Mne sa zdá, že je na tom čosi pravdy. Majú aj rôzne chute. Tie v Manínskej sú podobné nimnickej minerálke, viac v nich preráža síra,“ hovorí Ladislav Janech z Považskej Teplej, znalec okolitého terénu. Tiež je jedným z tých, ktorí sa starajú o blízku studničku. Dal urobiť rozbor a napísal minerály a prvky, aké obsahuje. No niekto informácie na drevenej doske „ocenil“ tým, že ich hodil do ohňa... „Z tejto vody nikto neumrel,“ odpovedal na otázku, či je pitná.
Viera Križanová zo Strediska environmentálnej výchovy nemá obavu, že by sa zo studienky napil niekto nezdravej vody. „O studničky by sa mala starať obec, v ktorej chotári sa nachádza. Zvyčajne sú to školy, krúžky ochrancov prírody. Nad chatou Poniklec v Manínskej tiesňave naši členovia nadkryli prameň a starajú sa oň. Aj turisti z Považskej Teplej sú v tomto smere veľmi aktívni,“ hovorí. Využívajú pravidelne Deň vody, kedy sa rozbor robí zadarmo. Niektoré gazdinky manínsku minerálku používajú pri zaváraní ovocia, lebo neobsahuje dusičnany, ktoré spôsobujú zažívacie ťažkosti.
Podľa Tatiany Pichlerovej, keď ešte v regionálnom ústave verejného zdravotníctva (RÚVZ) mali laboratórium, námatkovo sledovali kvalitu vody v studničkách, či spĺňa požiadavky pre ľudskú potrebu. O studničky by sa mali podľa nej starať vlastníci pozemku, prípadne ten, kto ju technicky zabezpečil. Za vhodný spôsob považuje, ak voda z prameňa vyteká a nekontaminuje sa načieraním. „Na žiadosť občanov sme skontrolovali prameň pri kaplnke na Rozkvete a spĺňa požadované kvality,“ uviedla T. Pichlerová z RÚVZ.