Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Potešilo ma, že sa predvolebné prognózy nesplnili

Milada Belásová, 45-ročná marketingová manažérka, s poradovým číslo 20, ako mala aj samotná Slovenská národná strana v týchto parlamentných voľbách, onedlho prevezme osvedčenie o získaní mandátu do parlamentu Slovenskej republiky. Narodila sa v Trenčíne,

hrdá Ilavčanka, žijúca v Považskej Bystrici s manželom Ivanom a 13-ročným synom Michalom.
Pre Miladu Belásovú je nové volebné obdobie priemiérové, ďalší traja poslanci z nášho regiónu si „dávajú“ reprízu.
Aké boli vaše prvé reakcie, keď ste sa dozvedeli výsledky volieb?
Bola som veľmi milo prekvapená, čo sa týka dosiahnutých výsledkov strany. Šťastná, lebo som si myslela, že budeme mať maximálne desať percent, ako prognózovali predvolebné prieskumy a že výsledky budú kopírovať preferencie. Náš predseda od samého začiatku avizoval, že budeme mať minimálne 12 percent, čo sa potvrdilo. Doteraz vyšlo veľa z toho, čo dopredu odhadoval. Keď si zoberieme dlhodobé preferencie, nie je prekvapujúce, že sme najlepší volebný výsledok získali v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Tu sme stabilne „silní“, no potešilo ma, že sa národné povedomie začína dvíhať i na východe a juhu Slovenska.
Odkedy pôsobíte v Slovenskej národnej strane?
Keď sa v Považskej Bystrici založila v roku 1990 Slovenská národná strana, bola som jedna z prvých a s vtedajším predsedom Marošom Kočišom, spisovateľom Štefanom Melišom z Papradna sme začali spolupracovať vo výbore a paralelne s nami sa zakladala organizácia aj v Žiline. V tom čase sme veľmi úzko spolupracovali, vtedy Ján Slota, ako banský inžinier, kandidoval prvýkrát na primátora. Vtedy sme ako prví zorganizovali Národný deň a vôbec prvý politický ples na Slovensku.
Ako si spomínate na tieto začiatky?
Prvý ples SNS sme robili v Považskej Bystrici. Účastníkom plesu bol i terajší predseda Ján Slota. Bolo to niečo nové, zaujímavé pre ľudí, ktorí na ples prišli. Záujem bol veľký, nemohli sme ani uspokojiť dopyt, sálu nemôžete nafúknuť. V neskorších obdobiach iniciatívu prevzala Žilina, potom i Bratislava a ples sa poriadal ako celoslovenská akcia.
Ako ste spomenuli, bezprostredne po založení SNS ste začali v nej pracovať. Čo vás k tomu viedlo? Už v detstve, doma, v rodine či v škole ste dostávali národné štepy?
Za socializmu som nemala veľké šťastie na učiteľov národovcov. Pamätám sa, keď som ako dieťa spomenula v škole Štefánika alebo Hlinku, spolužiaci nevedeli, kto boli tieto osobnosti. Moja babka bola veľkým patriotom, odmalička mi vštepovala národné povedomie, čítala som vtedy zakázané knihy o Štefánikovi, Hlinkovi a o ďalších národovcoch. Keď SNS vznikla, bolo len prirodzeným javom, že som do nej vstúpila medzi prvými.
Zapájali ste sa do činnosti i vyšších štruktúr strany?
Dlhé roky som robila tajomníčku miestnej a okresnej organizácie v Považskej Bystrici. V súčasnosti som predsedníčkou okresnej rady a najnovšie tajomníčkou krajskej rady. Prednedávnom sa u nás uskutočnila preregistrácia členov, takže sa miestne a okresné orgány konštituovali odznova. V minulosti štiepenie v strane zasiahlo i našu okresnú organizáciu. Dodnes ma to veľmi mrzí, je to však za nami a my sa neobzeráme dozadu. Teraz sme konsolidovaná, jednotná strana. Koniec-koncov bolo to vidieť i pri voľbách, keď sme boli vystavení všelijakým atakom zvonka, keď bolo záujmom zneistiť stranu. Kampaň proti nám sme vydržali. Bola to skúška ohňom a my sme v nej obstáli.
