Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Kým máš krídla, tak leť...

Spoznávanie nových krajín už nie je trestným činnom, ako tomu bolo pred rokom osemdesiatdeväť. Tisíce ľudí v zahraničí pracuje, študuje, spoznáva svet. Pre Slovensko sú získané vedomosti a skúsenosti obrovským prínosom. Bohužiaľ, len potiaľ, pokiaľ sa mla

dí ľudia zo zahraničia vrátia. O štúdiu a presťahovaní sa do zahraničia dnes sníva väčšina študentov. V mnohých prípadoch nezostáva iba pri snoch...
Po celom svete sa k slovenskej národnosti hlási viac ako dva milióny ľudí. Z ekonomických aj politických dôvodov sa naši predkovia rozišli po všetkých obývaných kontinentoch. Tento trend pokračuje dodnes. Silné slovenské komunity žijú v USA, Kanade, západnej Európe, ale nájdu sa aj v Južnej Afrike, Južnej Amerike či Austrálii. Aj dnes dochádza k legálnemu plánovanému vysťahovalectvu, alebo k mimovoľnému zapusteniu koreňov v cudzej krajine.
O svoje zážitky a skúsenosti sa s nami podelila Zuzka Grancová z Považskej Bystrice, ktorú osud zavial až na druhý koniec zemegule - do Austrálie.
Prečo ste sa rozhodli po ukončení Žilinskej univerzity pre ďalšie štúdium v Austrálii?
Zapáčil sa mi študentský život, a tak som sa rozhodla predĺžiť si ho. Pravdou je aj to, že pred nástupom do praxe som chcela spoznať iný život a inú krajinu. Obávala som sa, či sa uplatním v mojom rodisku. Je všeobecne známe, že pracovných príležitostí v Považskej Bystrici je veľmi málo.
Mali ste možnosť výberu, prečo práve Austrália?
Naozaj som zvažovala viacero možností. Nakoniec ma presvedčil agent jednej austrálskej vzdelávacej inštitúcie, kam chodia študenti z celého sveta. Austrália, ktorú som dovtedy poznala iba z filmov, literatúry a internetu ma priťahovala najviac. Ktorý mladý človek by nechcel vidieť moderné mestá, nádherné pláže, zaujímavú prírodu a nekonečný oceán?
Môže si našinec dovoliť študovať v Austrálii?
To je dosť závažná otázka. Ja som za štart v tejto prekrásnej krajine vďačná svojim rodičom. Čo sa štúdia týka, Austrálčania lákajú študentov z ostatných častí sveta, pretože je to pre nich ekonomicky výhodné. Jednak majú z toho biznis, pretože pravidelne treba hradiť školné pol roka dopredu ešte predtým, ako vám umožnia pracovať, a potom niektorí študenti tam napokon aj ostanú. Keďže je popri štúdiu povolený na prácu len určitý počet hodín týždenne, zbohatnúť sa z toho nedá. Ak však môžem porovnať, životný štandard je v Austrálii určite vyšší, ako u nás na Slovensku.
Do Austrálie ste odišli pred štyrmi rokmi. Aké boli začiatky?
Kým doletíte z Viedne s jedným krátkym medzipristátím do Sydney, máte toho akurát dosť. A to ešte potrebujete energiu na všetky formality a hľadanie ubytovania. Našťastie, krajania sú aj tu, takže našinec nie je celkom opustený ani na druhom konci sveta. Medzi študentmi Slováci a Česi nie sú žiadnou výnimkou. Mimochodom, rozdelenie Československa tu akosi necítiť. Českí a slovenskí študenti tvoria jednu komunitu. Študentský život je podobný všade vo svete, takže s adaptáciou to nebolo až také zlé. Ja, aby som si zlepšila angličtinu, absolvovala som hneď na začiatku zdokonaľovací kurz.
V Austrálii je viacero typov škôl pre zahraničných študentov. Pre ktorú ste sa rozhodli?
Študovala som na AICL (Australian Institute of Commerce and Language) v Sydney. Je to škola typu college. V každej škole je možnosť vybrať si z viacerých študijných odborov. Ja som si vybrala Business courses, ktorý som úspešne ukončila po dvoch rokoch denného štúdia a získala som z neho diplom. Po jeho dokončení som vyštudovala aj Accounting course tej iste škole.
Aké možnosti vám dáva získané vzdelanie?
Môžem sa zamestnať ako manažér v obchodných spoločnostiach alebo obchodných oddeleniach rôznych iných spoločností v Austrálii, alebo v hociktorej anglofónnej krajine. Diplom uznáva väčšina vyspelých krajín, dokonca aj Slovensko. Momentálne pracujem v Sydney, kde mám veľmi dobré miesto.
