Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

V batožine doviezli...

Snom každého športovca je podať mimoriadny výkon, za ktorý by získal nielen uznanie, ale aj ocenenie na najvyššom fóre. Nie všetky sny sa podarí naplniť, nie všetky štarty končia víťazstvami. Tie na Európskych mládežníckych špeciálnych hrách v Ríme však p

re slovenskú výpravu áno. Futbalisti priviezli v batožine zlato, atléti tri zlaté, jednu striebornú a bronz navrch. Medaily, deväť dní v atraktívnom prostredí, úspech a nové kamarátstva. Aj tak sa dá z druhej strany hodnotiť vystúpenie žiakov zo špeciálnych škôl z Púchova, Považskej Bystrice a aj Ladiec, kde niektorí bývalí žiaci pokračujú v štúdiu, či Gymnázia v Púchove.
Rím volá
„Keď som sa dozvedela, že pôjdeme do Ríma hrať futbal, najskôr som si myslela, že sa niekto „hore“ pomýlil. Nie, že by sme s chlapcami futbal, či unifikovaný futbal nehrávali, ale nominácia nás predsa len trošku prekvapila. Zosúladiť všetko nebolo jednoduché, niekoľko žiakov pochádza z neúplných rodín. Dni do odletu sa krátili, a nám stále niečo chýbalo, niečo bolo treba oprať, kúpiť, zabezpečiť... Až keď sme boli na letisku, som si bola istá, že máme všetko a naozaj letíme,“ hovorí Zdena Počarovská zo Špeciálnej základnej školy v Púchove. „Atléti sa kvalifikovali svojimi výkonmi, za čo si takéto veľké preteky určite zaslúžili,“ hovorí Miriam Brabcová zo Špeciálnej základnej školy internátnej v Považskej Bystrici.
Sústredenie
„Navodiť v mužstve dobrú atmosféru, zohrať sa. To bol hlavný dôvod prípravného sústredenia v Senci. Modelová príprava nám vyhovovala, pretože sme boli „odstrihnutí“ od okolitého sveta a pripravovali sme sa na situácie, ktoré mohli nastať v Ríme. Sústredenie bolo super a nielen ja som bol s ním spokojný. Splnilo do bodky všetko, čo sme od neho očakávali. Tréningy, relaxácia, jednoducho všetko super. Chlapci si všetko pochvaľovali, za čo treba vyzdvihnúť Slovenské hnutie špeciálnych olympiád a jeho prezidentku Evu Lysičanovú. Chlapci, ktorí hrali s gymnazistami, futbal hrať vedeli. Veď sú z dedín, kde je všeľudovou zábavou číslo jeden futbal!“ povedal tréner futbalistov Ladislav Loužecký. „My sme sa pripravovali niekoľko rokov. Dominika trénuje štvrtú sezónu, Kristína druhú, Patrik trénoval od piatej triedy. Nebála som sa, ako deti súťaže zvládnu, skôr toho, aby neodchádzali z atletického oválu sklamané,“ tvrdí M. Brabcová.
„Držme sa, letíme!“
„Cesta do Bratislavy trvala neuveriteľných stopäťdesiat minút. Snažili sme sa ju spríjemniť, ako sa dalo. Pred odletom mala väčšina detí strach, veď leteli po prvý raz v živote! Aj ja, rovnako ako niektorí kolegovia. Na letisku sa slovenská výprava skompletizovala, pribudli ďalší atléti, tréneri. Let do Ríma trval o hodinu menej ako cesta do Bratislavy. Vystupujeme z lietadla a presúvame sa do kúpeľného mestečka Fiuggi,“ dopĺňa informácie Z. Počarovská. Deti sa vyšantia na večernej diskotéke a vyčerpané si líhajú spať. Ráno ich čaká rozcvička, neskôr prehliadka historického centra mestečka. Na preteky sa treba pripraviť, atléti i futbalisti sa aklimatizujú. Výprava sa presúva do večného mesta, aby sa pripravila na sobotňajší slávnostný ceremoniál.
Vitaj, večné mesto!
Médiá sa venujú špeciálnym hrám na mnohých stranách či v komentároch, mesto je oblepené plagátmi a transparentmi. Na hrách je podľa spravodajcov takmer 1600 športovcov z 56 štátov. Výprava sa ubytuje v hoteli Parco Tirenno. Slávnostný ceremoniál na starom Olympijskom štadióne je úchvatný. „Nič podobné som zatiaľ nevidel. Nástup jednotlivých štátov bol podľa protokolu olympijských hier. Na lanách viseli gymnastky, predstavujúce športy, ktoré boli na hrách. Nad všetkým boli vo vzduchu tri teplovzdušné balóny, symboly Zeme, Mesiaca a Slnka. Nálada bola vynikajúca, zaskočila ma svetelná tabuľa, kde sa objavil citát, za ktorým som bol