Dnes je trendom, aby ženy boli viditeľnejšie i v politike.
Obecne môžem povedať, je dobre, keď sú ženy v politike a že ich je viac. Žena má väčšiu empatiu voči spoluobčanom, verejnosti, vie viac pochopiť problémy ľudí. Prirodzenou cestou, je to v poriadku, ale umelo vytvárať priestor pre ženy sa mi nepáči. Osobne by ma urážalo, keby som sa mala dostať na zvoliteľné miesto v rámci kandidátky len preto, že som žena.
Na kandidátke ste mali číslo dvadsať a boli ste v poradí treťou ženou.
Na kandidačnú listinu som sa dostala nie preto, že som žena, ale aké mám osobné výsledky a aké výsledky dosahuje naša okresná organizácia, ďalej vďaka aktívnej práci v strane, ale samozrejme aj vďaka mojim skúsenostiam a odborným znalostiam.
Získali ste 4960 preferenčných hlasov...
Bola som veľmi prekvapená, že takmer neznámy človek, nepreferovaný v médiách, získa takú dôveru. Nemala som čas to ešte analyzovať, pravdepodobne ľudia pochopili, že voľby sú aj o tom, že môžu posunúť človeka zo svojho regiónu vyššie a takto pomôcť samotnému regiónu. Každopádne chcem poďakovať všetkým, ktorí mi dali svoj preferenčný hlas a prejavili tým dôveru voči mojej osobe. Veľmi si to vážim, pretože dnes je dôvera veľmi vzácny artikel.
Ako by ste zhodnotili volebnú kampaň?
Ako kandidátka na poslankyňu som bola k dispozícií okresným organizáciám SNS, zúčastnila som sa výjazdov na Liptove, Orave, v Prievidzi. Keďže som bola lídrom Považia, absolvovala som výjazdy do okresov Púchov, Ilava, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín. Bolo toho dosť, k tomu vypätie, stres, organizmus sa s tým ešte stále nevie vyrovnať. Kampaň som postavila na osobných stretnutiach s občanmi a priaznivá odozva u ľudí je dôkazom toho, že som sa rozhodla správne.
Robili ste v odbore regionálneho rozvoja a cestovného ruchu Okresného úradu v Považskej Bystrici. Pracujete ešte v oblasti cestovného ruchu? Ako ste sa dostali do spojenia s Matúšovým kráľovstvom?
Momentálne pracujem v súkromnej firme ako marketingová manažérka. V regionálnom rozvoji a cestovnom ruchu som robila pätnásť rokov, nie je to len práca, ale aj koníček, veľmi ma to baví. Čo-to sa človek za tie roky naučil. A Matúšovo kráľovstvo, to bol nápad pána Hladkého, ktorý s ním prišiel vďaka tomu, že videl našu expozíciu na veľtrhu cestovného ruchu v Žiline. Expozícia bola zhotovená podľa môjho návrhu, Považský hrad s bratmi Podmanickovcami v dobových kostýmoch a jemu to vnuklo myšlienku, ako využiť feudálnu históriu pre cestovný ruch. Matúšovo kráľovstvo je veľmi dobrý produkt a v budúcnosti bude ešte oveľa známejší.
Pôsobili ste aj ako divadelná ochotníčka...
To sú roky dozadu, keď v Považskej Bystrici pôsobil divadelný súbor Ivana Stodolu pri dome kultúry. Hrala som štyri sezóny, bavilo ma to. Keď sa divadlo rozpadlo, veľmi mi to chýbalo. Keď k tomuto umeniu človek pričuchne, to je ako droga. Vydáte zo seba maximum a potlesk, ktorým vás ľudia odmenia, je niečo úžasné. Môžem povedať, že keď sa divadlo rozpadlo, bolo mi to veľmi ľúto. Boli sme veľmi kvalitný súbor zaradený v kategórii „B“, v tej dobe jediný v okrese.
Na ktorú hru si rada spomínate?
