mesta Považskej Bystrice sem chodia za turistikou, na huby či zbierať lesné plody. Známe sú mnohé prečínske kultúrne akcie. O živote v obci sme sa porozprávali so starostom Antonom Lagíňom.
S budovaním kanalizácie majú vo viacerých obciach problémy. Prečín je v tomto smere výnimkou. Tu sa v súvislosti s kanalizáciou vybudovalo veľmi veľa. Ostatné obce vám možno tak trochu závidia. Môžete nám povedať niečo o tejto investičnej akcii?
Máme veľké šťastie, že sme súčasťou veľkej stavby ČOV a kanalizačný systém v Považskej Bystrici, aktivita 06 Prečín. Všetky investície sú súčasťou projektu ISPA.
Prijímateľom pomoci je Považská vodárenská spoločnosť, ktorá sa sama podieľa 25 percentami, 25 percent investuje štát a 50 percent ide v tomto projekte z eurofondov. Zámerom je očista Váhu ako hlavného toku, aby sa všetky jeho prítoky vlievali do rieky ako vyčistené. Pôjde tu o odkanalizovanie celej Domanižskej doliny. Budovanie kanalizácie v niektorých iných dolinách bolo v projekte odsunuté.
O akú investíciu ide?
Preinvestovalo sa spolu s rozšírenými investíciami 28 miliónov. Prečo rozšírené investície? Kvôli výškovým pomerom potoka hrozilo, že budeme musieť miestami kopať v niektorých úsekoch, hlavne pri zdravotnom stredisku a v blízkom okolí, veľmi hlboko, až sedem metrov. V tom čase tam skoro zasypalo jedného zamestnanca. Videli sme, že zrealizovať by to bolo po technickej stránke ťažké, narušiť by sa mohla i statika okolitých budov. Tak sa museli investície na kanalizáciu v obci rozšíriť o dobudovanie čerpacej stanice v kanalizačnom zberači, aby sme sa vyhli hlbokým výkopom.
Čo sa vybudovalo?
Hlavný zberač po celej dĺžke obce od začiatku až po horný koniec. Budoval sa tak, aby bol umiestnený čo najbližšie k domom. Ľudia tak nemusia stavať dlhé prípojky. Sedemdesiat percent išlo cez súkromné pozemky. Odkanalizovaná bude ešte ulica pri materskej škole a Biely Potok.
Toto bola dôležitá akcia, ktorá sa týkala budovania technickej infraštruktúry obce. Na jej zabezpečenie nadväzuje individuálna bytová výstavba. Máte vytýčené nejaké lokality?
V súvislosti s výstavbou je najväčší problém s tým, že nie sú majetkovo-právne vysporiadané pozemky. Infraštruktúra pre výstavbu je vybudovaná – vodovod, plyn, kanalizácia, elektrika, káblová televízia. Viazne to na pozemkoch. ROEP ešte nemáme urobenú, zo strany štátu bolo jej vypracovávanie pozastavené. Aj napriek tomu rátame s výstavbou v časti Ohrádky, Zakaplnie smerom na Bodinú, Líščí, Lúky, Za blatkom ...
Vaša obec je povestná aj tým, že sa tu organizuje veľa kultúrnych akcií. Na fašiangové plesy chodia aj ľudia z Považskej Bystrice a veľmi si pochvaľujú. Ktoré akcie sú najvydarenejšie?
Organizujeme toho naozaj veľa. Teší nás, že sa na akciách stretávajú starší a aj mladší obyvatelia obce. Veľmi vydarené sú pochody fašiangových masiek po obci, fašiangový maškarný ples s recesívnymi kultúrnymi vystúpeniami, napríklad Setričky z Kramárov, v podaní prečínskych chlapov alebo Labutie jazero. Vydarené bolo aj vystúpenie žien v úlohe futbalovej jedenástky na tréningu. Potrpíme si na uchovávanie ľudových tradícií – staviame i búrame máje, pálime Morenu, na Veľkú noc sa chodí po obci v krojoch, na Mikuláša navštevuje domy Mikuláš s anjelom. Veľmi obľúbené je v obci pálenie vatry na Jána. Robíme aj akcie pre starších občanov, vítame deti do života a pripomíname si výročie sobášov, peknou akciou je aj Deň matiek. Organizovanie mnohých akcií by sme nezvládli bez pomoci školy, škôlky a súboru Limbora. Veľmi zaujímavá je súťaž Prečínske kapustničky, súťaž vo varení kapustnice a v dlávení kapusty.