koalície v Európe, k víťazným mocnostiam. Ako vy vnímate tento štátny sviatok?
Martin Jágrik: Ako vnímam v dnešnej dobe SNP? Pripomíname si jeho 62. výročie a za 62 rokov bolo rôzne interpretované, a tak aj v dnešnej dobe je rôzne prekrúcaná história, význam Povstania. Je alarmujúce, že bolo odstránené vyučovanie histórie SNP zo škôl. Aj preto sa „až toľko“ mladých ľudí zúčastňuje na týchto akciách, obzvlášť v dobe, keď zažívame znova nárast prejavov fašizmu u nás i po celom svete.
Ľuboš Lackovič: Chodím sem už 12 rokov, a preto som tu aj teraz.
Pavol Gáborík: Dnes ľudia pozerajú na význam SNP rôzne, lebo sú pripravovaní k tomu dnešnému vnímaniu, bez poučenia, bez skúseností. No a potom, buduje sa kapitalizmus, čo od nich chceme? Vrátil som sa z emigrácie po 33 rokoch a som sklamaný. Spoznal som, čo je demokracia, mal som sa dobre, myslím to tak, po čom teraz túži pár zbohatlíkov. To sú aj moje skúsenosti a tie platia.
Branislav Lečko: Ja sa k predchádzajúcemu názoru, teda v tej prvej časti, pripájam a súhlasím.
Jaroslav Janičík: Žili sme v Podjavorníku. Mal som 11 rokov. Otec pomáhal partizánom, vozil im stravu a popri ňom aj ja. Myslím i, že dnešné deti vedia o SNP veľmi málo. Veľmi nás postihla amerikanizácia vo všetkých oblastiach – v kultúre, v spoločenskom živote, a to sa mi nepáči.
Alexandra Čižmárová: Druhá svetová vojna a Slovenské národné povstanie ovplyvnili život starých rodičov a rodičov, a preto považujem za vhodné, aby som prišla na oslavy. Teraz sprevádzam aj svoju babku.