Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Myslia na všetky generácie, aby sa život v obci skvalitnil

Prvé, do čoho sme sa pustili po nástupe do funkcie bolo, že sme plynofikovali školskú kotolňu. Bola v katastrofálnom stave.

Objem financií bol vo výške 1,7 milióna Sk a nám sa podarilo zohnať miliónovú dotáciu od ministerstva financií. Hneď v začiatkoch sme spolu s poslancami, väčšina z nich bola v zastupiteľstve nová, predebatovali spoločný postup riešenia úloh. Pred dvoma rokmi sme spracovali program hospodárskeho a sociálneho rozvoja, aby sme prispeli k rozvoju regiónu. Snažili sme sa čo-to urobiť pre všetky vekové kategórie a pripravili sme si vlastný harmonogram investícií a prác v obci, ktorý je.
Budova školy vyžaduje investície
Pre základnú školu, kde máme umiestnenú i materskú školu, sme nastolili prioritu. Každoročne sa snažíme preinvestovať 300 – 400-tisíc korún. Budova má štyridsať rokov, väčšie opravy v nej neboli robené a treba i všeličo vynoviť. Urobili sme nové nátery okien, upravovali podlahy, ročne stihneme v dvoch triedach a pokračujeme ďalej. Po plynofikácii chceme školu zatepliť, vymeniť radiátory, okná, kde sú veľké úniky tepla. V podkroví budeme budovať špeciálne učebne, kabinety. Je to ideálna stredisková škola, do ktorej chodí takmer 180 žiakov, na druhý stupeň i deti z Tuchyne a Červeného Kameňa. Určitým spôsobom doplácame na nižšie ročníky, pretože máme slabú naplnenosť v triedach, ale chceme, aby nižšie ročníky boli samostatné, nie spojené, aby učiteľ mal dostatok času sa žiakom venovať. Teraz máme dve deviate triedy, od budúceho školského roku budeme mať po jednej v každom ročníku. Priestory nie sú v škole nadbytočné, máme kabinety, zariadenú počítačovú učebňu, vybavenú počítačmi z grantov a tiež z prostriedkov obce. Za posledné dva roky škola získala z rôznych grantov 600-tisíc korún. Obec sa tiež podieľa na spolufinancovaní. V kritériách niektorých grantov je uvedené, že čím je vyššia spoluúčasť obce, tým je väčšia šanca, aby projekt prešiel. Rada školy a združenie rodičov tiež robia vlastné akcie a finančný výnos venujú na projekty škole. Teraz sme dostali 250-tisíc z projektu Otvorená škola znova na úpravu podlahy v telocvični, kde sú 40-ročné parkety. Deti majú rôzne alergie z prachu, a preto dávame špeciálne PVC, odolné voči odretiu, námahe. Podlahy sa urobili i v školskej kuchyni, vybudovali sme kanceláriu pre vedúcu jedálne a príručný sklad. Tento rok chceme pokračovať úpravou podlahy v kuchynke a v herni materskej školy.
Mimo financií, čo dostávame na činnosť školy a každoročne vyčlenených prostriedkov z rozpočtu obce, budeme tento rok z obecného rozpočtu financovať aj rekonštrukciu učiteľských a dievčenských WC na prízemí a prvom poschodí v sume pol milióna Sk. Pravdepodobne budeme mať i zdravotne postihnutú žiačku, robíme aj bezbariérové WC, aby mala naň umožnený prístup. Každý rok niečo v škole vynovíme tak, ako nám dovoľuje obecný rozpočet.
Normatív na chod školy nepostačuje, tento rok sme mali aj dohodovacie konanie, dostali sme 480-tisíc Sk. Časť bude použitá na platy učiteľov a časť na údržbu a chod školy. Je to z dôvodu, že triedy nie sú ideálne naplnené, nemáme maximálne počty žiakov. Financovanie škôl nie je domyslené, systém financovania na žiaka je dobrý, v niektorých predmetoch sa však musia deliť na skupiny. Nemáme ideálne naplnenie, preto nám vznikajú zvýšené úväzky učiteľov a potom peniaze nepostačujú. Doteraz sme však vždy s peniazmi vyšli. Horšie to bude, ak štát neumožní dohodovacie konanie, myslím, že by sa mala zvýšiť norma na jedného žiaka.
Mladé rodiny motivujeme, dávame im príspevok päťtisíc korún pri narodení dieťaťa. Pravidelne máme s nimi posedenie, kedy im „darček“ odovzdávame.
