Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Púchov v archívnych dokumentoch

Kňažná Zuzana Lorántffyová podporovala vzdelávanie i remeselníkov Dobové dokumenty uložené v Štátnom archíve v Považskej Bystrici vo fonde Mestečko Púchov doplňujú pestrú mozaiku života českých exulantov v Púchove. Hoci sa zachovali len dva, informácie v

Kňažná Zuzana Lorántffyová podporovala vzdelávanie i remeselníkov
Dobové dokumenty uložené v Štátnom archíve v Považskej Bystrici vo fonde Mestečko Púchov doplňujú pestrú mozaiku života českých exulantov v Púchove. Hoci sa zachovali len dva, informácie v nich sú veľmi závažné a cenné. Prvý z nich je privilégium kňažnej Zuzany Lorántffyovej, druhý je súdnym rozhodnutím o právoplatnosti výsad udelených práve spomínanou kňažnou Rákociovou.
Lednické panstvo, na ktorom sa usadili vyhnanci z Čiech a Moravy, bolo dedičstvom Zuzany Lorántffyovej po oboch rodičoch. Zuzana Lorántffyová sa narodila okolo roku 1600, zomrela 18. apríla 1660. V roku 1616 sa vydala za Juraja Rákociho, vtedy boršódskeho župana, ktorý sa v roku 1630 stal sedmohradským kniežaťom. Keď sa stala kňažnou, významne sa podieľala na správe rozsiahleho panstva. Najcennejšou časťou jej vena bolo panstvo Blatný Potok. Táto vzdelaná, dobrosrdečná a nábožensky založená žena veľmi prispela k rozkvetu blatnopotockého reformovaného kolégia. Pozývala vynikajúcich učiteľov, povolala do Blatného Potoka samotného Komenského, aby založil školu, zriadila alumneum (starý výraz pre školskú jedáleň) a založila štipendiá na ďalšie teologické štúdium na britských a holandských univerzitách. Na kniežací dvor pozývala učencov, s ktorými viedla náboženské dišputy. Mimo Blatného Potoka výdatne podporovala aj vysoké školy v Debrecíne, Veľkom Varadíne a Kluži. Veľkej priazni z jej strany sa tešili spisovatelia – reformovaní teológovia, ktorým dala k dispozícii kniežaciu tlačiareň. Pomáhala rozširovať knihy, ba aj ona sama napísala knihu (vyšla v roku 1641 pod názvom Mojžiš a proroci, je to jednoduchá antológia o 45 článkoch viery). Trnavskí jezuiti ostro napadli dielo, čo vyvolalo hnev v jej manželovi a sťažoval sa u kráľa Ferdinanda III. Spor zanikol bez výsledku. Jej meno však neupadlo do zabudnutia, v Budapešti v roku 1892 vznikol Spolok Zuzany Lorántffyovej, jeho cieľom bolo upevniť kresťanskú lásku a morálku prostredníctvom žien.
Spolu so svojím manželom sa zapísala do dejín ako ochrankyňa exulantov. Po bitka na Bielej hore v roku 1621 húfne opúšťali svoju vlasť tisíce tých, ktorí nemohli a nechceli zmeniť svoje vierovyznanie. Rozptýlili sa po susedných krajinách tam, kde mohli verejne vyznávať svoje náboženské presvedčenie. Uchýlili sa tiež na Slovensko, na Lednické panstvo, so súhlasom jeho majiteľov – manželov Rákociovcov. Náboženskí exulanti prišli do Púchova v roku 1628. Mikuláš Drabík si spomína na to takto: „Najprvé do Púchova a to 1628 (roku) se dostal a po mne i páni, z těch pan Lukavický a jiní s knězem Natanem pan Florian i ze paní z Prostějova a kněží 25 osob. Z nich nejsme nežli já a Kales a Junius. Psel sem toto 1667 dne 4. junii. Buh tu milosť učinil skrze knížete Rakociho a Andryaše Nezyho, regenta panství lednického, abychom sa na grunty lednické obrátili, což sem já kněz Mikuláš učinil.“
Exulanti sa zdržiavali na lednickom panstve na dvoch miestach: v Púchove a v Lednici, kde úspešne rozvíjali svoje súkennícke remeslo. Všetku svoju činnosť organizovali na základe pravidiel súkenníckych cechov na Slovensku. Veľmi im pri tomto pomohli žilinskí súkenníci, ktorí im v roku 1630 zapožičali svoje artikuly, netušiac pritom, že tento akt akoby symbolicky znamenal počiatok konca hegemónie ich mesta v súkenníckej výrobe na Považí. Súkno vyrábané exulantmi a ich potomkami sa stalo známym na celom Slovensku. Pod púchovským súknom sa nerozumeli len výrobky z tohto mesta, ale i druh kvalitného súkna, vyrábaného na púchovský spôsob. Súkenníkov pochádzajúcich tohto mesta nachádzame v 18. storočí takmer vo všetkých strediskách výroby súkna na Slovensku a všade mali najlepšiu povesť.
Ekonomický prínos exulantov bol nesporný, to si uvedomoval majiteľ panstva Juraj Rákoci, ktorý 11. júna 1646 na hrade v Satmári im udelil privilégia, a tým im zabezpečil dobré podmienky na ich všestranný rozvoj.
Dva roky po Rákociho smrti požiadali exulanti vdovu Zuzanu Lorántffyovú o konfirmovanie privilégií, výsledkom ich snaženia je práve táto listina uložená v považskobystrickom štátnom archíve vo fonde Mestečka Púchov. Zuzana vydala listinu, ktorá je zaujímavá tak svojím obsahom, ako aj bohatou ilumináciou. V listine uvádza, že exulantov helvétskeho a augsburského vyznania priviedol kňaz Jednoty bratskej Pavol Vetterín z Mladej Boleslavi, ktorý práve začal pôsobiť v Púchove.
