Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Na Štúrovej dobre, na Štúrovej zdravo...

Dýchať, jesť, piť a spať. Štyri základné životné potreby, ktoré považuje každý z nás za samozrejmosť. Lenže... Čo je povedané na troch bodkách tentoraz? Dlhé píííp.

Pretože to je to jediné, čo môžu robiť obyvatelia Považskej Bystrice, ktorí bývajú na Štúrovej ulici, ktorá je hlavným ťahom v smere Bratislava-Žilina a späť. Môžu si ...pískať. Realizácia tej poslednej zo štyroch samozrejmostí je nedosiahnuteľný nonsens. Pretože koeficient chronickej únavy spôsobený z nevyspatosti sa na Slovensku nemeria, ich situácia sa neposudzovala a ani nebude posudzovať v rámci žiadnych vplyvov. Relaxovať sa museli naučiť aj pri výdatnej dopravnej šturmovčine, ktorá existuje od božieho rána do božieho rána. Treba len vedieť, ako na to. Nuž prijmite zopár jednoduchých rád a zároveň hľadajte s nami výhody, ktoré prináša obývanie tejto lokality, ak máte zmysel pre netradičný druh adrenalínovej zábavy a rozhodli ste sa tu kúpiť byt, prípadne tu bývate.
Poučenie 1.
O oddychovaní
Ráno vstávaš o 3.30 h, v lepšom prípade o 4. h. Ušetríš, nepotrebuješ budík či mobil, ani rádio, aby ťa zobudili. Niekoho budí čvirikanie vtáčikov, kikiríkanie kohútov či prirodzene budík, niekoho zas brzdenie kamiónov spojené s rinčaním pohárikov v obývačkách, vytrubovanie a hukot minimálne desiatich áut či erdžanie utrápených koní, kvikot vystrašených prasiat alebo bľakot oviec, bučanie kráv a teliatok, ktoré prevážajú na porážku, všetko spojené so zvláštnou arómou, ktorú ponúka zmes: vôňa splodín z dopravy, asfaltu a maštale. Výhoda? Vďaka aspoň za kúsok pochybnej prírody a ešte vďaka za permanentné cvičenia v extrémnych podmienkach rozpínajúcej sa civilizácie. Ak by prišiel atómový výbuch, písalo by sa možno v pamätiach ľudstva: vydržali len potkany a istý druh ľudí z provinčného mesta prispôsobený extrémnym podmienkam, odbornou verejnosťou nazývaný Štúrovčania. A znie to aj národne. Fajn, nie? Na svoje si prídu aj extrémne národne orientovaní mestskí poslanci či skôr poslankyne, ktorí majú trošku problém s plavbou vo vodách súčasnej slovenskej reality, a tak pri verejných vystúpeniach sladko snívajú. Chyba je, že niekedy až príliš nahlas.
Poučenie 2.
O dýchaní
Ako každý civilizovaný človek, ideme si otvoriť okno a vyvetrať miestnosť. No, zaplať Pán Boh, za ten“ čerstvý vzduch“ plný „ozónu“. Ale nebojte sa! V našej prírode ho bude „čoraz viac, až sa vytvorí super diera“... No my ňou do neba nevyletíme, budeme zvyknutí. Nezabúdať na to, že máme tu výsadu stať sa zvláštnymi endemitmi.
Poučenie 3.
O odškodnení
A pozor! Valiace sa kamióny v oboch smeroch. Šturmujú takou rýchlosťou, že naši policajti by vybrali na pokutách toľko peňazí a euro, že by odbremenili aj mestských činiteľov od vymýšľania projektov pre Európsku úniu na fondy rozvoja. Zato nás určite odmenia a my si budeme môcť z týchto odmien dať všetci namontovať nie plastové, ale pancierové okná. Hurá! A na všetkých poschodiach, aj na prízemí a v pivnici.
Poučenie 4.
O kultúrnom vyžití
Pokojný spánok? Detail. Myslite pozitívne a buďte radi, že ešte žiadne auto nevybehlo z dráhy hlavnej cesty do našich príbytkov a prítomnosť vodiča či vodičky v našej spálni, v našej posteli neprekvapila drahé polovičky. A ak by obava z tejto eventuality pretrvávala, ľahká pomoc. Postačí minisťahovanie. Preložte si spálne aj obývačky na opačnú stranu bytov, teda do kuchýň. Že sa hlavne v noci nepomestíte? Nebuďte smiešni! Trochu kreativity a občianskeho entuziazmu v živote nezaškodí. Spomeňte si na to, ako družne zaspávali naši predkovia v drevených domcoch na lazoch. Aj desiati na jednej prični, prípadne pod ňou. Trochu etna nezaškodí, nie? A ak ste fajnoví, a predsa sa musíte zdržiavať v miestnostiach pri hlavnej ceste, odporúčame, aby ste si pustili na plné pecky CD-čko s Chačaturjanovým „Šabľovým tancom,“ prípadne Bethowenovu symfóniou „Osudová“. Tú prvú večer a v noci, keď sa ulicami vo vašom okolí okrem áut tmolia aj pochybné tiene alkoholom zmátožených indivíduí, ktoré vymietli Bermudský trojuholník miestnych krčiem, v ktorom sa strácajú s permanentnou pravidelnosťou a vo vulgárnych popevkoch či pokrikoch oznamujú potom svetu svoj žiaľ, výdatne značkujúc obsahmi žalúdka, čriev či mechúra okolie bytoviek. Tú druhú ráno, keď začínate po čase nočného „pokoja“ svoj deň a rozmýšľate o svojom osude. No vidíte, budete mať vysoko kultúrny zážitok, pričuchne ku klasike. Situácia vás donúti, aby ste zavrhli brakovú kultúru a presedlali na vyšší štandard. Možno tie cédečka získate zadarmo ako kompenzačný príspevok. Potom zaspíte spánkom spravodlivých aspoň do 3. h.
Poučenie 5
O kaskadéroch, športovcoch a chodcoch s tigrom či levom – superextrainteligentné riešenie dopravy
