Opatrovateľská služba, lepší je stacionár či domov dôchodcov?

Pre väčšinu zamestnaných ľudí, ktorí majú rodičov či starých rodičov vo veku, keď už nie sú schopní žiť sami a potrebujú stálu opateru a prítomnosť niekoho, kto im pomôže ísť na WC, obliecť sa, okúpať sa, nachystá im jesť či zabehne do obchodu, začína byť

problém zladiť pracovné povinnosti so starostlivosťou o týchto členov rodiny. Veľakrát je starý človek po fyzickej stránke ešte celkom vitálny, no jeho pamäť už neslúži, ako by mala. Zabúda, je depresívny, má problém orientovať sa aj v známom prostredí, z čoho je potom dezorientovaný a vystrašený. Chýba mu spoločenský kontakt s ľuďmi, ktorí majú rovnaké problémy ako on. Na Slovensku sú najrozšírenejšími formami starostlivosti o takýchto občanov opatrovateľské služby, prípadne celodenná starostlivosť v domove dôchodcov. V zahraničí sú v súčasnosti veľmi vyhľadávané hlavne tzv. denné stacionáre, niečo ako škôlky pre starších občanov. Starí ľudia majú možnosť stráviť tu čas, keď sú ich príbuzní v práci a poobede či podvečer sa vracajú do domáceho prostredia. Riešenie problémov so zabezpečením opatery pre starších občanov je najvypuklejšie v mestách. Ako sa s ním vysporadúvajú v našom regióne?
Púchov - Opatrovateľskú službu 77 občanom v domácnostiach poskytuje 70 opatrovateliek na skrátené pracovné úväzky. V meste sú dve zariadenia domovov dôchodcov a domov sociálnej starostlivosti v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Riešia potrebu umiestnenia občanov, ktorí potrebujú komplexnú starostlivosť v zariadení. „Naša vzájomná spolupráca je dobrá, v jednom z týchto zariadení je poskytovaná diétna strava aj pre občanov z mesta, ktorí nie sú obyvateľmi domova. O sociálnu službu je zo strany občanov stále záujem, ktorý pokrývame podľa naliehavosti každého konkrétneho prípadu, k spokojnosti odkázaných na sociálnu službu,“ informovala nás Irena Kováčiková z mestského úradu. Ako nás informovala prednostka úradu Jana Vondrová, o zriadení denného stacionáru síce uvažovali, ale nemajú tento problém vyriešený po stránke priestorového umiestnenia. „Priestory k dispozícii sú, ale vyžadujú si masívnejšiu rekonštrukciu, na čo nemáme financie. V blízkej budúcnosti nie sme schopní zabezpečiť prevádzku takéhoto zariadenia. Všetko závisí od toho, ako sa rozhodne o ďalšom osude bývalého infekčného oddelenia v našom meste.“
Ilava - Skutočný stav opatrovaných občanov v meste je 27. Opatrovateliek je 11, fyzicky prepočítaných osem, lebo niektoré pracujú na skrátený pracovný úväzok, takže v skutočnosti mesto vedie len osem pracovných miest. Na základe zmluvy o vzájomnej spolupráci s obcami v okrese mesto odborne riadi opatrovateľskú službu i v pätnástich obciach okresu. Skutočný stav opatrovaných občanov v obciach je 77, opatrovateliek 59. V Ilave nie je zatiaľ zriadený ani domov dôchodcov. O jeho vytvorení sa síce začiatkom roka v mestskom zastupiteľstve uvažovalo, zatiaľ však v meste nefunguje.
Nová Dubnica – Funguje opatrovateľská služba, o 72 opatrovaných sa stará 40 opatrovateliek. Nad zriadením stacionáru v meste tiež uvažovali, ale zo strany starších občanov je skôr záujem o to, aby opatrovateľky chodili domov. V prípade stacionáru je to opačné, ľudia by chodili do zariadenia, v ktorom by sa o nich počas dňa starali a poobede by si ich rodinní príslušníci prišli vziať. O túto službu podľa slov Eriky Gerekovej z mestského úradu až taký veľký záujem nie je.
Dubnica nad Váhom – O 93 občanov sa v meste stará 51 opatrovateliek. Pôvodne ich bolo 108, avšak v priebehu roka ubudlo 14 opatrovaných občanov z dôvodu úmrtia a umiestnenia v domove dôchodcov. V meste je veľký záujem o opatrovateľskú službu, priemerne mesačne požiadajú o jej poskytovanie 4 občania. O zriadení denného stacionáru zatiaľ neuvažovali. Poskytovanie opatrovateľskej služby v domácom rodinnom prostredí považujú v meste za najprirodzenejšiu a najhumánnejšiu formu pomoci. Problémové situácie sa riešia podľa slov Oľgy Carachovej prednostným umiestnením v domove dôchodcov, v Hospici v Trenčíne, prípadne na paliatívnom oddelení NsP Ilava. „Zdravotné problémy občanov odkázaných na celodennú komplexnú starostlivosť vyžadujú zriadenie domova dôchodcov. Mesto podporuje projekt neziskovej organizácie Slovenskej agentúry sociálnych služieb, ktorej predalo budovu bývalej MŠ na činnosť poskytovania sociálnych služieb,“ informovala nás Oľga Carachová, odborná referentka sociálnych vecí a opatrovateľskej služby mesta.
Považská Bystrica – Mesto zabezpečuje opatrovateľskú službu prednostne v byte občana. V súčasnej dobe ide o službu pre 120 občanov, ktorú vykonáva105 pracovníkov opatrovateľskej služby. Záujem o poskytovanie služby zo strany občanov prevyšuje možnosti, preto sa snažia uspokojiť predovšetkým tých, ktorí sú na opatrovateľskú službu najviac odkázaní. Podľa vyjadrenia tlačovej hovorkyne Marianny Nemcovej o zriadení denného stacionáru – „škôlky pre dospelých“, sa uvažovalo vo volebnom programe primátora mesta už pred ôsmimi rokmi. Vzhľadom k tomu, že občania uprednostňujú opatrovanie v byte, nebol dosiaľ preukázaný záujem o túto službu, a to ani zo strany opatrovateľských agentúr. Svoju úlohu zrejme zohrávajú aj finančné nároky, ktoré takáto služba predstavuje. Mesto má však pripravené technické podmienky, na základe ktorých môže k realizácii takéhoto projektu kedykoľvek pristúpiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: berko

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 815
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 080
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 953
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 645
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 802
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 139
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 037
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 488
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 694
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 499
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 12 066
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 441
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 250
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 6 817
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Do nádob patria použité rastlinné i živočíšne oleje a tuky z domácností, repkový, slnečnicový či olivový olej alebo maslo, masť či výpek.


TASR
Unikátna mestská výzdoba.

Podľa obyvateľov je to najkrajšia výzdoba za posledné roky.


V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 488
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 694
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 499
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 12 066
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 441
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 250
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 6 817
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu