Považská Bystrica – Skateparky sú plochy určené pre nové druhy športových činností, ktoré sa v poslednom čase rozmohli najmä v mestách. Nech už ide o akúkoľvek športovú činnosť mládeže, je dobré, ak sa podporuje. Ide o najlepší druh prevencie pred alkoholizmom a drogovou závislosťou u mladých, a pokiaľ ide o činnosť aspoň ako-tak organizovanú, predíde sa aj zvýšeniu úrazovosti. Tá sa v zvýšenej miere podľa projektu Monitorovanie úrazov u detí a mladistvých, ktorý vypracoval regionálny úrad verejného zdravotníctva v spolupráci s úrazovou ambulanciou NsP, týka hlavne pätnásťročných chlapcov.
Aj v Považskej Bystrici vznikla zo strany mladých nadšencov iniciatíva o vybudovanie takéhoto druhu športoviska. Aby mohli vystupovať oficiálne a podieľať sa aktívne na zrealizovania svojho sna, vytvorili Skateboardový klub ENDE, ktorý je členom Asociácie telovýchovných jednôt a klubov. Je to signál toho, že nejde len o chvíľkový rozmar. „Chcela som chlapcom pomôcť. Naozaj ich veľmi baví to, čo robia. Ak sa chcú zúčastniť súťaží, potrebujú trénovať. Musia chodiť až do Liptovského Mikuláša, zaplatiť si ubytovanie na jeden deň, a potom, keď idú na plochu, stretne sa tam väčšinou toľko skateboardistov, že je ťažké niečo robiť. V meste žiadne priestory pre túto činnosť vytvorené nie sú. Zháňame podklady pre projekty, aby sme „odkukali“, ako majú parky vybudované v ostatných mestách. Zaplatili sme nemalú sumu za kópie projektov z Trnavy. Pozháňali sme sponzorov, ktorí sú ochotní prispieť. Zisťovali sme, ktoré voľné plochy v rámci mesta by prichádzali do úvahy. No ani na poslednom rokovaní s prednostom mestského úradu, ktoré bolo minulý týždeň, sme zatiaľ nedospeli k nejakému konkrétnemu riešeniu. Bol nám len predstavený projekt z Chomutova. Ten je podľa nás zbytočne náročný a drahý. Problém podľa môjho názoru nie je v tom, že by sme nemali predstavu, čo chceme, ale v pozemoku, ktorý musí vyčleniť mesto. Navrhli sme niektoré lokality, ale ani jedna nebolo uznaná zo strany mesta za vhodnú. Oni zatiaľ žiadnu lokalitu nenavrhli,“ informovala nás Nataša Majerková, jedna z matiek, ktorá sa snaží chlapcom pomôcť.
Nečudo, že ak v modernom meste, kde žije veľa mladých ľudí, neexistuje takýto druh športoviska, objaví sa potom v správe náčelníka mestskej polície Jozefa Vanečka na zasadnutí zastupiteľstva okrem iného aj toto: „Reagujúc na podnety poslancov mestského zastupiteľstva a občanov mesta bola zvýšená pozornosť hliadok mestskej polície zameraná aj na zamedzenie poškodzovania majetku občanov a mesta bezohľadnou jazdou cyklistov a skateboardistov v priestoroch centrálnej mestskej zóny.“ Mestská polícia tento rok na jar naozaj zasiahla voči skateboardistom, vypočúvala deti bez prítomnosti rodičov a udelila im blokovú pokutu sto korún, ktorú chlapci zaplatili. Zápis neboli ochotní Nataši Majerkovej ukázať. Petícia na vytvorenie skateparku bola reakciou na tento postup polície.
Problém budovania skateparku v meste zarezonoval aj na tlačovej besede s primátorom mesta, ktorá sa konala pred dvoma týždňami. Primátor Ľuboš Lackovič zdôraznil: „Komunikuje sa na túto tému. Špecifikuje sa, aké by tam mali byť prekážky, kde to umiestniť a podobne. Až sa to ukončí, a to by malo byť koncom tohto roka, treba vytvoriť subjekt, ktorý dostane skatepark do správy alebo prenájmu, pretože tam vyvstávajú otázky zodpovednosti za úrazy, prevádzku... Samotná realizácia by nemala byť problém.“ Subjekt však majú skateboardisti podľa slov Nataše Majerkovej vytvorený už od 9. júna 2006, kedy boli zaregistrovaní. Konkrétne kroky podnikajú aj v oblasti predchádzania úrazom. Snažia sa vytvoriť smernice, za akých podmienok môžu aktéri robiť tento šport, ako sa musia nevyhnutne chrániť. O neaktivite sa teda v tomto smere nedá hovoriť. Ľuboš Lackovič sa neskôr pri svojom ďalšom vyjadrení na tlačovej besede ešte poopravil a ospravedlnil, že čo sa týka prenájmu, pomýlil sa. Športovisko po vybudovaní bude prístupné zdarma. Upresnil však, že ani v budúcom roku sa nadšenci tohto športu v ňom skateovať nebudú. Mesto im žiadny konkrétny termín nesľúbilo.
Autor: berko