Máme „poriadok“ v pozemkoch
Rozširujeme rozvody plynu a vody v dolnej časti obce nazývanej Nižovsie, kde je plánovaná individuálna bytová výstavba. Zatiaľ tam stojí jeden dom, plánuje sa ich tam viac, už sú vyčlenené stavebné pozemky. Tento mesiac by mal byť zapísaný register obnovenej evidencie pozemkov, na jeseň v roku 2004 sa začali prvotné práce a všetko, čo s tým súvisí. Pozemky boli neusporiadané, rozdrobené. Veľký problém bol, keď chcel niekto vybaviť stavebný pozemok. Na to, aká sme malá obec, chotár má 850 hektárov, bolo veľké množstvo návrhov na vklad do registra, pasienky, role ap. Na obecnom úrade sme museli spracovať 8000 návrhov na parcely alebo ich časti. Táto robota nebýva docenená. Navonok nevidieť tie hodiny, ktoré sme museli nad tým stráviť. Som rád, že 85 percent pozemkov je už v obci usporiadaných, zvyšok sa neusporiadal z dôvodu nezáujmu právnych nástupcov bývalých vlastníkov.
Územný plán obce máme v štádiu spracovania, starý už nevyhovoval, získali sme naň 80-tisíc korún. Máme vyčlenenú ďalšiu individuálnu bytovú zástavbu smerom na Červený Kameň v lokalite Hrby a U chrásky. Nie sú rozlohovo veľké, ale prirodzene najbližšie k vybudovanej infraštruktúre, aby sa zbytočne peniaze nemíňali na prepojenie. S rekreačnou oblasťou uvažujeme v časti Babince, väčšinou pre individuálne chatky. Je to pekná prírodná lokalita. Od poľnohospodárskeho družstva smerom k obci počítame s priemyselnou zónou, chceme vytvoriť podmienky pre podnikateľov. Keď sme v intraviláne obce mali pílu, vznikali problémy, narúšali sa medziľudské vzťahy. Takto bude pre nich vyčlenená oblasť, kde sa budú môcť realizovať v podnikaní. Traja živnostníci tento rok zrušili prenájom obecných budov, lebo podnikanie bolo pre nich nerentabilné.
Rozširujeme infraštruktúru, aby sa obec mohla rozvíjať. Aj v budúcnosti sa všetko bude odvíjať od počtu obyvateľov, takže snažíme sa ich udržať a získať nových. Obec má 1003 obyvateľov, za posledné roky nie je výrazný pohyb. Vlani 18 ľudí zomrelo, 11 sa narodilo, niekoľko sa prisťahovalo...
Myslíme aj na najstaršiu generáciu
V roku 2005 sme sa pustili do náročného diela - prebudovať z minulosti nedokončenú stavbu dvojtriednej materskej školy na penzión pre dôchodcov. Aj u nás je situácia taká ako inde, prichádzajú do dôchodku silné povojnové ročníky a budeme sa musieť o nich postarať. Domov máme plánovaný pre 34 klientov. Uvažujeme kapacitu naplniť z tejto našej doliny. Bolo by to ideálne, pretože starší ľudia žijú väčšinou zo spomienok. Keď som si prešiel domovy dôchodcov, kde sú umiestnení i naši občania, veľmi radi by sa vrátili do svojho prirodzeného prostredia, kde vyrástli. Väčšina z nich hovorí, že sa majú dobre, dobre je o nich postarané, ale nemajú sa s kým pozhovárať, pospomínať. Aj preto tento zámer zastupiteľstvo jednohlasne podporilo.
Na prestavbu máme rozpočet 11,6 milióna korún. Z fondov EÚ sú podporované na modernizáciu len už existujúce domovy, a tak ho staviame väčšinou z vlastných zdrojov. Víťaz výberového konania ho prestavia za 9,6 milióna Sk. V minulom roku sme preinvestovali 4,2 milióna, tomto sme získali takmer 400-tisíc z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a predpokladáme prestavať ešte tri milióny s tým, že na budúci rok sa penzión dokončí a sprevádzkuje.
Starším sme vytvorili možnosť, aby nemuseli chodiť k obvodnému lekárovi do Pruského. Raz za dva týždne má lekárka ordinačné hodiny v prenajatých priestoroch v obci. Opatrovateľskú službu máme podobne ako v iných obciach. Záujem zo strany ľudí je veľký, peňazí však nie je nazvyš. Mladí chodia za robotou a starší doma sú odkázaní sami na seba, veľakrát sú imobilní. Jednoducho peniaze, ktoré nám odporúčajú minúť na opatrovateľskú službu, nám nepostačujú, aj keď ich dostávame vo výnose daní, potrebovali by sme viac. Teraz máme dve opatrovateľky pre štyroch opatrovaných, ku ktorým pribudnú ďalší dvaja.
