Galandovci prepojení s európskym umenímPovažská Bystrica – Galéria „Zuška“ pokračuje v tradícii výstav zo zbierok Považskej galérie M. Bazovského z Trenčína. V poradí siedma predstavuje diela tvorivej skupiny galandovci, ktorí v prvej polovici 50. rokov 20. storočia spojili úsilie o hľadanie autentického výtvarného výrazu, zodpovedajúceho potrebám moderného človeka. Bolo reakciou na schematické oklieštenie umenia v tomto období. „V začiatkoch tvorby hľadali oporu v umeleckom a ľudskom príklade práve u Mikuláša Galandu, ale i Ľudovíta Fullu a M. Bazovského. Ich krédom bolo jednoznačné prihlásenie sa k domácej výtvarnej tradícií. Mladí výtvarníci sa predstavili v roku 1957 na prvej spoločnej výstave v Žiline ako Skupina Mikuláša Galandu. Mottom katalógu k výstave boli príznačné slová M. Galandu, že staré umenie je mŕtve, nech žije umenie „nové, voľné, eruptívne“ – sme za umenie pevných a prostých tvarov, aké si vynucuje civilné prostredie dneška a život ľudí atómového veku. Počas trvania skupiny vniesli jej členovia do slovenského výtvarného umenia predovšetkým svieže obnovenie tradície so snahou prinavrátiť umeniu úprimnosť a autonómnosť umeleckej výpovede,“ uviedla na vernisáži kurátorka výstavy Alena Hejlová z Považskej galérie.
Aj keď sa tvorba jednotlivých členov Skupiny M. Galandu v ďalších rokoch individuálne diferencovala, vždy ich spájalo spoločné duchovné východisko. Obrazy a sochy galandovcov, pod ktorými sú podpísaní Andrej Baršík, Milan Laluha, Milan Paštéka, Rudolf Krivoš, Vladimír Kompánek, Andrej Rudavsky a Pavol Tóth, si môžete pozrieť v považskobystrickej galérii „Zušky“ do 24. októbra, a to v pracovné dni od 10. do 17. hodiny.
Riaditeľka ZUŠ Zlatica Plešková sa vyjadrila, že prezentácia zo zbierok Považskej galérie je aj veľkým obohatením práce v „zuške“: „Naši pedagógovia so žiakmi môžu študovať ťahy štetcami, myšlienku a nápad výtvarných diel týchto autorov.“
„Považská galéria sa zameriava na výtvarné umenie 20. storočia. Rozhodli sme sa spoločne pripraviť kolekciu z časti zbierok tejto galérie. Začali sme M. A. Bazovským, pokračovali zátišiami, portrétmi a tento rok chceme predstaviť tvorivú skupinu galandovci,“ povedala Daniela Čižmárová, riaditeľka Považského osvetového strediska.