Po každej rannej toalete a raňajkách sa vydáte z paneláka na cestu do práce. Ak idete peši, cez hlavnú cestu (priechod je smiešny detail načmáraný na ceste), odporúčame, aby ste si obliekli skafander, na hlavu dali maják, zobrali možno slepecké okuliare, palicu, nie psa, to je fádne, najlepšie tigra či leva. Lebo len v tomto ustrojení máte akú-takú šancu prejsť na druhú stranu pomedzi kolóny pohybujúcich sa áut. To je mimo semaforov. Cez svetelnú križovatku prejdete. Ak však prší, vaše šatstvo získa rýchlo prírodný imidž – vzor divočina, leopard škvrnitý. Že vybudovať nadchod ponad cestu? A načo? Veď tie priechody pre chodcov sú ošetrené značkami zvislými aj plošnými. Dáme žiadosť na novú, dokonalejšiu dopravnú značku alebo dáme tieto novelizovať, aby sme mohli ponúknuť po najinteligentnejšom riešení dopravy superextrainteligentné. Nová značka by mohla byť: „Varuj dušu na priechode !“alebo „Obchádzka okolo cintorína“. Nie, nie, nie, to je depresívne. Radšej „Pán Boh daj šťastia, priechod“! ako v rozprávke. Po zázračnej formulke by sa zdvihol, zmenil na nadchod a my by sme spokojne prešli. Pribudla by ďalšia rozprávka o riešení dopravnej situácie. Idete do práce dopravným prostriedkom? Myslíte si, že ste vo výhode? Aké naivné. Z vedľajšej cesty na hlavnú sa nedostanete, iba akrobatickými otočkami hodnými kaskadérskych profesionálov. Ste vodič začiatočník? Nezvládate? Váš problém. Učte sa od skúsenejších. Že porušujete niekoľko pravidiel cestnej premávky? Na to sa vás šéf či zákazníci pýtať nebudú. Tých zaujíma len to, či ste na pracovisku včas. Ale niekedy vám nepomôže ani kaskadérsky výkon, pretože autá na hlavnej ceste stoja tak tesne za sebou, že pomedzi ne neprenikne ani myška, nieto ešte vybočujúce auto.
Preto odporúčame náš variant V2 – vozidlo dvojkolesové. Vytiahnuť kolobežku, naskočiť na ňu a slalomom, dúfajúc pritom, že bude v rámci inteligentného riešenia dopravy vydaná pre Bystricu nová značka „Daj prednosť kolobežkám“, hoci nie bezpečne, ale s väčšou pravdepodobnosťou urýchleného pohybu sa došolichať do práce. A koniec-koncov, ste in – športujete každé ráno a razíte zdravý životný štýl.
Poučenie 6.
O utrápených policajtoch
a kolegyniach v bikinách
Ak sa zdraví dostanete až k semaforovej križovatke? Beda, ak policajti riadia dopravu. Možno vašu trasu odklonia a vy pôjdete na Rozkvet cez Púchov. Im sa to zdá nelogické, ale také boli inštrukcie. Do toho ešte zafičí záchranka, prebehnú vládne kolóny, nadrozmerný náklad s betónovými dielcami na stavbu diaľnice a možno aj tanky. Tentoraz možno sprava i zľava. Chudáci policajti. Mali by dostávať príplatky za novú, považskobystrickú rizikovosť, ktorá sa raz v histórii dopravy uchytí ako pojem. Keď už neprídu o nejakú tú hornú, prípadne aj dolnú končatinu, isto prídu aspoň o nejakú časť svojej uniformy. Takže aj im odporúčame radšej o tri uniformy naviac alebo v rámci šetrenia finančných prostriedkov, ktoré by sa mohli použiť trebárs na odškodnenie investorov nejakých nebankových subjektov, aby dopravu na svetelnej križovatke pri pošte riadili radšej policajtky v bikinách. Určite by sa rýchlosť prechádzajúcich áut v tom čase spomalila, lebo aspoň vodiči mužského pohlavia by sa trochu pokochali, upokojili a zabudli, že sa musia ponáhľať. Malo by to pre nás všetkých relaxačný účinok. A čo ženy vodičky? Pre tie je navrhnuté riešenie v štádiu posudzovania a v blízkej dobe rozhodneme.
Poučenie 7.
O superfordovskom riešení
absolútneho pracovného vyťaženia
Keď sa v plnom zdraví dostanete do práce, síce neskoro a s problémami, rozhodnete sa vybrať sa nabudúce radšej skôr. Najlepšie o polnoci. V práci sa zdržte čo najdlhšie, aj po pracovnej dobe, len aby ste išli naspäť zasa o polnoci, kedy je najmenšia dopravná špička. Takže domov radšej nepôjdete. Takýto dômyselný spôsob absolútneho využitia ľudskej pracovnej sily nevymyslel ani pán Ford. Nadprodukcia miestnych obyvateľov tak prinesie nebývalú prosperitu tomuto regiónu.
Na záver všetko možné
A keď konečne pôjde cez mesto diaľnica? Potom ako kompenzačný relax budeme chodiť 2-krát za mesiac zadarmo po nej do Vysokých Tatier. Možno. Zaplatia nám diaľničnú známku. Že na Tatry nemáme? Nevadí. Viac nám akiste vybaví nejaké nové občianske združenie Diaľnica, Tatry a mesto zastúpená Ďurom Lajkovičom a Ľubošom Smetanom. A keď nie oni, tak možno niektorá zdravotná poisťovňa ako liečebnú procedúru na naše „zdravé“ pľúca. Utópia? Nie, na Slovensku je všetko možné.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 27 866
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 099
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 237
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 633
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 863
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 854
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 999
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 784
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 293
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Covidové oddelenie v Považskej Bystrici je v plnej prevádzke