Kde ste pracovali popri štúdiu?
Začínala som ako čašníčka v jednej reštaurácii a aby som mohla podávať aj alkoholické nápoje, musela som získať príslušnú kvalifikáciu. Po čase som postúpila na vedúcu zmeny a ku koncu som už robila prevádzkarku celej reštaurácie, a z tej som postúpila na administratívnu manažérku, kde mám na starosti účty, výplaty a všetky finančné reporty pre náš hotel.Táto práca korešpondovala aj s mojím štúdiom, ktoré bolo zamerané na biznis. Získané vedomosti som mohla uplatňovať v praxi.
Štyri roky pobytu v Austrálii je dlhá doba. Prišli ste medzitým aj domov?
Po prvom roku jeden mesiac, aby som sa opäť stretla s celou mojou rodinou, potom som sa kvôli ďalšiemu štúdiu vrátila do Austrálie.
Ľudia, ktorí navštívili Austráliu, o jej obyvateľoch tvrdia, že sú v porovnaní s nami veselší, otvorenejší, priateľskejší. Za štyri roky sa toho dá zistiť až-až. Akí sú teda v skutočnosti?
S ich tvrdením môžem iba súhlasiť. Naozaj sú veľmi milí a vždy usmievaví. Austrálska spoločnosť je multikulturálna a tolerantná. Aj keď Austrália patrí do Britského spoločenstva národov, obyvatelia sú pestrou zmesou všetkých národov, náboženstiev a kultúr. Dohromady ich spája pocit, že sú Austrálčania. Takmer všetci sa radi zabávajú, grilujú, veľa času trávia na plážach, obľubujú ruggby, kriket, dostihy, a tí, čo svätia Vianoce, robia tak často v plavkách pri oceáne. Okrem toho mnohí obľubujú operu, a to nielen v slávnej budove v Sydney. Milujú pivo a ponúknu ho aj každej návšteve. Opitého človeka na ulici však nestretnete. Ak čašník v reštaurácii usúdi, že hosť má dosť, viac alkoholu mu neprinesie. Ľudia sú na to zvyknutí a rešpektujú to.
Doma ste vždy boli obklopená priateľmi, ktorí zostali ďaleko. Ako ste trávili voľný čas?
Sydney je veľmi príjemné mesto a je tam skutočne veľa možností na oddych, dostatok kultúrnych ustanovizní, športovísk, prímestských pláží, zábavných podnikov a parkov. Patrí medzi najbezpečnejšie svetové metropoly, takže sa tam môžete pohybovať celkom voľne. Preto som voľný čas trávievala podľa chuti a kde mi to práve vyhovovalo. Obklopila som sa novými priateľmi, s ktorými mám veľmi silné zážitky z potuliek na terénnych autách po austrálskej prírode. Kto má len trochu rád prírodu, tomu Austrália učaruje. Ponúka obrovské priestory nedotknutej krajiny, kde Európan nevie, čo skôr obdivovať. V odľahlých končinách žijú domorodci údajne ešte tradičným spôsobom života.
Stretli si sa na potulkách s pôvodnými obyvateľmi – Aborigénmi?
S tými nezávislými samozrejme nie. Civilizovaných a polocivilizovaných je dosť v každom meste. Ako náhradu za minulé krivdy majú dnes veľkú štátnu podporu, väčšina z nich si len tak žije a vegetuje. Aj medzi nimi sú však schopní a šikovní ľudia, ale tých je naozaj málo. Nielen na sviatky, ako je Austrálsky deň, ale aj v každý iný deň ich môžete nájsť, ako vystupujú na ulici, hrajú na ich tradičný nástroj - didgeridoo. Vytvára to zvláštnu a nezabudnuteľnú atmosféru. Dnes sú pôvodní obyvatelia len jedným kamienkom z pestrej mozaiky austrálskych etník, ale bez nich by tá mozaika nebola úplná.
A čo žraloky?
Obrovské a nebezpečné žraloky priplávali ku mne celkom blízko. Našťastie boli za silným sklom v oceániu v Sydney. Inak pláže sú pred nimi dobre chránené sieťami a výstražnou službou. Na oficiálnych plážach je takmer stopercentná bezpečnosť. Pokiaľ niektorí nadšenci surfovania, potápania a podmorského rybolovu navštevujú aj menej bezpečné miesta, sami sa vystavujú riziku stretnutia s týmito vládcami oceánu. Je zaujímavé, že ani nešťastia, ktoré sa už stali, neodradia týchto dobrodruhov od ich vášní.
Majú Austrálčania svoje miestne špeciality? Ochutnali ste napríklad kengurie mäso?