Na Pána Turcareta, šteklivú komédiu z 18. storočia. Ako divadelný súbor sme zažívali veľa zábavy na výjazdoch a máme aj bohaté zážitky. Nebolo to len o hraní, ale aj „okolo toho“. Bolo to pekné a milé, spomínam na to obdobie s nostalgiou.
Pôvodom ste Ilavčanka, od roku 1976 bývate v Považskej Bystrici.
Na rodné mesto sa zabudnúť nedá, máme tam väzby, rodinu, v Iliavčanskej doline chatu, kde často v lete chodíme relaxovať. Keďže v Považskej Bystrici bývam už 30 rokov, aj tu mám vytvorené silné väzby a vzťah k tomuto mestu. Som človek, ktorý má dva domovy.
Vyučili ste sa čiernemu remeslu, boli ste typografka. Nástup počítačov znamenal koniec klasickej sadzby v tlačiarniach. Ako ste sa profesne preorientovali?
Mňa tento čas „nezastihol“, z tlačiarní som odišla skôr, mala som možnosť odísť na technický úsek do vtedajších Považských strojární, po roku do poľnohospodárskeho družstva v Považskom Podhradí, kde som do „Nežnej revolúcie“ bola redaktorkou družstevných novín a kultúrnou pracovníčkou. Doplnila som si vzdelanie v Strednej knihovníckej škole, maturitou v odbore kultúrno-výchovná práca.
Ste vydatá, máte trinásťročného syna. Akú výchovu dostáva?
Tak ako mňa vychovávali v národnom duchu, tak i ja sa svojho syna snažím vychovávať v tomto duchu. Teraz je to oveľa ťažšie, priznávam, že deti v jeho veku a v tomto období sú vystavené rôznym cudzím vplyvom. Čo má však v sebe odmalička, to sa nedá vymazať. Je v období, keď je výchova náročnejšia, no zatiaľ sa dalo všetko skĺbiť. Je to veľmi rozumný, inteligentný chlapec, vyspelý na svoj vek, nemá väčšie problémy v učení a nemáme s ním nijaké výchovné problémy. Teraz budeme mať v rodine dilemu, ako všetko zorganizovať tak, aby sa mu mal stále kto venovať, ako tomu bolo doposiaľ. Budeme to riešiť za pochodu.
V tomto čase sa ešte len konajú rokovania o zostavovaní novej vlády...
Netajíme sa tým, že by sme boli radi súčasťou vládnej koalície. Každá strana má takúto ambíciu. Ak chceme presadzovať svoje zámery, volebný program a realizovať sľuby dané voličom, môžeme to uskutočňovať iba vo vláde. V opozícii sa to takmer nedá. Dúfam však, že vláda predsa len bude slovenská a že sa naplní naše heslo, ktoré sme mali vo volebnej kampani - Slovákom slovenskú vládu.
Hovorca vašej strany prehlásil, že ste vo volebnej kampani šetrili a nevyčerpali všetky prostriedky z úveru. Stála vás iba 6,5 milióna korún.
Vsadili sme na to, že každý, kto je Slovák a myslí to s touto republikou dobre, si uvedomí, o čo ide v týchto parlamentných voľbách. Rozumný národ nepotrebuje na to, aby sa rozhodol koho voliť ani marketingové triky, ani populárne osobnosti na kandidátkach, ani rôznych maskotov a ani pompéznu kampaň. Som veľmi rada, že veľa Slovákov si to uvedomilo a nedalo sa tým ovplyvniť.
Ako znášate, keď SNS označujú za nacionalistickú a militantnú stranu?
Na jednej strane mi je to smiešne, ak to zoberiem na seba, necítim sa byť nacionalistickým šovinistom, ani militantom, granáty po sebe nehádžeme. Národné strany to nemajú dnes ľahké. Dôležité je, čo si o sebe myslíme my a čo si mysleli naši voliči. Tí pochopili, že nie sme žiadni šovinisti, tobôž nie militanti. Jednoducho nám ide o obhajobu záujmov Slovákov. To je pre nás prvoradé. Takejto negatívnej medializácii sa nedá zabrániť, existuje tu silná lobby, ktorá na nás tlačí a väčšina médií je pod týmto tlakom a vplyvom. Je ťažké sa proti tomu brániť, je to ako by ste sa bránili proti celému svetu. Sme malá krajina, preto tu musí byť strana, ktorá bráni záujmy národa. Podstatné je, že sme dosiahli úspešný volebný výsledok a sme v parlamente. Politika v parlamente musí byť vyvážená na princípe kyvadla. Ak sa kyvadlo vychyľuje do jednej strany, musí sa spätne vychýliť aj do druhej strany.
