Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Ako sa dá zvládnuť štúdium v štáte dánskom?

Dovtedy nemal o šití ani zdania, no večerné šaty, ktoré navrhol, sa mu podarili. Potlesk a záujem zúčastnených dám boli jeho najlepším ohodnotením. Hoci mu za ne ponúkali šesťtisíc dánskych korún, nepredal ich.Vyskúšať niečo nové a popritom spoznať časť Škandinávie. Aj tak by sme mohli charakterizovať chuť gymnazistu, ktorý sa neváhal chopiť ponúknutej príležitosti. Štipendium na pol roka v jednej zo stredných škôl v Dánsku lákalo, a keďže o krajinách na severe počul aj od svojho otca, ktorý ich pochodil krížom-krážom, bolo rozhodnuté. V januári si zbalil jednoducho veci a hybaj 1500 kilometrov od domova. Avšak až také jednoduché to zas nebolo. Ján Glovičko toho síce precestoval viac, no tak dlho od rodiny odlúčený ešte nebol.

Skryť Vypnúť reklamu

Šťastie praje odvážnym
Mal som aj šťastie, že som mohol stráviť semester v jednej z dánskych stredných škôl. Škandinávia ma lákala odjakživa, no svojím rozhodnutím ísť na sever som viacerých známych prekvapil. Netreba hľadať senzáciu či špekulácie, prečo voľba nepadla na obvyklejšiu, známu krajinu, do ktorých odchádzajú každý rok aj stovky Slovákov. Jednoducho som sa rozhodol pre Dánsko. A nebol som sám. Okrem štvorice Slovákov sa osem kilometrov od Ribe v známej kozmopolitnej škole sústredili študenti z Poľska, Nemecka, Lotyšska, Maďarska, Dánska, Islandu, Faerských ostrovov, Indie, Etiópie, Estónska... Stret rôznych kultúr v škole bol zaujímavý. Také boli aj povahy jednotlivých študentov. Či domácich alebo nás, International students, ako sme boli označovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Do Dánska bez rezňov
Ako som už spomenul, sever Európy ma vždy fascinoval. Skôr, ako som tam išiel, musel som získať nielen štipendium, ale aj podporu rodiny. Pustiť na pol roka z domu sedemnásťročného chalana nie je len tak, čo mi potvrdí nejeden rodič. Tí moji ma podporili. Vždy mi verili. Čas pred odletom z Bratislavy do Kodane ušiel bez zbytočných sĺz, emócií či klasickej pripomienky o rezňoch v batožine. Let do metropoly Dánska bol príjemný. Trasu Bratislava-Kodaň a späť som absolvoval viackrát počas jarných a veľkonočných prázdnin. Horšie to bolo vo vlaku, pretože sa mi „podarilo“ nastúpiť na iný, ako som mal. Moje obavy rozptýlila sprievodkyňa, ktorá mi plynulou angličtinou vysvetlila, čo sa stalo. A čo je veľký rozdiel oproti Slovensku - žiadna nervozita, žiadna pokuta. Vlak napokon došiel do stanice, kde som mal vystúpiť, takže všetko skončilo dobre.

Skryť Vypnúť reklamu

Vitaj, škola!
Študenti v Dánsku majú neobmedzené možnosti. Stopäťdesiat študijných odborov majú k dispozícii vysokoškoláci zo zahraničia, ktorí študujú v angličtine, pre stredoškolákov je to podstatne menej, presný počet neviem. Podľa mojich skúseností však môžem povedať, že dánska mládež dáva prednosť pred štúdiom záľubám a rôznym koníčkom, ktoré naplno rozvíja. Zohnať po škole byt a dobrú prácu nie je problém, preto je aj počet vysokoškolákov nižší, ako by sa na prvý pohľad a možnosti Dánov zdalo. Moja škola bola vzdialená asi osem kilometrov od Ribe, najstaršieho mesta Škandinávie. Jej poloha ma prekvapila, u nás by ste na vidieku takúto školu nielenže ťažko hľadali, ale ani by ste ju nenašli.
Jedna z najprestížnejších škôl v monarchii ponúka rôzne možnosti. Keďže som neprešiel sitom k štúdiu všetkých predmetov, ktoré som si vybral, dostal som sa k dizajnu a móde, o ktorých som predtým nemal ani potuchy. Musel som sa učiť šiť, a to som ani netušíl, ako ma tento nový predmet chytí. Výber predmetov bol založený na princípe voľného rozvrhnutia študentom, ktorý si zvolil predmety, no musel mať obsadenú základnú normu počtu hodín. Niekto sa učil iba doobeda a potom mal voľno, a iný aj celý deň do deviatej večer. Výuka v škole je zaujímavá na každom predmete. Škola je technicky vybavená veľmi dobre, komunikácia študentov a pedagógov je perfektná. Prístup k žiakom je viac individuálny. Obe strany si tykajú. Nik sa však nepokúša prekročiť hranice a situáciu zneužiť. Krik pedagógov v škole nepočuť.

