Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Púchov v archívnych dokumentoch

Kňažná Zuzana Lorántffyová podporovala vzdelávanie i remeselníkov Dobové dokumenty uložené v Štátnom archíve v Považskej Bystrici vo fonde Mestečko Púchov doplňujú pestrú mozaiku života českých exulantov v Púchove. Hoci sa zachovali len dva, informácie v

Kňažná Zuzana Lorántffyová podporovala vzdelávanie i remeselníkov
Dobové dokumenty uložené v Štátnom archíve v Považskej Bystrici vo fonde Mestečko Púchov doplňujú pestrú mozaiku života českých exulantov v Púchove. Hoci sa zachovali len dva, informácie v nich sú veľmi závažné a cenné. Prvý z nich je privilégium kňažnej Zuzany Lorántffyovej, druhý je súdnym rozhodnutím o právoplatnosti výsad udelených práve spomínanou kňažnou Rákociovou.
Lednické panstvo, na ktorom sa usadili vyhnanci z Čiech a Moravy, bolo dedičstvom Zuzany Lorántffyovej po oboch rodičoch. Zuzana Lorántffyová sa narodila okolo roku 1600, zomrela 18. apríla 1660. V roku 1616 sa vydala za Juraja Rákociho, vtedy boršódskeho župana, ktorý sa v roku 1630 stal sedmohradským kniežaťom. Keď sa stala kňažnou, významne sa podieľala na správe rozsiahleho panstva. Najcennejšou časťou jej vena bolo panstvo Blatný Potok. Táto vzdelaná, dobrosrdečná a nábožensky založená žena veľmi prispela k rozkvetu blatnopotockého reformovaného kolégia. Pozývala vynikajúcich učiteľov, povolala do Blatného Potoka samotného Komenského, aby založil školu, zriadila alumneum (starý výraz pre školskú jedáleň) a založila štipendiá na ďalšie teologické štúdium na britských a holandských univerzitách. Na kniežací dvor pozývala učencov, s ktorými viedla náboženské dišputy. Mimo Blatného Potoka výdatne podporovala aj vysoké školy v Debrecíne, Veľkom Varadíne a Kluži. Veľkej priazni z jej strany sa tešili spisovatelia – reformovaní teológovia, ktorým dala k dispozícii kniežaciu tlačiareň. Pomáhala rozširovať knihy, ba aj ona sama napísala knihu (vyšla v roku 1641 pod názvom Mojžiš a proroci, je to jednoduchá antológia o 45 článkoch viery). Trnavskí jezuiti ostro napadli dielo, čo vyvolalo hnev v jej manželovi a sťažoval sa u kráľa Ferdinanda III. Spor zanikol bez výsledku. Jej meno však neupadlo do zabudnutia, v Budapešti v roku 1892 vznikol Spolok Zuzany Lorántffyovej, jeho cieľom bolo upevniť kresťanskú lásku a morálku prostredníctvom žien.
Spolu so svojím manželom sa zapísala do dejín ako ochrankyňa exulantov. Po bitka na Bielej hore v roku 1621 húfne opúšťali svoju vlasť tisíce tých, ktorí nemohli a nechceli zmeniť svoje vierovyznanie. Rozptýlili sa po susedných krajinách tam, kde mohli verejne vyznávať svoje náboženské presvedčenie. Uchýlili sa tiež na Slovensko, na Lednické panstvo, so súhlasom jeho majiteľov – manželov Rákociovcov. Náboženskí exulanti prišli do Púchova v roku 1628. Mikuláš Drabík si spomína na to takto: „Najprvé do Púchova a to 1628 (roku) se dostal a po mne i páni, z těch pan Lukavický a jiní s knězem Natanem pan Florian i ze paní z Prostějova a kněží 25 osob. Z nich nejsme nežli já a Kales a Junius. Psel sem toto 1667 dne 4. junii. Buh tu milosť učinil skrze knížete Rakociho a Andryaše Nezyho, regenta panství lednického, abychom sa na grunty lednické obrátili, což sem já kněz Mikuláš učinil.“
Exulanti sa zdržiavali na lednickom panstve na dvoch miestach: v Púchove a v Lednici, kde úspešne rozvíjali svoje súkennícke remeslo. Všetku svoju činnosť organizovali na základe pravidiel súkenníckych cechov na Slovensku. Veľmi im pri tomto pomohli žilinskí súkenníci, ktorí im v roku 1630 zapožičali svoje artikuly, netušiac pritom, že tento akt akoby symbolicky znamenal počiatok konca hegemónie ich mesta v súkenníckej výrobe na Považí. Súkno vyrábané exulantmi a ich potomkami sa stalo známym na celom Slovensku. Pod púchovským súknom sa nerozumeli len výrobky z tohto mesta, ale i druh kvalitného súkna, vyrábaného na púchovský spôsob. Súkenníkov pochádzajúcich tohto mesta nachádzame v 18. storočí takmer vo všetkých strediskách výroby súkna na Slovensku a všade mali najlepšiu povesť.
Ekonomický prínos exulantov bol nesporný, to si uvedomoval majiteľ panstva Juraj Rákoci, ktorý 11. júna 1646 na hrade v Satmári im udelil privilégia, a tým im zabezpečil dobré podmienky na ich všestranný rozvoj.
Dva roky po Rákociho smrti požiadali exulanti vdovu Zuzanu Lorántffyovú o konfirmovanie privilégií, výsledkom ich snaženia je práve táto listina uložená v považskobystrickom štátnom archíve vo fonde Mestečka Púchov. Zuzana vydala listinu, ktorá je zaujímavá tak svojím obsahom, ako aj bohatou ilumináciou. V listine uvádza, že exulantov helvétskeho a augsburského vyznania priviedol kňaz Jednoty bratskej Pavol Vetterín z Mladej Boleslavi, ktorý práve začal pôsobiť v Púchove.
