Činnosť niektorých mimovládnych organizácií je ohrozená
Ministerstvo financií SR predložilo do parlamentu návrh zákona o dani z príjmov. Ten obsahuje zvýšenie spodnej hranice asignovanej dane fyzických osôb z 20 na 250 Sk a stanovuje hornú hranicu pre právnické osoby na úrovni 5 miliónov, ako i zrušenie nezdaňovania príjmov do 300-tisíc Sk plynúcich z činností, ktoré nie sú hlavnou náplňou činnosti združenia. Minister financií Počiatek, ako sa vyjadril televíznom spravodajstve, nepovažuje túto otázku za takú dôležitú, aby sa malo o nej rokovať. Mnohým neziskovým organizáciám a občianskym združeniam by takto novelizovaný zákon spôsobil veľké problémy s financovaním ich činnosti.
V našom regióne je takýchto oficiálne zaregistrovaných mimovládnych organizácií len vo väčších mestách, mimo obcí, 174, najviac v Považskej Bystrici a najmenej v Ilave. Mnohé zo zaregistrovaných organizácií možno nefungujú, ale aktivita v rámci tretieho sektora je v regióne aj napriek tomu veľká. Zaujímalo nás preto, ako by schválenie návrhu novely zákona ovplyvnilo činnosť občianskych združení.
Aj keď nie predsedníčkou, ale dušou a hlavným aktivistom združenia Zdravá duša, ktoré sa angažuje v pomoci pre ľudí s duševným poškodením, je Eva Dzurjaníková. S novelou je nespokojná: „Kvôli takejto novele zákona by sme prišli z darcovstva fyzických osôb o stotisíc korún ročne. Nemohli by sme ďalej fungovať. Práve tie „dvadsaťkorunáčky“ z daní nám najviac pomáhali. Odvádzali nám hlavne lekári, sestry a iní zamestnanci oddelenia, rodinní príslušníci chorých... Naozaj by to našu činnosť ohrozilo.“
Dubnické CVČ je organizácia, ktorá sa zameriava na činnosť detí a mládeže. Mnohé akcie, ktoré v rámci regiónu organizuje, patria k veľmi obľúbeným u detí i dospelých. „Tento rok sme získali v rámci dvoch percent z daní 50-tisíc. Sú to veľmi dôležité finančné prostriedky. Ak nám neprejdú projekty, vlastne jediné. Prispievajú hlavne zamestnanci zo ZŤS, takže odvody pod hranicou 250 Sk tvoria najvyššiu položku. Niečo máme, samozrejme, aj od súkromných firiem,“ vyjadrila sa riaditeľka CVČ Eva Bočincová.
Signálom toho, že mnohé mimovládne organizácie sú nespokojné, je aj vyjadrenie členov Historicko-Astronomickej Spoločnosti (HAS), ktorí si zobrali do prenájmu Lednický hrad a snažia sa o jeho záchranu. „Súčasná vláda vyjadrila svoj oficiálny postoj k tretiemu sektoru v programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky z augusta 2006. V preambule je napísané - Vláda SR považuje tretí sektor za dôležitý spoločenský pilier a súčasť slobodnej občianskej spoločnosti. Uvedomujúc si dôležitosť rozvoja občianskej spoločnosti bude viesť partnerský dialóg s jednotlivými zložkami a platformami občianskej spoločnosti za účelom neustáleho vytvárania kvalitného ekonomického a právneho prostredia. Podľa tohto vyhlásenia sa mi zdajú neskoršie debaty o zrušení možnosti „darovať“ 2% z dane z príjmu protirečivé. Z jedného hľadiska sa dá považovať návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorý ruší hlavné mechanizmy umožňujúce a deklarujúce verejný záujem štátu na vykonávaní verejnoprospešných aktivít, za návrh likvidačný, ktorého cieľom je ukončenie činnosti tretieho sektora a jeho asimilácia pod sektor podnikateľský, prípadne štátny. Na druhej strane zákon formulovaný v aktuálnom znení umožňoval napr. veľkým spoločnosťami vytvoriť a prevádzkovať nadáciu nesúcu názov spoločnosti a temer jej kompletné financovanie,“ vyjadrila sa ekonomická poradkyňa HAS, Zuzana Mičová. Na upresnenie predseda HAS Peter Martinisko ešte dodal: „V konečnom dôsledku to bude pre nás a Lednický hrad znamenať menej preinvestovaných financií do kultúry, vzdelávania mladých. Práce na hrade to nezastaví, obec Lednica je ochotná nám aj trocha finančne pomôcť – 20 000 Sk (veď je to aj tak ich majetok ), ak to schvália v rozpočte, čo nám sčasti vynahradí výpadok z dvoch percent. Obmedzenie v oblasti zdaňovania „zisku“ nám spôsobí dočasné problémy s platením v období január - máj, pretože nie sme rozpočtová organizácia a peniaze nám nepršia z „neba“, teda rozpočtu, ako si to asi pán premiér myslí. Osobne si myslím, že takéto zdaňovanie zisku bude mať za následok, že všetky rozumné MVO sa budú snažiť končiť so stratou alebo vyrovnaným rozpočtom, prípadne vzniknú tzv. čierne fondy, kde sa bude tesne alebo počas roka prelievať časť peňazí, z ktorých sa bude financovať činnosť MVO. Takéto zdaňovanie teda v konečnom dôsledku podporí korupciu a neprehľadné financovanie MVO. Pre pár firiem, či škôl, ako napríklad SPP,ORANGE či niektoré školy, ktoré si za peniaze daňových poplatníkov robili reklamu a propagovali svoju značku, či nahrádzali funkciu sociálneho fondu cez občianske združenie, ktoré si založila firma a nazvala napr. Spolok zamestnancov firmy XYZ, budú trpieť všetci.“
Nezostáva už nič iné, len počkať si na to, či parlament novelu schváli alebo nie? Diskusie o tejto problematike môže zatieniť iskrenie pri schvaľovaní rozpočtu.
Autor: berko