Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Magická štyristovka je už prekonaná

Problémom, ktorý trápi všetky školy, je klesajúci počet žiakov. Základná umelecká škola v Ilave je však výnimkou. Źiakov v nej pribúda. Už v polovici minulého školského roka prekročil ich počet magickú štyristovku a v tomto školskom roku ich je dokonca 43

7. Výrazný posun vpred, či už ide o nárast počtu žiakov a najmä kvalitu vyučovacieho procesu, škola dosiahla pod vedením riaditeľky Mgr. Ruženy Hromádkovej. „Som veľmi rada, že u žiakov začína generačná výmena. Dnes navštevujú naše zariadenie už deti našich bývalých žiakov. Aj to je ukazovateľ, ktorý hovorí o kvalitnej práci pedagógov, dobrých výsledkoch žiakov a najmä ich prezentácii na verejnosti,“ hodnotí doterajšiu. A nakoniec, netreba ani jej hodnotenie, stačí spomenúť niektoré z úspechov, ktoré žiaci ZUŠ dosiahli v poslednom období. Za všetky spomenieme aspoň celoslovenskú súťaž poriadanú ŠEVT-om – návrh na obal žiackej knižky. Komisia hodnotila 1450 prác, medzi nimi i žiakov ilavskej ZUŠ. Jedna z nich – Sofia Staňová sa dostala až medzi štrnásť finalistov. Žiaci a študenti základnej umeleckej školy sú členmi všetkých umeleckých telies v Ilave. Účinkujú v nich buď ako muzikanti, alebo tanečníci, speváci, či herci. A aj to je obrazom kvalitnej výchovy k umeniu. Mnohí z absolventov sa venujú umeleckej činnosti profesionálne alebo si vybrali povolanie učiteľa.