Zaregistrovali ste už záujem o svoju osobu?
Áno, každému, kto mi zagratuloval, som sa aj ja snažila aspoň „esemeskou“ poďakovať, strávila som pri telefonovaní a posielaním esemesiek dva dni. Našlo sa aj zopár takých ľudí, ktorých som roky nevidela, ani o nich nepočula a zrazu sú veľkí kamaráti, pripomínajú sa mi. Ale beriem to ako určitú daň, s ktorou sa budem musieť zmieriť v súvislosti s mojím novým postavením.
Čo vás najviac po voľbách zamestnáva?
Najbližšie si mám ísť prevziať od Ústrednej volebnej komisie osvedčenie o zvolení za poslankyňu SR. Teraz prebiehajú rokovania o zostavení novej vlády, uvidíme, ako to celé napokon dopadne. Pravdepodobne 12. júla by sme mali slávnostne skladať poslanecký sľub. To sú dve úlohy, ktoré mám zatiaľ bezprostredne pred sebou. Momentálne sa snažím osobne poďakovať všetkým, ktorí pri mne stáli a pomáhali mi vo volebnej kampani, či už je to mládežnícka organizácia SNS v Považskej Bystrici, členovia SNS, ďalší konkrétni ľudia, rodina. Dostala som už aj pozvanie na jednu akciu v regióne.
Uvažovali ste nad tým, v ktorom parlamentom výbore by ste chceli pracovať?
Prirodzene, že ak by to malo závisieť len odo mňa, rada by som rada pracovala vo výbore, ktorý sa venuje oblasti regionálneho rozvoja a cestovného ruchu. V tomto odbore som už dlhé roky robila, som v ňom doma.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 3. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 4. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 5. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 9. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 1. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 16 308
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 600
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 8 022
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 505
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 043
 6. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 6 645
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 446
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 275
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 156
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 902
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Nové číslo týždenníka MY Považský Obzor už v predaji

Aktuálne vydanie je plné zaujímavého spravodajstva, športu, inzercie, ale aj kuriozít.

Aktuálne vydanie MY Považský Obzor

Dali by ste dieťaťu cigaretu? Mnohí áno

Dali by ste dieťaťu cigaretu, ak by si ju vypýtalo? Väčšina z nás áno. Dokumentuje to sociálny experiment a mystery shopping, ktoré zastrešila vzdelávacia iniciatíva NA VEKU ZÁLEŽÍ.

Záujem o mestskú internetovú stránku každoročne rastie

Dubnická samospráva registruje každoročne sa zvyšujúci záujem o svoju internetovú stránku.

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

Premiér Igor Matovič.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

V druhom kole v Nitre otestovali takmer 41-tisíc ľudí

Väčšina ľudí využila novú aplikáciu, aj vďaka nej sa netvorili rady.

Už ste čítali?