označený ako autor. Až neskôr som sa dozvedel, že to mala „na rováši“ belgická novinárka, ktorá bola na našom zápase v Trenčíne,“ hovorí Ladislav Loužecký. Všetci o výprave vedia aj vďaka Martinovi Smatanovi, ktorý prečítal rezolúciu za partnerov v angličtine. Začínajú sa tréningy, zaraďovacie súťaže a zápasy, podľa ktorých sa určí, kto s kým bude behať, kto s kým bude hrať. „Vstávame o šiestej, aby sme všetko stihli, nič nezabudli na izbách. Po raňajkách nás odvážajú autobusy na športoviská, kde sa bude súťažiť. Atléti zvlášť, futbalisti zvlášť,“ opisuje športové rána Zdena. Okrem atletiky a futbalu sa súťaží v bowlingu, plávaní, gymnastike a bocii.
Medaily naše každodenné
Zaraďovačka určí Slovákom za súpera Rakúsko. „Po góloch R. a D. Balážovcov vedieme 2:0 a radosť nám nekazí ani gól súpera na 2:1. Máme dobrú obranu,“ povedal brankár Michal Štefina. Prichádzajú sebavedomí Turci. „Situácia sa opakuje. Dano Baláž a Michalec dávajú dva góly a my opäť vyhrávame,“ opisuje situáciu Martin Smatana. „Základom boli zaraďovačky. Tie sa určovali podľa partnerov. My sme začali napĺňať to, čo mali hry za cieľ, už od úvodného zápasu, za čo nám organizátor poďakoval a ocenil náš prístup ako najlepší. Nepochopili to napríklad Poliaci, čo bolo vidieť na jednom zo zápasov, keď sa hráč-partner, „preštrikoval“ cez celé ihrisko a bombou zavesil,“ spomína Martin. Jediná strata Slovákov prichádza po remíze 1:1 s Rumunskom, keď dáva náš gól D. Baláž. „Zatiaľ som súťažne nehrával, dúfam, že sa mi bude tak dobre ako v Taliansku hrávať aj v Ladcoch. Atmosféra bola super, doma boli na mňa pyšní. Našiel som si nových kamarátov, ale hlavne kamošky,“ mrkol očkom spiklenecky autor celkovo šiestich gólov. „Hrali sme znovu s Rakúskom, ktoré opäť porážame. Tentoraz mu dávame tri góly a zápas končí 3:1, do listiny strelcov sa zapísal ďalší hráč - Urban. Trénovali sme dvojfázovo, chceli sme sa pripraviť čo najlepšie. Oplatilo sa, aj keď zmysel týchto zápasoch je úplne iný,“ hovorí Marián Crkoň. Ten hráva za Dolné Kočkovce, podobne ako Michal Urban. „Atmosféra bola výborná. Na zápasy chodili diváci, najmä študenti zo škôl, ktorí nás povzbudzovali. Na jeden z tréningov prišiel aj Kaká, svetová futbalová hviezda. Pamiatkou na Rím nám zostane aj jeho podpis,“ tvrdí Michal. „Záverečný duel s Talianskom je v našej réžii a po výhre 3:1 sme zlatí. Výsledok zápasov však nemal taký význam, ako si mysleli mnohí hráči ostatných celkov. Naši chlapci – partneri, mali vypracovávať šance pre hráčov, kvôli ktorým sme do Talianska prišli. Musím ich pochváliť, zvládli to na jednotku,“ povedal pyšne tréner Loužecký. Okrem neho sa na zisku titulu podieľali: Vladimír Nošík, Daniel Baláž, Michal Štefina, Peter Vraniak, Tomáš Krkoška, Robert Baláž, Tomáš Janytka, Martin Smatana, Marián Crkoň, Matej Michalec, Michal Urban a Juraj Majtán.
Po zaraďovacích súbojoch išlo do tuhého aj u atlétov. Postupne prichádzali finálové behy či súťaže. „Tešili sme sa z každej medaily, ktorú deti získali. Fotografovanie bolo na dennom poriadku, pamiatka na takúto súťaž je vždy vzácna,“ hovorí trénerka Brabcová, ktorá si neraz pri fotografovaní či odovzdávaní cenných kovov so zverencami aj poplakala. Jednotlivým finále predchádzajú hodiny tréningov, na ktorých pripravuje Monika Urbanová všetkých atlétov. „Času, ktorý by sme strávili mimo štadióna, je máličko. Tréning a zase tréning. Ak je čas, pozrieme sa a fandíme futbalistom, oni na oplátku nám,“ dodáva trénerka. Každý chce medailu, čo sa Slovákom darí. „Na stovke druhá, v diaľke prvá,“ sumarizuje svoje vystúpenie Kristína Griačová z Detského domova v Domaniži. Pochvaľuje si najmä úvodnú diskotéku a nové kamarátstva i novú lásku. Je ňou Lukáš z Bratislavy. Darí sa aj Dominike Vančovej „Vyhrala som diaľku, no stovku som pokazila. Ak by som nerobila vo finiši príliš dlhé kroky, mohla som byť prvá,“ tvrdí trošku nespokojne dievčina z Malých Ledníc. Aby to nebolo dievčatám ľúto, pridáva posledné zlato aj Patrik Bartáloš, rovnako v diaľke. „Veľmi nám pomáha riaditeľka školy Lýdia Turičíková. Uvoľnila nás aj na túto súťaž, podobne ako na domáce podujatia,“ dodáva Brabcová.
