nčín v dĺžke 32,8 kilometra. Prívodné kanály sa budú podľa harmonogramu päť dní vyprázdňovať, a to od 26. do 30. augusta. V konečnej fáze po jeho vypúšťaní bude možno potrebné ryby premiestňovať, zachrániť ich, aby nedošlo k ich poškodeniu a úhynu. Žijú v nich rôzne druhy ušľachtilých druhov od kaprov, zubáčov, šťúk i tiež ostatné biele ryby.
„Ťažko teraz hovoriť, či sa bude treba niečo zachraňovať, možno nie. V prípade, že áno, budeme sa musieť pripraviť na alternatívu a ryby musíme preniesť. Na celú činnosť bude dozerať pracovná skupina zo zástupcov Povodia Váhu, rybárskeho zväzu a ochrany prírody, ktorá rozhodne, aké kroky podniknúť,“ vyjadril sa Peter Beleš, ichtyológ SRZ Žilina.
Rastislav Šajdák, hlavný hospodár miestnej organizácia SRZ Púchov tvrdí, že všetko sa uvidí podľa momentálnej situácie. Či bude úplne vypustený kanál v Ladcoch, či v ňom nezostane voda. Ryby sa budú snažiť odloviť a preniesť nad vzdúvadlo v Streženiciach, aby sa dostali do pôvodného koryta Váhu. „Bude to veľmi náročná operácia, ak tam zostane 5 – 8 ton rýb. Problematický bude vstup s mechanizmami, záleží, aké budú teploty vzduchu, vody. Povynášať ryby z kanála, to je nejakých 35 metrov po schodoch, aby sa dostali do kadí a autom ich odviezť.“
Jozef Kalus, predseda púchovskej miestnej organizácie SRZ uviedol, že počas zníženého, mimoriadneho stavu sa nebude na tomto úseku loviť, skôr urobia všetko, aby ryby chránili, a nedošlo k ich hromadnému úhynu. „Trenčianska rybárska organizácia už má skúsenosti z takejto činnosti a dali nám odporúčania, čo všetko spraviť, aby osádka netrpela a prežila. Vytvoríme pracovné skupiny, musíme sa technicky pripraviť – prepravné nádoby, sitá... Zvoláme aj aktív hospodárov jednotlivých revírov. Čaká nás zaťažkávacia skúška a chceme ju zvládnuť. SRZ nám poskytne prepravné autá s nádržami a okysličovaním a iné potrebné mechanizmy.“
Pred 14 rokmi, keď bol kanál vypustený, ryby vychytali ľudia. Rybári i polícia budú sledovať, aby sa neporušoval zákaz vstupu do koryta, čo je klasifikované ako trestný čin, bez ohľadu na to, či chytili rybu alebo nie. „Mali by si uvedomiť, či stojí za to narobiť si problémy,“ upozornil hlavný hospodár R. Šajdák.