zity Komenského získal titul doktora medicíny. Ako mladý elév nastúpil v roku 1963, vo funkcii asistenta, na Katedru patologickej anatómie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde v roku 1969 úspešne absolvoval atestáciu prvého a v roku 1978 i atestáciu druhého stupňa. V tom istom roku obhájil vedeckú hodnosť kandidáta lekárskych vied a ako 44-ročný, v roku 1985, bol vymenovaný za docenta neurológie. Napokon, v roku 1991, dosiahol vo svojom vednom odbore akademickú hodnosť profesora.
V súčasnosti zastáva profesor Traubner funkciu prednostu I. neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, je dekanom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Je autorom a spoluautorom množstva vedeckých publikácií doma i v zahraničí, vysokoškolských učebníc a učebníc neurológie, absolvoval veľa vedeckých prednášok po celom svete a aj v súčasnosti zastáva mnohé významné funkcie, nielen v oblasti medicíny, ale i v oblasti bežného spoločenského života.
Profesor Traubner však nie je iba vynikajúcim vedcom a uznávaným svetovým neurológom. Je predovšetkým človekom s veľkým a otvoreným srdcom, patrónom mnohých charitatívnych a spoločenských organizácií. Najmä z jeho iniciatívy a s jeho obrovskou podporou bola opravená kaplnka vo fakultnej budove Aspemonského paláca, stará takmer 300 rokov, ktorej vlastníkom bola rodina Aspemonských - veľkých spriaznencov a priateľov cisárovnej Márie Terézie. Žiada sa pripomenúť, že na opravu spomínanej kaplnky, ktorá stála viac ako tri milióny slovenských korún, prispel v tom čase i vtedajší prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Vo funkcii riaditeľa dnes už neexistujúceho Štátneho fondu kultúry ProSlovakia sa podarilo ilavskému rodákovi vybaviť štyristotisíc korún aj na opravu a rekonštrukciu rímskokatolíckeho kostola vo svojom rodnom meste.
Mimoriadne známe sú aj početné profesorove stretnutia s významnými osobnosťami svetovej vedy, kultúry a politiky. Spomenúť možno najmä Billa Clintona, Georga Buscha, Kofy Annana, svetoznámeho kardiochirurga Chrisa Barnarda, či v neposlednom rade pápeža Jána Pavla II. So svätým otcom absolvoval dokonca tri stretnutia, pri ktorých ho Svätý otec niekoľkokrát nazval svojím starším bratom vo viere.
Je nositeľom viacerých štátnych i spoločenských vyznamenaní. Túto zbierku zdobí od poslednej septembrovej nedele ďalšie. Skromné, pre ilavských lokálpatriotov však nadovšetko vzácne a úprimné – Čestný občan mesta Ilavy. Jeden z početných domácich hostí, ktorý si nedal nedeľné stretnutie so slávnym ilavským rodákom ujsť, zhodnotil celú záležitosť veľmi výstižne: „Pán profesor bol vždy jednoznačným kandidátom na toto ocenenie a nikto v meste o tom nikdy nepochyboval. Venujeme mu ho z lásky. Je od nás, občanov Ilavy, od jeho dlhoročných priateľov, ctiteľov a pacientov, ku ktorým sa v cudzom svete vždy hrdo hlási. Od jeho starých, dobrých a verných rodákov...“
Autor: tch