Považská Bystrica - Po zrušení dvadsaťkorunových poplatkov u lekára sa od októbra očakáva aj zníženie poplatku v lekárni za spracovanie receptu. Súčasných 20 korún sa zredukuje na štvrtinu – päť korún. Zmena mala nastať spoločne so zrušením poplatkov v ordináciách, lenže lekárne podľa zákona časť z prijatých poplatkov odvádzajú zdravotným poisťovniam. „Za recept sa bude platiť päť korún, počet liekov na recepte upravuje odborne usmernenie,“ hovorí, Tomáš Bley z ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Koľko balení liekov môže byť na recepte a na aký dlhý čas môže lekár predpísať recept?
„Predpisovanie liekov na recept upravuje odborné usmernenie MZ, ktoré má však odporúčací charakter, a teda nenariaďuje. Pri prvom určení diagnózy a výbere lieku možno predpísať na lekársky predpis len jedno balenie lieku; ak je potrebné pokračovať v liečbe týmto liekom, možno predpísať na lekársky predpis dve balenia lieku, vo výnimočných prípadoch tri balenia lieku,“ dodáva. Pri chronickom ochorení možno predpísať na lekársky predpis najviac tri balenia lieku alebo počet balení, ktorý zodpovedá mesačnej liečbe pri určenom dávkovaní predpísaného lieku. Vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne je však prístupné v odôvodnených prípadoch odsúhlasiť viacej balení, najviac na tri mesiace. „Pokiaľ ale ide o druh - typ lieku, tak na predtlači sú len dve miesta pre kódové označenie lieku, takže predpísať sa dajú iba dva druhy liekov,“ skonštatoval Tomáš Bley.
Ako vnímajú zmenu poplatku lekárnici? „Z dvadsiatich korún sa dávalo pätnásť poisťovniam. Musíme spracovať asi 53 čísiel a písmen na recepte. Tieto údaje spracuje poisťovňa, ktorá si na ich základe vybuduje slušnú databázu a štatistiku. Ak chce lekáreň dáta spracovávať, musí prijať novú silu, dať jej priestor, počítač,“ povedal Pavol Kalivoda z lekárne Tília v Považskej Bystrici. Lekárnici vnímajú výber peňazí pre iné firmy ich prostredníctvom, akým platba dvadsiatich korún bola, za choré a absurdné. Predtým platili poisťovne za spracovanie dát necelé dve koruny, neskôr sa spracovávanie dát stalo povinným. Stačilo, aby sa lekár pri vypisovaní predpisu pomýlil v jedinom údaji a ten sa stal neadresným.
Miroslava Haviarová: Krok, ktorý nastal po zrušení poplatkov u lekára, privítajú najmä starší spoluobčania. Tieto dva kroky sú však oproti cenám liekov stále zanedbateľné.
Zuzana Kocianová: Väčšinou si lieky kupujem sama. Pomoc našli však starší a chorí.
Jozef Štefánik: Pomôže to starším, ktorí sú v lekárni viac ako doma a kupujú viacej liekov. Ja k lekárom nechodievam, vyhýbam sa aj lekárňam.