Čo s voľným časom?
Škola pohltí väčšinu času, a tak som niekedy ani nemal chuť na sobotňajšiu diskotéku. Zabaviť sa dá rôzne. Biliard, film, telocvičňa, plaváreň... Uprednostňoval som cestovanie a prechádzky k moru. Vidieť Múzeum H. CH. Andersen či „ochutnať“ na vlastnej koži starú vikingskú kultúru, sa našincovi nepodarí každý deň. Medzi moje najkrajšie spomienky patrí výlet do Kodane či pobyt v Anglicku. Týždeň v centre mesta vďaka štipendiu bude patriť medzi moje najväčšie zážitky.

Dáni sa snažia využiť voľný čas čo najviac. Väčšina z nich hrá na klavíri, gitare... Radi sa zabavia, vypijú si. Zákon im to umožňuje od šestnástich rokov, no ich alkoholické nápoje turistom až tak nechutia. Nie sú kvalitné, no v obchodoch dostať napríklad aj české pivo. Alkohol je celkovo veľmi drahý, no aj tak si domáci vypijú často. Po víkende však vytriezveli a všetko bolo v poriadku, z ničoho si nerobili zbytočne veľkú hlavu. Vedia sa zabávať a sú spoločenskejší ako Slováci. V škole sme si boli bližší a družnejší najmä my, študenti zo štátov, ktoré nedávno vstúpili do Európskej únie. Dáni sú asi trochu povrchní, lebo vedia vhupnúť a vyjsť zo vzťahu ako herci v amerických seriáloch. Hlbšie vzťahy vznikali napríklad medzi Lotyšom a Slovenkou. Tu bolo lúčenie naozaj ťažké. Aj ja som si našiel mnoho priateľov, napríklad z Poľska, Maďarska či Indie.

Škola hrou
Každý si pri vyslovení škandinávskych štátov pomyslí na vrchy, studené more, kopec snehu a ľadu. Zimu a najmä lyžovanie milujem, no miesto, kam ma osud zavial, potrebné lokality nemalo. K lyžiam som sa však predsa len dostal. Ako člen tímu som strávil na bežkách týždeň v Nórskom národnom parku Rondenheim. Cesta na najvyšší vrch parku, prechod zamrznutými jazerami, prekrásna príroda a nocovanie v snežných jamách, to všetko zostane nielen na fotografiách, ale najmä v spomienkach. Aj takto sa dá vyučovať, hoci to bolo pre mňa fyzicky náročné. Ďalšou skúsenosťou bola výuka dánštiny. Lektorka, ktorú sme dostali, mala zmysel pre humor. Aj vďaka nej sme zvládali nástrahy dánskeho jazyka. Pomohol nám deň, počas ktorého sme sa pri nakupovaní v obchode dorozumievali len po dánsky. Zaujímavé bolo tiež hrať divadlo v tomto zvláštnom jazyku. Našťastie sme ostatné hodiny absolvovali v angličtine, s ktorou sme sa stretávali na každom kroku.

Klady a zápory
Je ťažké hľadať mínusy, ktoré by strpčovali domácim život. Takmer nemožné je porovnávať Dánsko so Slovenskom. Sú veľké cenové rozdiely, hlavne medzi niektorými potravinami u nás a tam. Zo začiatku som bol prekvapený na každom kroku. Viete, celkom iná kultúra, zaujímavá história, milión možností akéhokoľvek vyžitia, mentalita a vysoká životná úroveň ich posúvajú ďaleko pred nás. Sú však chladnejší, hoci na prvý pohľad sa zdá, že sú maximálne priateľskí, no skutočné priateľské vzťahy nadväzujú veľmi ťažko. Určitý odstup od nás si predsa len držali. Nevedno, či preto, že sme boli z bývalej východnej časti Európy alebo iba preto, že sme boli cudzinci.
Dáni sú veľmi hrdí, čo dokazujú aj zástavy pred ich domami či napríklad priamy prenos z krstu syna následníka trónu. Ak by ste hľadali na narodeninovej torte u nás slovenskú zástavu, asi by vás vysmiali. U Dánov je to bežné.

