Obec má totiž povinnosť minimálne dvakrát do roka uskutočňovať zber nebezpečného komunálneho odpadu v rámci miestneho poplatku.
V reakcii na množiace sa prípady výskytu a nálezov ortuti sa Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) rozhodlo informovať verejnosť o správnom postupe pri nakladaní s touto nebezpečnou látkou. „Pri náleze nebezpečnej látky sa ľudia môžu obrátiť na linku tiesňového volania. Menšie množstvá ortuti, napríklad z teplomerov, môžu občania odovzdávať aj v lekárňach, väčšie množstvá u súkromných firiem, zaoberajúcich sa likvidáciou nebezpečných odpadov, avšak už na vlastné náklady,“ vyhlásil vedúci oddelenia ochrany obyvateľstva a integrovaného záchranného systému Úradu civilnej ochrany Ministerstva vnútra SR Ronald Roth.
Podľa špecialistu Prezídia Policajného zboru pre environmentálnu kriminalistiku Mária Kerna sú motívy páchateľov nechávajúcich voľne pohodenú ortuť dvojaké. Buď ide o snahu vyhnúť sa finančným nákladom za jej legálnu likvidáciu alebo ide o úmyselné obťažovanie štátnych orgánov. Ide však o trestný čin, za ktorý môže páchateľovi hroziť až 25 rokov za mrežami. Skutok sa totiž posudzuje ako ohrozenie, aj keď k žiadnemu ohrozeniu života či životného prostredia nedôjde.