Studňu považujeme za vodné dielo, preto jej vybudovanie podlieha stavebnému povoleniu a nesmie sa budovať svojpomocne. Pri zriadení novej studne a odbere vody na osobnú spotrebu treba požiadať príslušný stavebný úrad o povolenie na odber podzemných vôd a zriadenie vodnej stavby v zmysle paragrafov 26 a 21 Zákona o vodách č. 364/2004 Zb. Povolenie sa vydáva na základe projektu, ktorý môže vypracovať iba autorizovaná osoba.
Aká môže byť studňa?
Plytká alebo hlboká? Vybrať si však nemôžeme. O tom, či budeme budovať plytkú alebo hlbokú, rozhodnú geologické a hydrogeologické pomery územia, v ktorom má byť studňa. Tie ovplyvňujú aj množstvo vody a jej kvalitu.
Výdatnosť plytkých studní je veľmi kolísavá, pretože na ňu vplýva intenzita a objem zrážok. Hlboké studne sú nezávislé od zrážok. Obsah vody v nich môže ovplyvniť iba dlhodobý nedostatok, alebo prebytok celkového ročného úhrnu zrážok. V plytkých studniach býva voda väčšinou mäkká, v hlbokých tvrdá. Podľa spôsobu hĺbenia sa rozdeľujú na šachtové kopané studne, ručne alebo strojom alebo vŕtané pomocou vrtných súprav.
Čerpanie vody zo studne
Pri každej studni v nadzemnej časti musí byť vytvorená vstupná komora tak, aby umožnila ľahký prístup k čerpadlu, armatúram a potrubiam. Hlboké vŕtané studne mávajú veľmi malý objem nahromadenej vody, ich výdatnosť býva aj 0,1 l/s. V týchto prípadoch vŕtaná studňa nemôže zaistiť bezpečné a plynulé zásobovanie domácnosti vodou priamym čerpaním do vnútorného vodovodu. Riešením je zhromažďovanie vody do akumulačnej nádrže. Jej veľkosť sa navrhne tak, aby zaisťovala optimálny odber vody potrebnej pre domácnosť a výdatnosť studne. Umiestňuje sa v objekte medzi vodárňou a domácim čerpadlom. Aj v studniach, ktoré síce majú veľký objem vody a dokážu plynule zásobovať dom, by sa mala v prípade úpravy vody zriadiť akumulačná nádrž, aby celé zariadenie pracovalo hospodárne.
Ako dlho vydrží studňa?
Hovorí sa že nič nie je naveky, ale hovorí saaj to , že dobre zrealizovaná studňa, alebo vrt s antikórovou zárubnicou sú naveky. Samozrejme, pri dodržaní všetkých realizačných podmienok a pri pravidelnom čistení studne. Životnosť a použitie studne ovplyvňuje aj kvalita realizácie. Dobrá studňa a zlá studňa sa na prvý pohľad nelíšia. Prvé problémy sa vyskytnú až po odkalení vrtu po vybudovaní. V dobre vybudovanej studni sa kal prakticky nenachádza, pretože je na dne vytvorený štrkový filter. V nekvalitnej studni väčšinou filter nie je, alebo len v minimálnej hrúbke, čo spôsobuje zanášanie studne, ktoré sa v niektorých prípadoch ani nedajú prečistiť, takže na zásobovanie domácnosti pitnou vodou sa prakticky ani nedajú použiť.