Exulanti predložili listinu jej nebohého manžela a žiadali ju o uznanie ním vydaných článkov, čo vdova po Jurajovi Rákocim I. aj urobila, ba naviac im pridala ďalšie tri výsady, čím sa ich počet rozšíril na sedemnásť. V rozsiahlom texte sa doslovne cituje znenie pôvodnej listiny, pričom nové články sú uvádzané slovom „nový“. Rákoci a po ňom i jeho manželka potvrdzujú, že znenie tejto listiny je záväzné tak pre ich potomkov a dedičov, ako i pre potomkov a dedičov exulantov. Možno konštatovať, že jednotlivé články dokonale pokryli všetky súčasti života. Prelína sa tu riešenie náboženskej otázky s občianskymi právami, obsiahnutá je problematika rodinných a sociálnych vecí a samozrejme sa nezabúda na platenie daní a vzťah exulantov k zemepánovi. V neposlednom rade treba spomenúť i praktické, priam urbanistické hľadisko. Obsah celej listiny pôsobí veľmi demokraticky a pripomína zmluvy uzavierané medzi panovníkom a hosťami, zvlášť na Spiši a v banských mestách. Pretože sa Rákociovci takmer vôbec nezdržiavali v Lednici, zverili sankčné právomoci provízorovi, kapitánovi hradu alebo inému úradníkovi.
Zuzana Lorántffyová žiadosť exulantov v plnom rozsahu potvrdila 12. júna 1650 na svojom hrade v Mukačeve za účasti provízora mukačevského panstva Tomáša Debrecéniho z Királydarócza. Zdôraznila, že v pôvodnej listine uvedené body doslovne prebrala a schválila pre úžitok celého spoločenstva exulantov usadených na Lednickom panstve. Privilegačná listina sa zachovala v považskobystrickom archíve ešte v ďalšom vyhotovení na papieri. Podľa stupňa opotrebovania sa pravdepodobne veľmi často používala. Je napísaná tou istou pisárskou rukou a okrem iluminácie je úplne zhodná s pergamenovým originálom. Žiadatelia si dali podľa všetkého predvídavo hneď vyhotoviť rovnopis pre bežné a časté používanie. Tento prístup sa im zrejme vyplatil.
Druhým dokumentom je Uznesenie trenčianskej súdnej stolice z 18. februára 1777 a týkalo sa uznania a zachovania práv obyvateľov Moravskej ulice. Podnetom ku konaniu predstavených Trenčianskej župy bola nová urbárska regulácia a jej uplatnenie voči moravským usadlíkom. Súd zrevidoval urbár. Ešte v marci roku 1773 uhorská kráľovská miestodržiteľská rada odporučila, aby sa všetky práva príslušníkov iných vierovyznaní, zakotvené v „starých, hoci už neplatných, lorántffyovských zmluvách“, striktne dodržiavali a aby sa podľa nariadenia panovníka zaevidovali do platného urbára. Platbu domovej dane vo výške dvoch uhorských zlatých nahradila platba dvomi rýnskymi zlatými, pretože v 18. storočí už uhorské zlaté nejestvovali. Podľa mierne modifikovaného článku XI. si obyvatelia Moravskej ulice mohli voliť richtára z troch kandidátov, ktorých vybral zemepán. Ostatných členov obecnej rady a pisára volili občania sami, bez vplyvu zemepána. Richtár a obecná rada mali byť počas výkonu funkcie oslobodení od akýchkoľvek zbierok a iných verejných záväzkov. Osadenstvo však nebolo oslobodené od platenia vojnových daní na vojenské konflikty, ktorých bolo v týchto časoch neúrekom. Urbár stanovil aj právo zemepána revidovať verejné účty v čase oslabenej obecnej správy a zaviazal občanov platiť svoje finančné záväzky prostredníctvom zemepána. V dokumente sa pripomína kráľom schválené užívanie lesov.
Súdna stolica v Trenčína v zložení: Ladislav Kozségi – podžupan a členov Gašpara Baroša, Jána Melčického, Štefana Bartu, Alexandra Motešického a Leopolda Hathu týmto oznámením potvrdzuje zachovanie budúcich práv tak panstva, ako obyvateľov, čo aj potvrdila autentickou pečaťou.
Tieto dokumenty ukazujú, že postavenie českých a moravských exulantov bolo skutočne osobitné a menilo sa len veľmi zvoľna, splývali s miestnym poddanským obyvateľstvom, ich prínos ako novej spoločnosti založenej na vytrvalej religiozite, osobitých zvykoch a pracovných zručnostiach je nenahraditeľný.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Zelená Bratislava
 8. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Ruža zmeny
 5. Úpravy automobilov pre ZŤP
 6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 705
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 092
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 156
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 871
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 723
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 521
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 775
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 141
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 958
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 619
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Bude FK Dubnica prepúšťať? Švec: Prišli sme o vyše 150-tisíc

