci s poisťovňami, všetky veľké hypotekárne domy majú uzavretú výhodnú spoluprácu s poisťovňami a poistky uzatvárajú priamo pri vybavovaní úveru. Bankám to znižuje riziko, zjednodušuje prácu a klient si často ani nevšimne, že poistku neuzatvára priamo s bankou. Rozbeh hypotekárneho a projektového úverovania, poisťovanie na reálne ceny a čiastočne aj potopy tlačia rast predpisu poistného pri nehnuteľnostiach už vysoko nad priemer trhu. Nárast v tomto sektore o osemdesiat percent, podľa predbežných výsledkov pokračuje dvojciferným behom. Záujem o úvery a o ochranu vlastného majetku veľmi pravdepodobne poženie rast predpisu nahor aj v nasledujúcich rokoch, čo je pre klientov dobrá správa. Veľký objem poistného totiž pomôže obmedziť rast poistných sadzieb do budúcich rokov.
Za málo peňazí málo muziky
Akciová spoločnosť Alianz – Slovenská poisťovňa Bratislava, ktorá prevzala aj klientov po bývalej štátnej poisťovni, ponúka ako náhradu nové poistenie domácností. To samozrejme oveľa lepšie zohľadňuje hodnotu chráneného majetku, je však aj drahšie, z čoho klienti nemajú vždy radosť. Na druhej strane, načo je niekomu poistka, z ktorej si po totálnom zničení bytu nekúpi pomaly ani len televízor?
„Sledujeme, že sa prístup ľudí mení, stávajú sa majiteľmi bytov, a tak im na nich aj viac záleží,“ tvrdí generálny riaditeľ Wustenrot poisťovne, a. s., Bratislava. Poisťovňa sa rozhodla predchádzať podpoisťovaniu a stanovuje minimálnu poistnú sumu 15–tisíc korún na štvorcový meter plochy. To je suma, ktorá nie je prehnaná ani v tých chudobnejších a lacnejších častiach Slovenska. Zároveň vymyslel spôsob zabezpečenia, ktorý bude udržiavať poistnú sumu na trhovej hodnote, a pritom nepredraží poistku. „Každoročne zvýšime poistnú sumu o infláciu. Pri bezškodovom priebehu však klient dostane zľavu, takže poistné sa nezvyšuje, ale poistná suma áno,“ uzatvára.
Pohroma ako pomocník
Dôležitosť poistenia budov sa najlepšie ukáže v prípadoch, ako bola napríklad tatranská víchrica. Pri takýchto udalostiach je dôležité plniť rýchlo, ale zároveň si dať dobrý pozor, aby ľudia nenahlasovali staré poškodenia, ako škody spôsobené víchricou,“ tvrdí hovorkyňa Českej poisťovne – Slovensko, a. s. Bratislava. Snahy zarobiť aj na takých pohromách, ako sú víchrice, či povodne, sa totiž objavujú každoročne. Skúsení poistní likvidátori však upozorňujú, že strecha čerstvo preliačená pádom stromu a tá, ktorá chátra už dlho, sa dá veľmi rýchlo rozoznať. Hoci pre poisťovne znamenajú podobné udalosti zvýšenú povinnosť vyplácať plnenia, zároveň im pomáhajú. Ľudia, ktorí už raz prežili katastrofu a prišli o svoj nepoistený dom, ho už druhýkrát nepoistený nenechajú.