V považskobystrickej i ilavskej nemocnici vylučujú, že by v súčasnosti mohlo prísť k podobnému prípadu
„Šok! Väčší si ani neviem predstaviť,“ tieto slová zazneli z úst riaditeľa nemocnice v Dolnom Kubíne Miloslava Ostrihoňa tesne po tom, ako dvom manželským párom zoči-voči oznámil, že ich bábätká v dolnokubínskej pôrodnici naozaj vymenili. To, čo skalopevne popierala aj sama vedúca lekárka novorodeneckého oddelenia Jana Dudášová, nakoniec potvrdili výsledky analýzy DNA v Ústave molekulárnej fyziológie a genetiky Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.
Natálku Olbertovú si prvý júlový týždeň z pôrodnice odviezli Maťovčíkovci do Brezy a ich malá Mária skončila v rodine Olbertovcov z Oravskej Lesnej. Boli to práve Olbertovci, v ktorých hneď po príchode domov začali hlodať pochybnosti o pravosti ich dcéry. Identifikačné číslo malej Natálie, ktorú mal jej otec odfotografovanú tesne po pôrode, sa totiž nezhodovalo s číslom, ktoré malo dievčatko na telíčku po návrate z nemocnice. Zalarmovali preto vedenie NsP a o niekoľko hodín už putovali vzorky DNA odobraté matkám a deťom na preskúmanie do Bratislavy. Čo prežívali a ako sa cítili dotknuté matky pri pomyslení, že dieťa, ktoré dojčia a kolíšu v náručí, vlastne nie je ich? Odpovediam na akúkoľvek otázku týkajúcu sa zámeny novorodencov sa zatiaľ obe rodiny vyhýbajú. Z dôveryhodného zdroja sa nám však podarilo získať výpoveď Natálkinho otca. Tvrdí, že za chybu, ktorá sa stala, nechcú nikoho viniť a už vôbec si neprajú, aby niekto kvôli pochybeniu prišiel o prácu. Išlo im vraj len o to, aby dostali späť svoje dieťa.
Miloslav Ostrihoň priznal uplynulú stredu pred médiami pochybenie nemocnice hneď po doručení znaleckého posudku z ústavu. Prisľúbil vykonanie nápravných opatrení a rodičom sa aj v mene nemocnice verejne ospravedlnil. Spolu s právničkou podali na druhý deň trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. „Tento prípad nemá za tridsať rokov existencie našej nemocnice obdobu. Pokiaľ sa zistí vinník, samozrejme z toho vyvodím personálne dôsledky,“ povedal riaditeľ. Podľa neho bola výmena bábätiek následkom série chýb, ktoré urobil zdravotný personál pôrodnice. „Je to o to zložitejšie, že na oddelení funguje rooming in systém, čo znamená, že zdravotná sestra nemá dieťa stále pod kontrolou.“ Natália a Mária sa narodili deň po sebe a rovnako deň po dni nemocnicu spolu s matkami opúšťali. Určitú dobu ležali na jednej izbe. Je teda možné, že k zámene detí došlo v tomto čase. Definitívne však záhadu okolo vymenených dievčatiek rozlúskne až výsledok vyšetrovania. Isté je zatiaľ len to, že v tomto prípade „zlyhal ľudský faktor, nie medicínsky,“ uviedla právna zástupkyňa nemocnice Ivica Firstová. Prípadom sa zaoberá aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ak zistí, že došlo k pochybeniu v ošetrovateľskom procese, hrozí nemocnici pokuta do výšky päť miliónov korún.
Zo stredy na štvrtok minulého týždňa už Natálka a Mária spali vo svojich domovoch. Vďaka odhodlaniu rodiny Olbertovcov, ktorí sa rozhodli vzoprieť tvrdeniam zdravotníkov, budú dievčatká vyrastať po boku svojich biologických rodičov.
Hoci v našom regióne nie je známy podobný prípad, overovali sme si v nemocniciach v Považskej Bystrici aj v Ilave, aké majú opatrenia, aby nedošlo k výmene detí. „Sú to štandardné opatrenia. Máme dvojakú kontrolu - dieťa má svoje meno napísané na stehne alebo chrbátiku genciánkou a na ručičke priviazané číslo, rovnaké má aj matka, je napísané i v dokumentácii nad postieľkou dieťaťa. Zámenu detí vylučuje aj roomingový systém starostlivosti. Matka je s dieťaťom od prvých chvíľ, pozná ho,“ hovorí Marián Brídik, riaditeľ ilavskej nemocnice. Podľa neho je zámena len veľmi ťažko predstaviteľná. Aj keby sa stalo, že sa meno dieťaťa zmyje pri kúpaní, stále zostáva číslo na ručičke. „To by sa muselo v jednom okamihu stať u dvoch detí,“ nevie si predstaviť takýto prípad.
Rovnaký názor má aj Vladimír Karásek, primár novorodeneckého oddelenia NsP Považská Bystrica. „Hoci pri každej činnosti môže dôjsť k omylu, takéto niečo je pre mňa nepredstaviteľné, podobný prípad si ani nepamätám,“ povedal na margo dolnokubínskej udalosti. V nemocnici už dlhé roky používajú trojstupňový systém kontroly. Meno dieťaťa je napísané na jeho telíčku, na ručičke má priviazané rovnaké číslo ako matka a označené sú aj perinky. „Keď matku s dieťaťom prepúšťame, čísla párujeme, takže sa nemôže stať, že by sa číslo zamenilo,“ dodal.
Autor: vž