Skryť Vypnúť reklamu

V ZUŠ dostávajú žiaci umelecké vzdelanie v troch odboroch. Podľa riaditeľky veľmi dobre napreduje tanečný odbor. „Začali sme s výučbou scénického tanca, ktorý sa dá využiť napríklad na dramatizáciu rozprávok. Je to veľmi pútavá forma najmä pre mladšie deti, ktoré sa takto môžu v skupine uplatniť a vystupujú spolu so staršími žiakmi. Pri scénickom tanci využívajú všetky prvky tancov, ktoré sa naučili. Veľmi sa nám to osvedčilo a môžem povedať, že ich vystúpenia sa divákom páčia. S dramatizáciou zimnej rozprávky a scénickým tancom Kaj a Gerda sa predstavili svojim rovesníkom v Ilave, Nemšovej i Dubnici nad Váhom. S komickou rozprávkou Za siedmimi horami účinkovali v Dubnici nad Váhom, aj v Ilave.“ pokračuje.
Novinkou v tanečnom odbore je orientálny tanec. Aj ten sa objavil počas výchovných koncertov, ktoré mali v minulom roku spoločný názov Letom svetom. Na improvizovanom pódiu, ktoré pripravili výtvarníci, sa postupne objavili tance z jednotlivých krajín sveta, podfarbené hudbou a sprevádzané hovoreným slovom. Vďaka výučbe orientálneho tanca mohli diváci symbolicky navštíviť aj Orient.
Roztlieskavačky iba v troch školách na Slovensku...
... a jednou z nich je Ilava. Už v minulom školskom roku začali v ZUŠ s netradičným predmetom – prípravou roztlieskavačiek. „Zatiaľ je predčasné hodnotiť ich výkony, pretože rok je veľmi krátky čas na to, aby sa mohli vypracovať. Ale môžem povedať, že záujem o roztlieskavačky je. Pozývajú nás napríklad na futbalový štadión do Dubnice nad Váhom či iné podujatia. Dievčatá sú skutočne vynikajúce. Zatiaľ ešte nemali možnosť porovnávať sa s inými, pretože tento predmet vyučujú iba v troch školách na Slovensku. No už onedlho sa im táto príležitosť naskytne na festivale roztlieskavačiek. Zatiaľ síce iba v úlohe pozorovateliek, ale verím, že na ďalšom ročníku už aj ako účinkujúcich,“ skonštatovala riaditeľka. A ako doplnila, je to veľmi náročný predmet, najmä na disciplínu a kondíciu. Aj preto, hoci záujem je veľký, majú zatiaľ trinásť roztlieskavačiek. Dievčatá majú možnosť aj ďalšieho skupinového tanca – medzi mažoretkami.
Najväčší záujem je o gitaru
V minulom roku stúpol záujem aj o hudobný odbor. Najväčší bol, ako nás informovala riaditeľka, o hru na gitaru, ale stabilný počet záujemcov je aj o klavír. Hudobníci sa v minulosti dostali do povedomia najmä školským orchestrom, ktorý tiež sprevádzal mažoretky počas ich vystúpení. Tie našťastie nenasledovali orchester, ktorý zanikol, a tak ich súlad môžu obdivovať diváci nejedného podujatia. „Rovnako ako v tanečnom odbore aj v hudobnom treba s výchovou začať čo najskôr. S prípravou začínajú deti už v predškolskom veku. Musím oceniť ochotu našich učiteliek, ktoré ich brávajú zo škôlky, dovedú do školy, pomôžu s vyzliekaním, prezúvaním a potom sa im starostlivo a s láskou venujú. Dávajú im veľmi dobrý základ pre ďalšie štúdium,“ pokračuje R. Hromádková.
Verejnosti sú hudobníci ZUŠ veľmi dobre známi. Pravidelne poriadajú, či zúčastňujú sa množstva akcií. Ich vystúpenia sú príjemným spestrením mnohých podujatí, a to nielen v Ilave. ZUŠ má vysunuté pracoviská v Pruskom, Klobušiciach, Košeci a Valašskej Belej. „K vysunutým pracoviskám sme sa vrátili po niekoľkých rokoch, pretože menšie deti spoza Váhu boli kvôli dochádzaniu ukrátené o umelecké vzdelanie. Nie každý rodič má totiž čas alebo možnosť sprevádzať svojho potomka do školy v Ilave. Máme veľmi dobré vzťahy s riaditeľmi škôl i starostami v týchto obciach. Za symbolický poplatok, a niekde i zdarma nám požičiavajú priestory. Na oplátku zas deti z ich obcí vystupujú na domácich podujatiach. Či už ide o Deň matiek, adventné koncerty...“ doplňuje. A ako vzápätí dodala, opäť začína fungovať orchester. Nie je síce klasicky dychový, ako bol pôvodný, ale kombinovaný. Spočiatku ho tvorili harmoniky a flauty, postupne pribudli husle a keyboardy.
Hudobníci, ako sólisti či duá, sa spolu s tanečníčkmi predstavili aj na koncerte v českých Klimkoviciach. Ilavčania majú s tamojšou ZUŠ už viac ako desaťročnú spoluprácu, ktorá spočíva v spoločných koncertoch, výmene hudobného a iného materiálu, odborných skúseností a praktických rád.
Iba digitálny fotoaparát nestačí
Mnoho ľudí si myslí, že stačí digitálny fotoaparát a snímka je kvalitná. To je omyl. Aj fotograf potrebuje mať dobré teoretické vedomosti, aby si vedel vytvoriť správnu kompozíciu, nastaviť objektív... Možnosť naučiť sa to majú žiaci ZUŠ, ktorí navštevujú výtvarný odbor. Snahou vedenia školy je, aby mali možnosť s fotografiou ďalej pracovať. Pomôcť k tomu by mal počítač a program, kde by ich mohli upravovať. No ten zatiaľ chýba, ako trochu sklamane povedala riaditeľka. Veľký záujem majú deti tiež o ďalšie predmety výtvarného odboru, napríklad keramiku, maľbu, kresbu... Ujali sa aj nové techniky, ktoré začínajú pri svojej práci uplatňovať. A že sú malí výtvarníci skutočne šikovní, potvrdzujú i výstavy v priestoroch školy, domu kultúry, či rôzne ocenenia na súťažiach.
Vek vôbec nie je rozhodujúci
Hoci pedagógovia tvrdia, že s prípravou v ZUŠ je najlepšie začať už v predškolskom veku, ten vôbec nie je rozhodujúci. Do ZUŠ Ilava chodia predškôlkári, školáci, stredoškoláci i dospelí. „Vzdelávanie na I. stupni v hudobnom a tanečnom odbore trvá sedem rokov, vo výtvarnom osem. Žiaci majú možnosť pokračovať vo vzdelávaní na II. stupni, prípadne na štúdiu pre dospelých. Nie každý má výdrž pravidelne cvičiť, navštevovať školu, a tak sa stáva, že žiaci na dva-tri roky školu prerušia, alebo to jednoducho vzdajú. Ale neskôr opäť pocítia potrebu umelecky sa vzdelávať. Preto sme rozšírili klasické vyučovanie na prvom stupni o ďalší, možnosť majú aj dospelí. Vek vôbec nerozhoduje. Aj štyridsiatnik sa dokáže naučiť hrať na novom nástroji, či zdokonaliť sa v speve. A to nehovorím len o hudobnom odbore. Vzdelávanie pre dospelých sme rozšírili aj na tanečný odbor, ktorý ponúka štúdium pre mamičky na materskej dovolenke, dôchodkyne. Je to zatiaľ len lastovička, ale ktovie, možno leto prinesie. Už máme štyri žiačky,“ s úsmevom dodáva R. Hromádková.
Nie je rozlúčka ako rozlúčka
Po siedmich rokoch štúdia prichádza najočakávanejšia chvíľa – absolventský koncert. Je určený len pozvaným hosťom, pretože dôležité je, aby najbližší videli, čo všetko sa ich dieťa dokázalo počas štúdia naučiť. No žiaci nečakajú len na koncert. Veľmi sa im páči tradícia, ktorú začali v škole praktizovať len nedávno. „Po koncerte celá škola patrí absolventom. Môžu navštíviť iné triedy, kam sa inak nedostali, porozprávať sa s učiteľmi inak ako na vyučovaní, zahrať si na iný nástroj. Je zaujímavé sledovať napríklad klaviristu, ako skúša hru na flautu, harmoniku... Všetkým sa to veľmi páči, pretože vládne bezprostredná nálada. Ani sa nedá opísať, musí sa zažiť,“ tvrdí riaditeľka. Nazdáva sa, že i táto nová tradícia má vplyv na ďalšie rozhodovanie absolventov. Viacerí z nich sa totiž so školou nedokážu rozlúčiť a pokračujú v štúdiu na II. stupni, či neskôr sa vrátia už ako dospelí.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 6. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 7. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 029
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 191
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 601
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 182
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 618
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 827
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 11 627
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 432
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 571
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 549
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