Exulanti predložili listinu jej nebohého manžela a žiadali ju o uznanie ním vydaných článkov, čo vdova po Jurajovi Rákocim I. aj urobila, ba naviac im pridala ďalšie tri výsady, čím sa ich počet rozšíril na sedemnásť. V rozsiahlom texte sa doslovne cituje znenie pôvodnej listiny, pričom nové články sú uvádzané slovom „nový“. Rákoci a po ňom i jeho manželka potvrdzujú, že znenie tejto listiny je záväzné tak pre ich potomkov a dedičov, ako i pre potomkov a dedičov exulantov. Možno konštatovať, že jednotlivé články dokonale pokryli všetky súčasti života. Prelína sa tu riešenie náboženskej otázky s občianskymi právami, obsiahnutá je problematika rodinných a sociálnych vecí a samozrejme sa nezabúda na platenie daní a vzťah exulantov k zemepánovi. V neposlednom rade treba spomenúť i praktické, priam urbanistické hľadisko. Obsah celej listiny pôsobí veľmi demokraticky a pripomína zmluvy uzavierané medzi panovníkom a hosťami, zvlášť na Spiši a v banských mestách. Pretože sa Rákociovci takmer vôbec nezdržiavali v Lednici, zverili sankčné právomoci provízorovi, kapitánovi hradu alebo inému úradníkovi.
Zuzana Lorántffyová žiadosť exulantov v plnom rozsahu potvrdila 12. júna 1650 na svojom hrade v Mukačeve za účasti provízora mukačevského panstva Tomáša Debrecéniho z Királydarócza. Zdôraznila, že v pôvodnej listine uvedené body doslovne prebrala a schválila pre úžitok celého spoločenstva exulantov usadených na Lednickom panstve. Privilegačná listina sa zachovala v považskobystrickom archíve ešte v ďalšom vyhotovení na papieri. Podľa stupňa opotrebovania sa pravdepodobne veľmi často používala. Je napísaná tou istou pisárskou rukou a okrem iluminácie je úplne zhodná s pergamenovým originálom. Žiadatelia si dali podľa všetkého predvídavo hneď vyhotoviť rovnopis pre bežné a časté používanie. Tento prístup sa im zrejme vyplatil.
Druhým dokumentom je Uznesenie trenčianskej súdnej stolice z 18. februára 1777 a týkalo sa uznania a zachovania práv obyvateľov Moravskej ulice. Podnetom ku konaniu predstavených Trenčianskej župy bola nová urbárska regulácia a jej uplatnenie voči moravským usadlíkom. Súd zrevidoval urbár. Ešte v marci roku 1773 uhorská kráľovská miestodržiteľská rada odporučila, aby sa všetky práva príslušníkov iných vierovyznaní, zakotvené v „starých, hoci už neplatných, lorántffyovských zmluvách“, striktne dodržiavali a aby sa podľa nariadenia panovníka zaevidovali do platného urbára. Platbu domovej dane vo výške dvoch uhorských zlatých nahradila platba dvomi rýnskymi zlatými, pretože v 18. storočí už uhorské zlaté nejestvovali. Podľa mierne modifikovaného článku XI. si obyvatelia Moravskej ulice mohli voliť richtára z troch kandidátov, ktorých vybral zemepán. Ostatných členov obecnej rady a pisára volili občania sami, bez vplyvu zemepána. Richtár a obecná rada mali byť počas výkonu funkcie oslobodení od akýchkoľvek zbierok a iných verejných záväzkov. Osadenstvo však nebolo oslobodené od platenia vojnových daní na vojenské konflikty, ktorých bolo v týchto časoch neúrekom. Urbár stanovil aj právo zemepána revidovať verejné účty v čase oslabenej obecnej správy a zaviazal občanov platiť svoje finančné záväzky prostredníctvom zemepána. V dokumente sa pripomína kráľom schválené užívanie lesov.
Súdna stolica v Trenčína v zložení: Ladislav Kozségi – podžupan a členov Gašpara Baroša, Jána Melčického, Štefana Bartu, Alexandra Motešického a Leopolda Hathu týmto oznámením potvrdzuje zachovanie budúcich práv tak panstva, ako obyvateľov, čo aj potvrdila autentickou pečaťou.
Tieto dokumenty ukazujú, že postavenie českých a moravských exulantov bolo skutočne osobitné a menilo sa len veľmi zvoľna, splývali s miestnym poddanským obyvateľstvom, ich prínos ako novej spoločnosti založenej na vytrvalej religiozite, osobitých zvykoch a pracovných zručnostiach je nenahraditeľný.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 18 521
 2. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 15 529
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 126
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 591
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 369
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 8 024
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 7 015
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 860
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 764
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 524
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Jantar team v cieli Dakaru 2021

