Považská Bystrica - O slovenskom hudobnom folklóre toho vieme aj vďaka pravidelnému účinkovaniu ľudovej hudby FS Považan pomerne dosť. Už menej možností máme na počúvanie amerického bluegrassu. Nehráva sa u nás často, a keby nebolo takých podujatí ako Country pod hviezdami v neďalekom Praznove, ani by sme nemali príležitosť vypočuť si bluegrass naživo. A to už nehovoriac o možnosti byť svedkom vzájomného súboja tohto žánru country music a našej „ľudovky“, tak ako účastníci nedávneho hudobného duelu medzi bluegrassovou kapelou Krok z Novej Dubnice a muzikantmi z Považanu, ktorý sa uskutočnil v koncertnej sále ZUŠ.
Skôr ako ich súperenie však zaujali publikum v sále vynikajúce výkony hudobníkov vedených lídrom Braňom Blahovcom a primášom Marekom Gabrišom. Skutočným zlatým klincom spoločného koncertu boli popri detvianskych cifrovačkách, terchovskej muzičke a kostoleckých čardášoch v podaní Považancov práve naše ľudové piesne v bluegrassovom spracovaní Kroku ako presvedčivý dôkaz toho, že zo Slovenska do Ameriky nie je až tak ďaleko – nielen pokiaľ ide o hudobné korene. Veď aj taká na pohľad obyčajná tráva lipnica lúčna, ktorá rastie i u nás na Považí, dala základ bluegrassu, presnejšie jeho pomenovaniu.
Veru tak – blue grass, alebo po slovensky modrá tráva rastúca v americkom štáte Kentucky, inšpirovala otca bluegrassu Billa Monroea, aby po nej nazval svoj hudobný štýl, resp. štýl svojej kapely Bluegrass Boys. Bluegrass je vlastne živá spomienka na staré časy pôvodnej americkej country music. Vznikol z tradície ľudových melódií dávnych európskych prisťahovalcov, modifikovanej neskoršími vrchárskymi strunovými kapelami a ďalšími hudobnými žánrami (ragtime, dixieland, blues, spirituál). A pretože medzi prisťahovalcami do Ameriky bolo dosť Slovákov, môžeme smelo tvrdiť, že aj oni a ich piesne mali podiel na formovaní americkej country music, a teda i bluegrassu. Nakoniec mnohým z nás je dobre známy jeden z hudobných nástrojov country music – dobro, ktorého vynálezcom a výrobcom bol americký Slovák John Dopyera alebo Ján Dopjera.
Dobro však nie je typický hudobný nástroj používaný v bluegrasse. Najvýraznejším znakom klasického bluegrassu je päťstrunové bendžo. V kapele Krok na ňom hrá jej vedúci Braňo Blahovec, sprevádzaný svojimi spoluhráčmi na gitare, husliach, mandolíne a kontrabase. Práve bohatý, presný až virtuózny inštrumentálny prejav bluegrassových muzikantov so zdôraznenou úlohou bendža, ako aj osobitý spôsob ich vokálneho prejavu – tzv. krížený vokál vo vysokých polohách – najlepšie charakterizuje bluegrass. Členovia ľudovej hudby Považanu nás však znova presvedčili, že inštrumentálne majstrovstvo a umenie viachlasového spevu je príznačné aj pre ľudových muzikantov u nás na Slovensku. Takisto hudobný prejav oboch kapiel má veľa spoločného – na prvý posluch jednoduché, ľudovo znejúce melódie vyžadujú technicky neobyčajne vyspelých hudobníkov, ktorí majú zmysel pre individuálnu improvizáciu v sólach a zároveň aj pre kolektívnu súhru. Pritom ich inštrumentálny i spevácky výkon nie je chladný, ale základom je jeho emotívne poňatie a precítený prednes.
Z tohto pohľadu sa teda javí celkom prirodzené nielen nedávne spoločné bluegrassovo-folklórne vystúpenie oboch hudobných skupín v našom meste, ale aj blížiace sa dve tohtoročné podujatia v júli a auguste v praznovskom amfiteátri – spomenuté Country pod hviezdami a Folklórne slávnosti v Praznove. Srdečne vás na ne už teraz pozývame.