V tejto krajine v súčasnosti pôsobí 40-tisíc vojakov z 37 štátov. V misii ISAF pod vedením NATO pôsobí aj 57 príslušníkov slovenských ozbrojených síl, ktorí sa v Kábule venujú výstavbe letiskových plôch a ženijným prácam.
Jedným z nich je aj slobodník Jozef Kurinec z Považskej Bystrice. „Armáda ma vždy lákala, je to o pohybe, kondícii, vycvičenosti, profesionalite, a ak k tomu pridáte tú trochu dobrodružstva, je to fajn povolanie,“ povedal nám tento vyučený stavebný montér, ktorý pôsobí v misii ISAF ako vodič. V armáde je dva roky a Afganistan je jeho prvou misiou. Spýtali sme sa ho preto, či nemal obavy, pretože táto misia sa považuje za najnebezpečnejšiu. Hovorí o tom aj smutný údaj, že počas nej padlo už takmer päťsto koaličných vojakov. „Som vojak, preto, ako aj ostatní kamaráti, isté riziká služby musím znášať. Samozrejme, je to tu aj psychicky náročné, nie najpríjemnejšie sú klimatické podmienky a predovšetkým všadeprítomný prach. No kto nemá na to, aby službu v Afganistane zvládol, toho by sem ani nepustili.“ Nuž, iste je to tak trochu aj o hrdosti, no aj o štipke nostalgie. Nečudo, že Jozef dal do Považskej Bystrice pozdravovať prostredníctvom OBZORU rodičov, sestry aj priateľov. No a na dôvažok dodal, že až keď uvidel, v akej, oproti nám ťažkej situácii môžu žiť ľudia, pre ktorých je obraz zelenej prírody, dostatku vody a pokoja pre život vysnívaným rajom, až vtedy pochopil, aké úžasné je Slovensko.
A čo čaká slovenských ženistov v tejto krajine v najbližších mesiacoch? Premiér Róbert Fico ich informoval o záujme veliteľstva ISAF presunúť našu jednotku do provincie Kandahár a využiť ich ženijné a stavebné schopnosti v priestore približne 700 kilometrov južne od Kábulu. Text a foto
Autor: Kábul