Exkluzívny pohľad do vnútra dubnického futbalu.

Peter Švec pózuje s Marekom Kuzmom, jedným z lídrov Dubnice, ktorí ostali aj po minulej sezóne.
Rodák z Považskej o historických tituloch aj korone, ktorú prekonal.

Tomáš Frolo, poctivý robotník, ktorý sa nehral na hviezdu

Poctivý robotník v obrane. Rodák z Považskej Bystrice TOMÁŠ FROLO (38) sa nikdy nehral na hviezdu, napriek tomu dokázal to, o čom môže väčšina hokejistov iba snívať. Dva finálové štarty v Plzni a Litvínove pretavil v historické tituly pre svoje tímy.

Tomáš Frolo v drese bratislavského Slovana.

Považská Bystrica uvažuje o štátnej bezúročnej pôžičke, rozhodne zastupiteľstvo

Považskobystrická radnica zvažuje požiadať o bezúročnú návratnú štátnu pomoc. Pôžičky poskytuje štát maximálne do výšky výpadkov dane z príjmov fyzických osôb za rok 2020.

Trenčianska župa vyhlási o rok verejnú súťaž na autobusového dopravcu

Aktuálne TSK zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu prostredníctvom SAD Trenčín a SAD Prievidza.

SAD Prievidza má šesť nových prímestských autobusov.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

V Nitre pribudli hospitalizovaní aj mŕtvi. Ohniská na Borovej stráži polícia

Viac ako dve tretiny reprofilizovaných lôžok pre COVID pacientov sú obsadené. Vytvoria ďalšie.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Už ste čítali?