Posledná, krátka, 202 kilometrov dlhá etapa uzavrela kruh po Saudskej Arábii a priviedla jazdcov späť do Jeddahu. Obaja jazdci Jantar teamu úspešne absolvovali cez 8000 kilometrov trati a dorazili do cieľa Rely Dakar 2021.

Na pokračovanie Vážskej cyklomagistrály chce krajská samospráva využiť eurofondy

Trenčiansky samosprávny kraj plánuje v tomto roku vybudovať štvrtý z ôsmich úsekov Vážskej cyklomagistrály.

M. Kulkovský: Očkovanie je účinná a bezpečná zbraň

Pripomenul, že nový koronavírus za rok usmrtil viac ako dva milióny ľudí vo svete a viac ako 91 miliónov ľudí bolo nakazených, a to aj napriek prijatým opatreniam.

Pribudlo vyše sto úmrtí

Vo štvrtok potvrdili 2 729 pozitívne testovaných osôb na koronavírus, v Trenčianskom kraji 275.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kotleba v Trenčíne: Prvý incident Lučanského nebol pokusom o samovraždu (+FOTO)

Previerka v trenčianskej väzenskej nemocnici trvala viac ako päť hodín.

Polícia sa k sankciám za porušenie lockdownu v Nitre nevyjadruje

Kto nemá potrebné doklady, otočia ho a nevpustia do mesta.

Vráble zintenzívnia boj s pandémiou, majú veľa hospitalizovaných v Nitre

Radnica požiadala dobrovoľných hasičov, aby vydezinfikovali autobusové zastávky.

Svrčinovec ráno opäť upchali kamióny

Po spustení diaľničného úseku D3 Čadca,Bukov – Svrčinovec sa ľudia tešili, že kolónam odzvonilo. Dnešné ráno ich presvedčilo o opaku.

Už ste čítali?