sedemdesiatych rokov, stojí historický kaštieľ, kostol, kláštor, misijný dom a rozľahlý park so vzácnymi druhmi drevín. Toto prelínanie nového, moderného so starým vidieť aj na ladeckom cintoríne, ktorý prešiel rozsiahlou obnovou. O zmenách v ňom i v samotnej v obci sme sa porozprávali so starostom Jánom Remom.
Ladecký cintorín vyzerá veľmi pekne. Vidieť, že v poslednej dobe sa tu veľa investovalo. Čo ste vybudovali?
Vydláždili sa chodníky, postavil sa nový murovaný plot a dom smútku. Všetko sa financovalo z rozpočtu obce. Investovali sme viac ako 5 miliónov. Najnovšie sa teraz snažíme dostať prevádzku cintorína do digitálnej podoby a uložiť ju do počítača. Robí nám to súkromná firma. Najprv to vyzeralo tak, že miesta máme málo a budeme musieť rozširovať, ale po reorganizácii, a po tom, čo sa ľudia nechali prehovoriť a kopú sa prehĺbené hroby, sme zistili, že miesta je ešte dosť. So samostatnou, dalo by sa povedať, že historickou časťou cintorína, vyhradenou pre zosnulé sestričky Rádu sv. Vincenta nemáme veľa starostí. Udržiavajú si ju samé, obec im zabezpečuje len kosenie trávnikov. V budúcom roku by sme chceli zabezpečiť rekonštrukciu cintorína v Tunežiciach, zamerať sa chceme hlavne na chodníky.
Okrem vybudovania nového centra, ktoré dostáva celkom reálne kontúry, plánujete ešte nejakú novú výstavbu, prípadne rekonštrukciu objektov?
Chceli by sme zmodernizovať základnú školu. Financie plánujeme získať z eurofondov. Nadstavili by sme podkrovie, popritom zrekonštruovali strechu, celú budovu zateplili, vymenili okná. Vybudovať by sa musela nová kotolňa. Radi by sme využili alternatívne zdroje vykurovania. Naplnenosť je vysoká, školu navštevuje 239 detí a materskú školu 84. Prevádzka dvoch samostatných objektov je finančne veľmi náročná, a tak by sme chceli, aby sa materská škola po rekonštrukcii presťahovala do priestorov základnej školy. Ušetrili by sme okrem iného aj na prevádzke kuchýň. Takto by fungovala len jedna, nie dve.
Prevádzkovanie školy a škôlky sa týka skôr mladšej generácie občanov. Ako je to s rozvojom bývania v obci?
Misijný dom by sme chceli prerobiť na malometrážny bytový dom pre dôchodcov, prípadne pre rodiny s deťmi. Záleží to od reálnych potrieb obyvateľstva. Chystáme aj výstavbu dvoch ďalších bytových domov pri obecnom úrade. Infraštruktúra je vybudovaná, stačí dobudovať prípojky. Ich výstavbu budú financovať súkromné firmy. Začať chceme na jar, budúci rok by mohli občania bývať. V obci by malo pribudnúť 24 bytov.
Plánujete aj nejakú individuálnu bytovú výstavbu?
Chceli by sme odkúpiť pozemok po ľavej strane cesty, keď idete smerom na Bratislavu, medzi Tunežicami a Ladcami, vytvoriť priestor pre budovanie rodinných domov a potom pozemky odpredávať. Na odkúpenie pozemkov by sme potrebovali 4 milióny.