Má kapacitu 28 lôžok, dnes už je viac ako polovica zaplnená.

S meraním teploty v nemocnici pomáhajú vojaci

MY PLUS: Pokojne zostaňte doma, náš týždenník MY si teraz prelistujete už aj online

23 regionálnych titulov MY a niekoľkoročný archív online plus odomknutý exkluzívny obsah na 27 weboch MY - to je MY PLUS.

V nedeľu pribudlo cez 1300 nakazených, takmer 140 v Trenčianskom kraji

Na Slovensku pribudlo v nedeľu 1312 nakazených z 6175 testovaných. Potvrdili ďalšie úmrtia.

ilustračné foto

AKTUÁLNE: Mesto pomáha pripravovať celoplošné testovanie

Vojaci prišli obhliadnuť navrhované odberné miesta. Mesto ponúka všetku súčinnosť. Zamestnanci sa venujú pomoci vojakom.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Epidemiológovia v Trenčíne vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch

V rámci Slovenska prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Agrokomplex musí po desaťročiach odstrániť svoj ikonický nápis

Konštrukciu vytvorili v roku 1974. Jej súčasťou bol aj klas.

Tu sú výsledky víkendového testovania na Orave. Prečo ste boli vy?

Za tri dni otestovali odberové tímy 91 505 ľudí. Do karantény poslali 3 904 infikovaných.

Už ste čítali?