Vypracúvame projekty
Trápi nás veľa vecí. Máme združený vodovod spolu s obcou Tuchyňa. V jarnom a zimnom období máme veľmi nízky odber, musíme cenu vody dotovať, aby bola pre ľudí prijateľná. Na základe platného zákona sme museli dať vodovod sprevádzkovať odborne spôsobilej osobe. Doteraz sme ho prevádzkovali sami, ale nie je tu v okolí nikto, kto by mal povolenie z ministerstva hospodárstva na prevádzku. To majú väčšinou len veľké firmy, preto nám bude prevádzkovať vodovod firma z Považskej Bystrice. V zmluve máme ošetrené, že cenu vody bude určovať obecné zastupiteľstvo, ak bude veľká poruchovosť, budú i zvýšené náklady. V blízkej budúcnosti by sa prenájom nemal premietnuť do ceny vody.
Aj keď prioritou je dokončenie penziónu pre dôchodcov, pripravujeme ďalšie projekty, napríklad rozšírenie šatní telovýchovnej jednoty. Pre dve mužstvá v súťaži kapacitne nestačia len tri šatne, ak obidve družstvá hrajú doma. Budovu s rovnou strechou by sme chceli nadkryť, vytvorili by sme tam klubovňu a nadnesene povedané i fitnes centrum.
Situácia okolo schvaľovania projektov, a to mi potvrdia i starostovia z iných obcí, býva „zaujímavá“. Pokiaľ projekty financované z Európskej únie nerobí firma z okolia Komárna a Bratislavy, majú veľmi malé percento úspešnosti. Bohužiaľ, je to tak. Uvidíme, čo bude teraz, či sa to nejakým spôsobom zlepší.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 2. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 3. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 4. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 8. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 9. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 10. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 081
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 145
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 626
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 029
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 541
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 454
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 584
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 579
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 477
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 384
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Akvizícia futbalistov Považskej Róbert Demjan kraľoval strelcom v Poľsku

Bezkrkí Poliaci v hráčskej šatni. Demjanovi chýbal do repre krôčik

Jedným z ťahúňov futbalistov Považskej Bystrice by mala byť predsezónna akvizícia RÓBERT DEMJAN (38). Rodák z Levoče už čo-to vo veľkom futbale preskákal.

V kraji pribudlo 473 nových prípadov, najviac v okrese Prievidza

Na Slovensku v utorok celkovo pribudlo 2887 nakazených novým koronavírusom zo 14 642 testov.

Ilustračné foto.

AKTUÁLNE: V Považskej práve zasadá krízový štáb

Okresný úrad v Považskej Bystrici zvolal všetkých starostov a primátorov v regióne.

Moju prácu beriem ako poslanie

Gabriela Hrončeková je riaditeľkou domova pre ťažko postihnuté deti a mladých ľudí. So svojím tímom sú často jedinou rodinou, ktorú tieto detičky majú.

Počas Vianoc majú deti najviac návštev

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Za útok na verejného činiteľa hrozí až doživotie

Policajti z Trenčína obvinili 21-ročnú ženu z okresu Trenčín za obzvlášť závažný zločin útoku na verejného činiteľa.

Už ste čítali?