Kto je absolvent?
Absolvent pre potreby úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej úrad) je občan mladší ako 25 rokov, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvoma rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie.
Kde, kedy do evidencie?
• Osobne podaním písomnej žiadosti na úrade, v ktorého územnom obvode je trvalý pobyt.
• Absolvent sa nemusí zaevidovať hneď po skončení školy, maturite alebo po doručení oznámenia o neprijatí na vysokú školu. Môže tak urobiť až po 31. auguste v roku, v ktorom skončil školu, najneskôr však do 7. septembra, a to aj v prípade opravnej skúšky v septembri.
• Tlačivo žiadosti o zaradenie do evidencie je k dispozícii na oddelení informačných a poradenských služieb.
• Zaradení do evidencie môžu byť aj tí, ktorí študujú popri zamestnaní na strednej škole alebo na vysokej škole externou formou štúdia alebo prerušili štúdium a preukážu túto skutočnosť dokladom.
Má nárok na podporu?
Na rozdiel od minulosti už nemajú absolventi nárok na dávku v nezamestnanosti. „Vzniká až vtedy, keď občan zdokladuje, že v posledných štyroch rokoch platil príspevok do fondu zamestnanosti celé tri roky, pričom dní sa sčítavajú,“ upozorňuje Miroslava Jurdíková. Žiadosť na dávku v hmotnej núdzi si musí dať každý individuálne. Pokiaľ však žiadateľ nebýva samostatne, ale v spoločnej domácnosti s rodičmi, posudzujú sa príjmy všetkých členov domácnosti.
Odvody poistenia počas evidencie na úrade práce
Úhrada zdravotného poistenia zo strany štátu sa nepreruší len v prípade, ak podá písomnú žiadosť do siedmich dní od splnenia všetkých podmienok potrebných na evidovanie absolventa školy. Doba v evidencii uchádzačov o zamestnanie sa nezaratáva ako odpracovaná doba pre účely dôchodkového poistenia.
Ako si môže uchádzač zlepšiť finančnú situáciu?
Absolvent školy má možnosť vykonávať absolventskú prax – získa prax a príspevok v určenej výške. Taktiež môže pri evidencii na ÚPSVaR vykonávať zárobkovú činnosť v rozsahu do 64 hodín mesačne a do výšky príjmu 3200 Sk mesačne. Ak sa nachádza v hmotnej núdzi, môže účasťou na vzdelávaní pre trh práce, vykonávaním menších obecných služieb a dobrovoľníckych prác získať aktivačný príspevok.
Uplatnenie na trhu práce
Orientovať sa na trhu práce pomáhajú absolventom v oddelení poradensko-informačných služieb úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. K dispozícii majú internet, odborný pracovník im poradí, ako vyhľadávať zamestnanie, vypísať žiadosť, životopis... Výborným pomocníkom pri orientácii je webová stránka www.povolania.sk. Pomáha nielen pri výbere školy, ale naopak aj pri výbere zamestnania podľa absolvovanej školy. Zo štatistík vyplýva, že najviac problémov s uplatnením sa na trhu práce majú absolventi stredných odborných škôl. Naviac, zamestnávatelia nemajú podľa platného zákona o zamestnanosti povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta. Podľa Miroslavy Jurdíkovej z UPSVaR najčastejšie požiadavky sú na krajčírky, šičky, ale o tieto práce nie je veľký záujem ani zo strany absolventov, ktorí sa vyučili v tomto odbore.
Láka aj práca v zahraničí
Mnoho mladých ľudí odchádza po skončení školy do zahraničia, pričom využívajú rôzne sprostredkovateľské agentúry. Nie vždy sa však vidina lákavého zárobku splní. Odborníci odporúčajú najprv si overiť agentúru, až potom s ňou podpísať zmluvu.
Bezplatný súbor služieb v zamestnanosti v zahraničí môžu dostať aj na úrade práce. Prostredníctvom webovej stránky www.eures.sk dostanú informácie, aké zamestnania a v ktorých krajinách sú k dispozícii. Taktiež sa na tejto stránke dozvedia o podmienkach zamestnávania i špecifikách tej-ktorej krajiny.