Zahájenie býva v New Yorku pred budovou OSN, kde sa stretnú zástupcovia krajín, aby ho odštartovali. Európsky štart mal v Lisabone druhého marca a po prebehnutí 48 krajín Európy sa skončí desiateho októbra v Londýne. Tento rok máme pätnásť medzinárodných bežcov, ku ktorým sa môžu pripojiť bežci z rôznych lokalít a pridať sa tak k myšlienke spolunažívania a harmonických vzťahov štátov a krajín, od starostu k starostovi,“ povedal Ján Stanko. „Minulý rok som bežala štafetu vo Švédsku, Dánsku i na Slovensku. Teraz len našu, nie je viac času,“ pridala sa Lenka Chobodická, členka európskeho teamu.
Štafeta na hranice s Českou republikou meškala takmer trištvrte hodiny. „Hádam im starostka nedala obed,“ žartoval starosta Lysej pod Makytou Jozef Gabko. „Sme radi, že trasa vedie aj cez našu obec. Pre účastníkov sme prichystali tradičné uvítanie chlebom a soľou, krojované dievčatá ich pohostia aj výrobkami našej pekárne,“ dodal. Oneskorení bežci sa napokon objavili na colnici. Štafetu slovenskému kolegovi odovzdala starostka Střelnej Jaroslava Schovajsová. „U nás strata nevznikla. Účastníkov behu sme pohostili vegetariánsky. Ovocím a minerálkou,“ s úsmevom zdôvodňovala meškanie. „Naše deti s nimi bežali o dušu, ledva im bežci stačili. Spolupráca medzi národmi či mestami a obcami, ktorú podujatie symbolizuje, je potrebná. My na margo našej s Lysou môžeme povedať akurát, že je super!“ dodala Schovajsová.
Záver piatkovej etapy bol v Považskej Bystrici. Účastníci navštívili deti v domanižskom domove, pozrieť si boli aj vyrezávaný betlehem v Rajci. Štafeta končí na slovenskom území v stredu, odkiaľ pokračuje do Viedne.