Všetci športovci mali možnosť dostať sa aspoň na niekoľko hodín do Vatikánu. „Výlet sme absolvovali každý zvlášť, podľa zápasov či tréningov. Deťom sa prostredie, v ktorom väčšina nebola, alebo o ňom iba počula, veľmi páčilo. Pozerať bolo čo, no času bolo málo,“ hovorí Z. Počarovská.
Kurz domov
Záverečné hodnotenie hier a koncert podčiarkujú vynikajúcu atmosféru a zážitky. „Chcela by som sa poďakovať deťom, trénerom, všetkým, ktorí nám pomáhali, či pomohli. Vznikli nové priateľstvá či lásky. Deti, ktoré športovali s mentálne postihnutými športovcami, získali na svojich nových kamarátov úplne iný pohľad, ktorý prenesú aj do svojich rodín, či medzi kamarátov. Brali ich ako svojich, ktorým treba pomáhať, nie sa im smiať. Pomáhali im pri každodennom živote, prekonávali spoločne rečovú bariéru, niekedy na mňa pôsobili ako súrodenci,“ konštatuje Počarovská. Výprava sa vracia z Ríma s batožinou plnou zlata a ďalších medailí. Na letisku ich víta riaditeľka púchovskej špeciálnej školy Agnesa Hrubišková, ktorá dostáva na pamiatku od Vlada Nošíka pohár. Vladovi sa trasú ruky, a tak si vybaľovanie darčeka zopakuje pred televíznymi kamerami asi trikrát. Školy vítajú svojich medailistov, ktorí si užijú chvíľku slávy ešte niekoľko dní pred kamarátmi, známymi, no podľa viacerých to všetko nekončí. „Vychádzali sme veľmi dobre a splnili sme naše základné poslanie – pomoc druhým. Veríme, že s chlapcami zostaneme kamaráti a možno si onedlho zahráme spolu futbal,“ skonštatovali po slávnostnom odmenení zlatých chlapcov gymnazisti.
Podľa rozprávania účastníkov špeciálnych hier
pripravil Milan Kováčik.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 5. Hygge ako životný štýl
 6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 7. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 8. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 065
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 39 025
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 12 350
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 001
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 139
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 132
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 455
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 257
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 064
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 961
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Odberné miesto v športovej hale v Považskej Bystrici

Testovanie pokračuje aj v nedeľu. V okrese Púchov je priebežná pozitivita pod pol percenta.

10m
Minister vnútra SR Roman Mikulec, predseda vlády SR Igor Matovič a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačového brífingu k vyhodnoteniu doterajších výsledkov celoplošného skríningu na ochorenie COVID-19.

Najvyššie pozitivita bola podľa predsedu vlády Igora Matoviča za sobotu zaznamenaná v okrese Revúca.

3 h
ilustračné foto

Za sobotu pribudlo 1 905 pozitívnych prípadov odhalených PCR testami a 103 úmrtí. V nemocniciach je momentálne hospitalizovaných 3 354 pacientov.

4 h
Športová hala sa premenila na testovacie centrum

Počas soboty testovala väčšina obcí, v mestách boli desiatky odberových miest. Na sumárne výsledky z celého skríningu si musíme počkať, za sobotu sú však už známe.

5 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

24 h

Pozitivita je zatiaľ nízka.

19 h

Na Kysuciach pokračuje celoplošné testovanie.

18 h

Situácia v Žiline je po otvorení odberových miest pokojná.

23. jan

Už ste čítali?