u. V nej protestovali proti obnoveniu výroby v meste. Firma rátala s tým, že výrobu naviac rozšíri. Ako nás informoval hlavný kontrolór mesta Jozef Tichý, petícia aj napriek určitým nedostatkom bola prijatá ako platná. Primátor mesta sa k nej vyjadril nasledovne: „Petíciu akceptujem ako názor občanov a budem sa snažiť v rozsahu svojich kompetencií v rámci stavebného zákona presadzovať, aby sa spravilo maximum pre ochranu ovzdušia a bezpečnosť a zdravie obyvateľov mesta v danej lokalite.“
Vzhľadom na to, že firma chce rozšíriť prevádzku, musela opätovne žiadať o stavebné povolenie. V súvislosti s posudzovaním zámeru pri stavebnom konaní Obvodný úrad životného prostredia v Trenčíne rozhodol, že tentoraz sa bude zámer posudzovať v rámci EIA ( podľa zákona o životnom prostredí č. 24 z roku 2006 o posudzovaní vplyvov na životné prostredie).
Prečo sa tak nestalo aj na začiatku? Keď sa dávalo Indupolu stavebné povolenie prvýkrát, žiadne posudzovanie nebolo, firma sa postavila, vyrábalo sa v nej, obťažovala život občanom, následne vyhorela a počas požiaru zamorila okolie toxickými splodinami z horenia. Podľa výpovedí občanov v čase požiaru bolo možné prejsť po vonku len s mokrým uterákom na ústach a počas prevádzky výrobnej haly mali občania tiež problémy. Teraz už sa obávajú.
V opätovne podanom zámere, ktorý firma Indupol vydala na posudzovanie koncom mája tohto roku, sa však v časti rozptyl emisií, ktorá sa venuje otázke dopadu na životné prostredie, konkrétne znečisťovaniu ovzdušia uvádza: „Rozptyl emisií znečisťujúcich látok bude zabezpečený komínmi, ktorých výška je závislá na hmotnostnom toku organických látok – v danom prípade je určujúcou znečisťujúcou látkou styrén. Tento účinok je vyjadrený koeficientom „S“, ktorý charakterizuje príslušnú znečisťujúcu látku. Jeho hodnota bola určená na základe návrhu Ministerstva zdravotníctva SR na úrovni „S“= 0,02. Na základe žiadosti bola hodnota koeficientu pre výrobu Indupol v Ilave upravená Štátnym zdravotným ústavom SR v roku 2002 na hodnotu 0,2. Vzhľadom na to, že spoločnosť v súčasnosti obnovuje výrobu na rovnakom mieste, s rovnakým charakterom výroby a v podstate s rovnakými polyesterovými živicami, potvrdilo MŽP SR, že nie je dôvod na zmenu pôvodného rozhodnutia a platí pôvodne pridelený koeficient „S“ = 0,2 aj pre novú výrobňu. Tento koeficient bol uvažovaný pri výpočte dostatočnej výšky komína na zabezpečenie podmienok pre rozptyl emisií ...“ Na základe žiadosti koho Štátny zdravotný ústav upravil koeficient, to sa s dokumentu zistiť jednoznačne nedá.
V oficiálnom stanovisku Branislava Rosa z ministerstva životného prostredia je uvedené: „V metodike Ministerstva životného prostredia SR pre výpočet minimálnej výšky komína na zabezpečenie dostatočného rozptylu vypúšťaných znečisťujúcich látok sa používajú koeficienty „S“, ktoré boli odsúhlasené Ministerstvom zdravotníctva SR a sú uvedené v informácii o postupe výpočtu výšky komína zverejnenej vo vestníku MŽP SR. Tieto koeficienty v zásade zodpovedajú priemerným polhodinovým koncentráciám znečisťujúcich látok v ovzduší. Samotná metodika umožňuje zmeny ustanovených koeficientov po dohode s orgánom verejného zdravotníctva. Iné oficiálne normy týkajúce sa koncentrácie styrénu vo vonkajšom ovzduší MŽP SR nevydalo a ani neschvaľovalo.“
A ako je to so styrénom, toxickou látkou, ktorá bola súčasťou emisií vypúšťaných Indupolom do ovzdušia? „Čo sa týka koncentrácie emisií, teda prípustného množstva styrénu v komíne alebo výduchu, pri hmotnostnom toku vyššom ako 2 kg/h nesmie prekročiť hodnotu 100 mg/m3. Limitné hodnoty koncentrácií toxických látok vo vonkajšom ovzduší (imisie) sú uvedené vo vyhláške Ministerstva životného prostredia SR. Styrén tam však nie je definovaný. V informácii MŽP SR z vestníka o výpočte minimálnej výšky komína je pre styrén uvedený tzv. „S“ 0,02, čo by zodpovedalo koncentrácii v ovzduší 20 mikrogramov na meter kubický. Neviem, či sa to však môže chápať ako zákonná limitná hodnota, keďže to nie je takto definované,“ vyjadril sa Marcel Ochotnický z nezávislej firmy ENVItech, ktorá sa zaoberá meraním škodlivých látok.
Podľa Ochotnického by sa však koncentrácia imisií v ovzduší upravením koeficientu neúmerne zvýšila. Ľudia, ktorí žili v blízkosti prevádzky, sa v minulosti, pokiaľ firma vyrábala, sťažovali na bolesti hlavy, problémy s dýchaním a pálenie pokožky, ak sa dlhšie zdržiavali vonku. Určite si tieto príznaky nevymysleli, lebo aj v odbornej literatúre Pracovné lekárstvo a toxikológia od Jany Buchvalcovej sa uvádza styrén ako humánny karcinogén, ktorý dráždi oči a horné dýchacie cesty, spôsobuje dermatitídu, poruchy pozornosti, nerovnováhu, závraty a ospalosť. Pri dlhšom pôsobení poruchy pamäti a videnia.
Akými meraniami, čo sa týka imisií, nie emisií, ktoré sa merali aj predtým, sa bude zabezpečovať zdravie občanov, ak by firma opätovne získala stavebné povolenie, sa zatiaľ nevie. Veď tie neprišiel nikto zmerať ani po požiari, keď musela byť koncentrácia najvyššia. Občania sú po takomto postupe už veľmi nedôverčiví. Oficiálnu odpoveď primátora na petíciu zatiaľ petičný výbor nedostal. Ako nám však povedal Marián Burík, poslanec MZ v Ilave, primátor prejavil záujem opäť sa stretnúť s občanmi. Tí však chcú počkať na vyjadrenie ministerstva životného prostredia aj Štátneho zdravotného ústavu, kde poslali svoje pripomienky. Stanovisko k danej problematike od Štátneho zdravotného ústavu sa nám získať nepodarilo, ako sa však vyjadrila pracovníčka Regionálneho ústavu verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici z oddelenia hygieny životného prostredia p. Bačíková, prevádzku Indupolu povolili s tým, že sa nevyjadrovali sa k otázke vplyvu na vonkajšie ovzdušie.
Autor: berko