Pretekári z 26-tisícového mestečka v konkurencii družstiev z európskych metropol dokázali, že ich vlaňajší postup do „áčka“ nebol dielom náhody. Spartak štartoval medzi kontinentálnou elitou ako prvý slovenský klub v histórii a ako prvý sa v „áčku“ aj udržal. „Kľúčové na ceste za splnením cieľa bolo, že každý z tímu podal výkon na hranici svojich aktuálnych možností. Nevidel som nikoho, kto by súťažil bez záujmu. Pretekári brali štart v Európskom pohári vážne a mali záujem zachrániť sa,“ zdôraznil tajomník Spartaka Dubnica Zdeněk Hrbáček.
Dubničanom výraznou mierou pomohli k historickému úspechu hosťujúci atléti - kenskí bežci Collins Kosgei a Charles Bett, zo slovenských klubov kladivár Libor Charfreitag a oštepár Marián Bokor. Toto kvarteto získalo takmer polovicu dubnických bodov - až 37. „Myslím si, že sme vsadili na dobré posily. Kosgei nám pomohol už vlani a ostatní traja tiež výborne zapadli do družstva,“ poznamenal tajomník Spartaka. Z kmeňových atlétov Dubnice vyzdvihol najmä vrhača Daniela Vaneka. V guli skončil štvrtý v osobnom rekorde 18,77 m a získal pre družstvo päť bodov, v disku pridal ďalšie tri. „Oceňujem jeho prístup, pretože mal za sebou mnoho cestovania. V priebehu jediného týždňa sa presúval v rámci USA, kde študuje, potom priletel na Slovensko a vzápätí cestoval do Valencie. Športovcovi po zámorskom lete väčšinou forma klesne, ale Vanek si zlepšil v guli osobák,“ pochválil Hrbáček nádejného vrhača. Dubničania sa nenechali znechutiť na ceste k udržaniu sa v európskej klubovej špičke ani niekoľkými nepríjemnosťami. Ešte ani nie 17-ročný Tomáš Ondrejko skákal na požičaných žrdiach, lebo letecká spoločnosť mu ich odmietla prepraviť do Valencie pre nadmernú dĺžku. Okrem toho bol hendikepovaný aj miernou virózou. Mariánovi Bokorovi zasa dopravila Iberia „zatúlané“ oštepy až po súťaži. Roman Hollý si po bojovnom výkone na hladkej štvorstovke zranil zadný stehenný sval, čo bolo pre štafetu na 4 x 400 m výrazné oslabenie. S boľavým chrbtom skákal aj Dmitrij Vaľukevič. Na jedno podujatie smoly viac než dosť...
Dubničania vlani v portugalskom Lagose vyhrali B kategóriu EP, ktorá sa však konala spoločne s elitnou. „Už vtedy sme pozorne sledovali, čo zlepšiť, kde pridať. Teraz sme vzali so sebou aj maséra, čo sa ukázalo ako výborný ťah. Na nedostatok práce sa nemohol vôbec sťažovať,“ poznamenal dlhoročný dubnický tajomník. Zároveň vyzdvihol aj prácu celého realizačného tímu. „Každý odviedol perfektnú prácu,“ zdôraznil.
Po prvom dni patrila Spartaku siedma priečka, od šiesteho, záchranu zaručujúceho miesta, ich delilo šesť bodov. Na jednej strane dosť, na druhej nie nezlikvidovateľné manko. „Po sobote som nebol veľký optimista, v udržanie sa medzi elitou som veril tak na 25 percent. V nedeľu ráno som však vstal naladený oveľa lepšie, chlapcom som dával výrazne viac šancí,“ priznal Zdeněk Hrbáček. Preteky vo Valencii potvrdili predpoklady, že o zotrvanie v A kategórii bude Dubnica bojovať s francúzskym Montreuilom a pražskou Duklou. Vojaci v sobotu vychytili ideálny deň a patrila im so 45 bodmi nečakane štvrtá priečka. V nedeľňajších disciplínach však už nezabrali, naopak, Dubničania k predpokladaným bodom pridali ešte čosi navyše, a to sa ukázalo ako rozhodujúce. „Atmosféra v družstve a zabezpečenie potrieb atlétov sa s akciami reprezentácie nedá porovnať,“ pochválil jeden z najlepších svetových kladivárov Libor Charfreitag prácu funkcionárskeho tímu Spartaka v čele s prezidentom klubu Milanom Hortom. V rovnakom duchu sa vyjadril aj osemstovkár Marcel Lopuchovský: „Takto si predstavujem dobre fungujúci tím.“
Úspešné vystúpenie atlétov Spartaka Dubnica v EP klubov môže byť povzbudením pre celú slovenskú atletiku a dôkazom, že aj v pomerne skromných podmienkach (v porovnaní s možnosťami atlétov z európskych veľkoklubov) možno vybudovať solídny tím. „Každé zviditeľnenie slovenskej atletiky v Európe alebo vo svete jej môže výrazne pomôcť. Potrebujeme úspechy - akékoľvek. Konkrétne pre náš klub môže zotrvanie v A kategórii znamenať jednoduchšie naplnenie našich ďalších plánov, ako sú výstavba haly alebo tréningového centra,“ zdôraznil Hrbáček.
Konečné poradie A kategórie EP klubov muži (po 20 disciplínach): 1. Luč Moskva (Rusko) 126, 2. Fiamme Gialle Rím (Taliansko) 111, 3. Sporting Lisabon (Portugalsko) 93, 4. Panellinios Atény (Grécko) 92, 5. Puma Jerez (Španielsko) 88, 6. Spartak Dubnica (Slovensko) 73,5, 7. Dukla Praha (Česko) 72,5, 8. CA Montreuil (Francúzsko) 62. Do B kategórie zostúpili Dukla Praha a CA Montreuil.