Púchov - V nedeľu ráno sa na hladine Váhu pod Nosickou priehradou rozšírila ropná škvrna. Rybári, ktorí v tom čase lovili pri rieke, hneď zalarmovali hasičov i políciu. Podľa hasičov merala škvrna šesť kilometrov. „Hneď, ako nám ju nahlásili, sme išli k priehrade. Tam nič nebolo, tak sme sa vrátili do Púchova na špic, kde sme objavili stopy po pneumatikách rovno do Váhu, ale naspäť už nebolo žiadna stopa. Nazdávali sme sa, že niekto utopil auto. Preto sme z gumového člna kontrolovali Váh asi sto metrov nadol a sto metrov nahor. Vtedy sme zistili, že škvrna ide od elektrární, tak sme išli naspäť do Nosíc,“ vysvetľuje Anton Smatana z púchovského Hasičského a záchranného zboru.
Pri priehrade už boli aj inšpektori zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). „Hasiči nemohli na haváriu použiť nornú stenu, pretože film na hladine bol veľmi tenký. Preto sme využili ďalší spôsob - zvýšiť prietok Váhu na 100 metrov kubických za sekundu. Zvýšený prietok trval tri hodiny, čo stačilo, aby sa film rozbil a emulgoval, nastúpili biologické procesy degradácie,“ opisuje odstraňovanie škvrny inšpektorka SIŽP Gabriela Ganse. „Zatiaľ nevieme, o aký typ ropných uhľovodíkov ide. Odobrali sme vzorky vody, ktoré pošleme na analýzu. Úhyn rýb, ani vodných živočíchov sme nezistili,“ dodala. Nevyjadrila sa ani k tomu, kto haváriu spôsobil, pretože prípad je zatiaľ v štádiu vyšetrovania. „Ak sa zistí pôvodca, v zmysle vodného zákona mu hrozí pokuta až do 5 miliónov korún,“ doplnila.
Škvrna prešla z kanála pri Dolných Kočkovciach do koryta Váhu. Podľa inšpektorky tu zasiahla tri štvrtiny šírky toku a jej dĺžka bola premenlivá. „Množstvo, ktoré uniklo, sa vôbec nedá odhadnúť,“ uviedla. Vodným organizmom nebezpečenstvo aj vďaka počasiu nehrozí. Ropná škvrna nebola celistvá a nezabraňovala prestupu kyslíka do vody. „Našťastie sú nízke teploty a prestup kyslíka zo vzduchu do vody je tým väčší, čím nižšia je teplota,“ povedala Ganse.
Ako sa nám podarilo zistiť, podobná havária sa v tomto úseku stala aj pred niekoľkými rokmi.