Všetkým pre radosť
Dubnica nad Váhom – Poslednú májovú nedeľu sa v dome kultúry rozdávala radosť plným priehrštím. Bolo to vďaka benefičnému koncertu Všetkým pre radosť, ktorého názov bol skutočne adekvátny. Diváci, ktorí zaplatili symbolické vstupné, dostali pohľadnicu a vydanie týždenníka Obzor, ktorý bol jedným z mediálnych partnerov podporujúcich túto akciu. Okrem toho boli obohatení aj o nezabudnuteľný zážitok. Hlavnou myšlienkou celého programu bolo spojiť vystúpenia postihnutých a zdravých detí. Ukázať svetu, že aj choré detičky môžu byť obdarené talentom a šikovnosťou. A tak sa mohli diváci zabávať na vystúpeniach tanečných skupín Tweety, Šarm, Arabeska a skupiny Goonies, ktorej členkou je aj Janka Čonková, známa z programu Slovensko hľadá Superstar. Špeciálne základné školy z Dubnice, Novej Dubnica a Ilavy sa predstavili v divadelných scénkach, ako napríklad Paťa v krajine snov, Na jednom veľkom dvore alebo tancom v rytmoch ohnivého flamenga. Najmladší účastníci so svojimi mamičkami z Materského centra Slniečko pobavili rozkošnou scénkou Ako si malý somárik hľadal kamarátov. Program bol skutočne pestrý, o čom svedčí aj vystúpenie speváckeho zboru Jesienka z Klubu dôchodcov č. 1. O ukončenie sa postarala divadelná skupina Nečumím z CVČ Dubnica a deti z OZ Spolu rásť, ktoré zahrali dojímavú scénku s názvom Kontakt so životom.
Emócie, ktoré sprevádzali celý koncert sa vystupňovali a nájsť slzy v očiach prítomných, nebolo žiadnou vzácnosťou. Organizátorom, ako aj účinkujúcim, je potrebné vysloviť veľkú vďaku a obdiv, lebo okrem nádherne stráveného popoludnia, sa im podarilo ukázať, že či sme zdraví alebo chorí, radosť dokážeme rozdávať všetci.
Podujatie vzniklo v spolupráci CVČ Dubnica nad Váhom s občianskym združením Spolu rásť. Cieľom bolo získať finančné prostriedky na realizáciu relaxačno-rehabilitačného centra. V ňom budú poskytované rôzne služby, ako napríklad cvičenia na fitloptách, pilatesove cvičenia, hippoterapia – terapia na koňoch, canisterapia atď. Služby budú poskytované aj širokej verejnosti. Centrum chcú vybudovať v priestoroch II. základnej školy a bude súčasťou centra voľného času. „Keďže u nás sa stretávajú aj rodičia, ktorí majú postihnuté deti, spolu s Evkou Kršiakovou zo združenia Spolu rásť sme sa zhodli, že centrum, ktoré by slúžilo zdravotne postihnutým, je skutočne potrebné,“ hovorí organizátorka podujatia a riaditeľka dubnického CVČ Eva Bočincová. Odpovedala aj na ďalšie otázky.
Bolo ťažké zorganizovať benefičný koncert Všetkým pre radosť?
Najprv sme si mysleli, že sme si na seba zobrali ťažkú úlohu, ale nebolo tak. Je to asi tým, že som mala okolo seba samých šikovných a ochotných ľudí. Okrem OZ Spolu rásť sme spolupracovali so špeciálnou základnou školou. V ústrety nám vyšlo aj mesto s primátorom Jurajom Červinkom. Ten nám pomohol nielen finančne, dokonca nás prišiel podporiť aj osobne. Na realizácii koncertu sa podieľalo množstvo ľudí a organizácií, mnohé z nich sa prihlásili aj samé.
Odkiaľ ste zatiaľ získali finančnú podporu?
Na projekt na chránené pracovisko nám schválili 250-tisíc korún, rovnakou sumou prispela aj lotéria. Zo vstupného sme vyzbierali okolo 11-tisíc korún a viac ako 22-tisíc Sk z dobrovoľných príspevkov. Suma nie je konečná, pretože Nadácia SPP prisľúbila, že nám ju zvýši o rovnakú sumu.
Kedy plánujete otvorenie centra?
Budovu dostaneme až od 1. septembra. Potom začneme s rekonštrukciou. Bola by som rada, keby centrum začalo fungovať najneskôr do konca roka.
O zábavu sa postarali
Program moderovala dvojica Adela Banášová a Eifel. Vďaka obom hneď od začiatku panovala príjemná a hlavne uvoľnená atmosféra. Napriek tomu, že spolu moderovali po prvýkrát, pôsobili ako zohraná dvojica. Adela dodala programu šarm a vtip jej tak vlastný. Na otázku, či bolo ptrebné prehováranie, aby prišla do Dubnice, odpovedala: „Nie. Asi pred pol rokom som sa stretla s pani Bočincovou v Slovenskom rozhlase na podujatí pre deti s downovým syndrómom. Tam sme sa dohodli, že keď bude treba niečo moderovať, rada prídem. Osobne nevidím extrémny prínos v tom, že to moderujem práve ja. Možnože iba niektoré deti poteší, že uvidia „tú Adelu“ zo Superstar.“
Ako sa vám moderovalo?
Veľmi dobre. Väčšinou moderujem sama alebo s niekým, koho nepoznám, s nejakým amatérom moderátorom. Ale v zásade moderovanie je o tom, že treba byť prirodzený a Eifel bol veľmi prirodzený a milý. Navyše väčšinu detí pozná, lebo s nimi pracuje, takže to nebolo také neosobné.
V čom je moderovanie benefičného podujatia odlišné od ostatných akcií?
V prvom rade v peniazoch. Nemyslím v tom, čo dostanem ja, ale v tom, že vidím, ako je to zabezpečené. Ďalej je potrebné, aby boli takéto akcie stráviteľnejšie pre verejnosť, pretože ešte stále sa dištancuje od postihnutých ľudí.
Cítite niekedy potrebu podporiť svojou prítomnosťou popri všetkých komerčných akciách aj benefičné podujatia?
Niekedy sa aj ja zamýšľam nad tým, či benefičné akcie robím len preto, aby som upokojila svoje svedomie alebo preto, že to naozaj nejako pomôže. Ale v zásade si poviem, že aj keby to bolo len pre to, aby som upokojila svedomie, tak aj to je dôvod. Poznám veľa kolegov, ktorí nič takéto nerobia a mám dojem, že potom človek stratí kontakt s realitou. Vďaka týmto akciám spoznám mnoho ľudí bližšie, ktorí žijú inak a sú mi takou motiváciou. Aj teraz, keď budem sedieť v aute cestou do Bratislavy, budem mať nad čím uvažovať.