Jasenica - September si väčšinou pamätáme ako začiatok školského roka. V prípade považskobystrického vlastivedného múzea si spomíname na 4. september 2005, kedy bola otvorená prírodovedná expozícia v zrenovovanom kaštieli v Jasenici. Sprístupnené boli dve trvalé expozície, Fauna biotopov regiónu Považská Bystrica a Z poľovníckej kapsy. Okrem nich bolo pätnásť výstav s tématikou história, etnografia, prírodoveda, ktoré navštívilo 4374 návštevníkov.
V stálych expozíciach sú vystavené trvalé preparáty vtákov (97 kusov a 70 druhov) a 22 druhov veľkých cicavcov. Ich počet predstavuje 47 dermoplastických preparátov od mláďat po dospelé jedince. Z výstav môžeme spomenúť: Z rúk majstrov – výrobky ľudových majstrov z regiónu, Jeleň kráľ lesov – panelová výstava zapožičaná zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, Taká bola Bystrica - výstava historických fotografií, Návraty – život ľudu Papradnianskej doliny očami fotografa Ľudovíta Šištíka. Divácky atraktívne boli Vianoce na pohľadniciach – pohľadnice stredoeurópskeho regiónu, To vajíčko maľované, to je z lásky darované – výstava kraslíc ľudových remeselníkov z regiónu. Priaznivcov prírody oslovili výstavy Strážovské vrchy – NATURA 2000 – ekologická výstava flóry a fauny regiónu Považskej Bystrice, Užitočný a škodlivý hmyz v lesoch – výstava preparovaného hmyzu, Lovci a lovkyne – dermoplastické preparáty poľovnej zveri... Zaujali aj výstavy Čarovná moc rastlín, Kaleidoskop – vedecká hračka, Cesty tradície – výstava výrobkov textilnej výtvarníčky Zuzany Pekarovej či výber z výtvarnej tvorby Pavla Kureka.
Okrem toho sa v priestoroch kaštieľa usporiadali tri civilné svadobné obrady, desiatky prírodovedných prednášok, poľovnícko-ekologický kvíz pre deti základných škôl. Nevšednou akciou bol krst knihy Posledný rytier z Bystrického hradu od Jaroslava Gašpara Kremeňa.