FOTO: Prebehol krízový štáb, miesta bez vojakov testovať nebudú

Odberné miesta v okresoch Považská Bystrica a Púchov, v ktorých nebude príslušník Ozbrojených síl a zdravotníci, sa neotvoria. Pre administratívnych pracovníkov zabezpečuje ochranné obleky vo vlastnej réžií.

Na zasadnutiie krízového štábu prišli zástupcovia armády
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Pozor! Modré autobusy budú od piatku jazdiť v prázdninovom režime

Modré autobusy SAD Trenčín a SAD Prievidza budú s platnosťou od piatku 30. októbra 2020 až do odvolania premávať v prázdninovom režime.

Ilustračné foto.

Zoznam odberných miest v Považskej Bystrici

Vojaci preverovali podmienky, jedna miestosť nevyhovovala. Občania však môžu prísť na testovanie do okolitých odberných miest.

Zoznam odberných miest na celoplošné testovanie
Akvizícia futbalistov Považskej Róbert Demjan kraľoval strelcom v Poľsku

Bezkrkí Poliaci v hráčskej šatni. Demjanovi chýbal do repre krôčik

Jedným z ťahúňov futbalistov Považskej Bystrice by mala byť predsezónna akvizícia RÓBERT DEMJAN (38). Rodák z Levoče už čo-to vo veľkom futbale preskákal.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Virológ Klempa: Najbližšie týždne budú pre nás veľmi ťažké

Boris Klempa tvrdí, že celoplošné testovanie je teoreticky skvelá vec. Treba však brať do úvahy všetky okolnosti či riziká.

Už ste čítali?