Hurá na hokej!
Naša triedna nás dokázala prekvapiť. Počas majstrovstiev sveta v hokeji sme sa nemohli pozerať na zápasy, pretože športové kanály v televízii ich neponúkali. Nalepení na počítač sme sledovali šampionát. Pred zápasom s Kanadou nám oznámila triedna, že kanál, ktorý prenos ponúka, našla, a tak nás na naše prekvapenie pozvala na zápas domov. Bolo to neuveriteľné. Fandili sme spoločne našim a z prvého a zároveň jediného gólu sme sa veľmi tešili, nehanbím sa povedať, že sme pri ňom až revali. Dáni sú patrioti, ak nehrajú oni, ale Švédsko, držia palce jemu. Podobne ako väčšina Slovákov, keď hrajú hokej či futbal Česi. Veľkým gestom nás prekvapila pri záverečnom ceremoniáli, keď nás zaviezla tridsať kilometrov na vlak, inak by sme si museli objednať taxi. Ako pamiatku sme jej nechali slivovicu. Veselo zakričala: „Slivovica!“ My sme vedeli, že večer si na nás pri jej konzumácii určite spomenie.

Módna prehliadka
Mojimi hlavnými predmetmi boli umenie a dizajn. Ďalej som študoval dánsku kultúru, históriu a filozofiu, všetko v angličtine a dva cudzie jazyky- nemecký a anglický. Výsledkovú prácu dizajnu - večerné šatyy - som prezentoval na módnej prehliadke. Dovtedy som nemal o šití ani zdania, no večerné šaty, ktoré som navrhol, sa mi podarili. Potlesk a záujem zúčastnených dám boli mojím najlepším ohodnotením. Hoci mi za šaty ponúkali šesťtisíc dánskych korún, nepredal som ich. Svoju prvotinu chcem prezentovať aj na iných prehliadkach a zostanú mi ako trvalá spomienka na moje dizajnérske začiatky.

Čo teraz a čo potom?
Polrok ubehol ako voda a ja som sa vrátil späť domov. Čaká ma ukončenie ročníka a na budúci rok ukončenie štúdia na gymnáziu. Ťažko povedať, čo bude potom. Vysoká škola a štúdium interiérového dizajnu či masmediálna komunikácia? Možno štúdium dánštiny v Prahe, stále neviem, ako sa ku mne postaví šťastie a osud. Ak by som neuspel, na Slovensku určite nezostanem. Mám vyhliadnutú školu v Dánsku a viem si predstaviť svoj život aj tam, na severe. Dánsky jazyk je ťažký, no polrok strávený v tejto nádhernej krajine ma posunul ďalej. Cez leto sa chceme stretnúť s priateľmi, ktorí boli so mnou a nemajú to na Slovensko až tak ďaleko. Kedy sa stretnem s tými ostatnými zo školy, to zatiaľ neviem. No určite viem, že na ďaleký sever sa vrátim.

Podľa rozprávania Jána Glovička pripravil Milan Kováčik

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 323
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 536
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 226
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 345
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 143
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 096
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 005
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 046
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 879
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 808
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V autobuse sa viezlo osem ľudí, hasiči z osobného vozidla vyslobodili jednu osobu.

Na diaľničnom privádzači sa zrazil autobus s osobným autom

Hasiči z Dubnice nad Váhom a Trenčína zasahovali pri dopravnej nehode na diaľničnom privádzači v Ilave.

Považskobystrická nemocnica má akútny nedostatok krvi!

Darovať vzácnu červenú tekutinu môže každý, kto dovŕšil vek 18 rokov, má minimálnu hmotnosť 50 kg a v zahraničí bol naposledy pred mesiacom.

Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Mestský úrad bude celý budúci týždeň pre verejnosť zatvorený

Púchovský mestský úrad bude na budúci týždeň pre verejnosť zatvorený.

(ilustračné foto)

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

V breznianskej nemocnici zomrel pacient, nepomohla ani liečba remdesivirom

Za dva týždne evidovala nemocnica desať vyliečených pacientov.

Nitrania dnes išli na veľké nákupy aj na cintoríny

Načo budú otvorené obchody, keď môžeme ísť len do potravín a lekární? pýtajú sa ľudia aj Zväz obchodu.

Už ste čítali?