„Dávnejšie sme rozmýšľali o zorganizovaní študentskej konferencie, preto sme využili tému Európskej únie a dokumentáciu z pripravenej konferencie sme poslali do Európskeho informačného strediska v Bratislave,“ dopĺňa. Považskobystrické gymnázium sa so svojím projektom umiestnilo ako tretie najúspešnejšie na Slovensku a získalo tak možnosť navštíviť Európsky parlament (EP) v Štrasburgu počas Dňa Európy 9. mája. „Všetci musíme vedieť po anglicky, pretože aj naša prezentácia projektu bude v angličtine,“ dopĺňa Daniela Čičkánová, jedna z tridsiatich najúspešnejších študentov, ktorí prešli jazykovými testami.
Podľa slov J. Vnukovej sa v Európskom parlamente zišli študenti z 25 krajín, z niektorých štátov i po dve školy. Pracovali rozdelení po piatich vo výboroch na dopredu pripravenom probléme. Vo výbore bolo najmenej 125 členov. Predebatovávali svoje stanoviská a prijímali rozhodnutia. Potom nasledovala prezentácia práce výborov na miestach europoslancov, predložili stanovisko za výbor, ostatní k nemu diskutovali a nakoniec hlasovali. Plénum schválilo všetky rozhodnutia, niektoré tesným počtom hlasov. Kým študenti pracovali, učitelia pripravovali tézy, ku ktorým sa vyjadrovali i študenti. Pracovníci EP pripravili anketu, v ktorej sa pýtali, ako sa cítia byť Európania, či chcú spoločné osnovy vyučovania v školách, či má mať Európa spoločnú armádu a pod.
„Na Deň Európy bol pred Európskym parlamentom slávnostný ceremoniál za účasti predsedu EP a starostky mesta. Vztyčovala sa zástava a hrala hymna. Jeden študent krátkym príhovorom v angličtine predstavil školu a krajinu, druhý niesol vlajku. Každá škola dostala vlajku EÚ, certifikáty o absolvovaní programu EÚ podpísané predsedom EP. Čas zostal na absolvovanie nádhernej plavby loďou po štrasburgských kanáloch cez staré mesto, na druhý deň pozrieť mesto i niečo kúpiť na pamiatku,“ hovorí J. Vnuková.
Autor: zum