Kengurie mäso za špecialitu nepovažujú. Je veľmi tvrdé a húževnaté. Špecialitami sú rôzne iné druhy mäsa. Veľmi radi však zapekajú mäso do lístkového cesta, z čoho im vznikne ich obľubený ‚meat pie‘, ktorý servírujú len tak s kečupom, prípadne aj so zemiakovou kašou a vareným hráškom. Taktiež všetky možné druhy morských živočíchov sú vynikajúcou pochúťkou a sú v Austrálii veľmi obľúbené. A ak jedlá zapíjate pravým austrálskym vínom, je to skutočný pôžitok. Každá kultúra má aj svoju vlastnú kuchyňu, takže nie je problém ochutnať čokoľvek.
Môže si zahraničný študent dovoliť si užívať život?
Pokiaľ nie je veľmi náročný, tak áno. Život v Austrálii je predsa len trochu jednoduchší ako na Slovensku. Aj študent si môže dovoliť prenajať byt, najčastejšie však s priateľmi, aby sa rozdelili náklady. Potraviny vás nestoja pol platu ako u nás doma. Existuje tu jeden praktický, a najmä pre študentov veľmi výhodný zvyk. Dobré, ale už nepotrebné veci sa vykladajú na ulicu. Kto má záujem, môže si ich zobrať. Nie je to žiadne haraburdie, ale naozaj dobré veci. Napríklad časti nábytku, elektronika, rôzny spotrebný tovar, takmer nové oblečenie... V bohatších štvrtiach sú to niekedy super veci. Nikto sa nehanbí potrebnú vec si vziať a pre študentov je to hotové eldorádo.
Školu máte úspešnú ukončenú, čo ďalej?
Okrem diplomu mám aj povolenie na neobmedzený pobyt a prácu. Hoci som na začiatku plánovala návrat domov hneď po skončení štúdia, okolnosti sa trochu zmenili. Jednak sa tu cítim ako vo svojom novom domove, no najmä, našla som si priateľa. Určite chcem v Austrálii nejaký čas pracovať a možno aj založiť si rodinu. Nikto nevie, čo bude v budúcnosti, ale zatiaľ to vyzerá tak, že zostávam. Je tu slovenská komunita, slovenský kostol, dokonca máme aj dve česko-slovenské reštaurácie s našimi jedlami a pivom, cez internet a e-mail môžem byť v dennom styku s mojimi najbližšími v Považskej Bystrici alebo v Bratislave. Chápem tých, ktorí sa po rokoch vrátia domov, ale chápem aj tých, ktorí si nový domov nájdu a vytvoria.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 8. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 9. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 10. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 818
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 120
 3. Aká je chémia vôní 10 549
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 837
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 724
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 319
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 723
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 545
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 075
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 6 910
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Rekonštrukcia Orlovského mosta finišuje, tvoria sa kolóny

Dopravní policajti z Považskej Bystrice upozorňujú motoristov, že v súvislosti s dokončovacími prácami na rekonštrukcii Orlovského mosta sa z dôvodu odovzdávania stavby vytvárajú

Ilustračné foto.

Polícia apeluje na chodcov a cyklistov, aby nosili reflexné prvky

Neosvetlený cyklista i chodec na ceste bez reflexných prvkov je v tomto období veľkým rizikom.

Najviac pozitívnych za včera je v Trenčianskom kraji

Vo štvrtok potvrdili 2 184 infikovaných koronavírusom z vyše 11-tisíc vykonaných PCR testov Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalších 27.

ilustračné foto

Včera zasadal krízový štáb

Mimoriadne zasadal spoločný krízový štáb okresov Považská Bystrica a Púchov.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Aktualizované o vyjadrenie Park Snow Donovaly a predsedu NR SR

Na Donovaloch otvorili lyžiarsku sezónu. Nie je jasné, ako dlho potrvá

Minister Doležal konštatoval, že minimálne do pondelka (7. 12.) môžu byť otvorené všetky lyžiarske strediská. Na pandemickej komisii očakáva vecnú a konštruktívnu diskusiu o osude tohtoročnej lyžiarskej sezóny.

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

Už ste čítali?