Považská Bystrica – Obce a mestá na Slovensku nesmú od začiatku tohto roku spaľovať bioodpad. Novela zákona o odpadoch určila postavenie kompostární, ktoré majú byť poslednou zastávkou trávy, konárov či stromov a podobného odpadu. Podľa rôznych prieskumov tvorí až 30 – 45 percent v komunálnom odpade a spôsob nakladania s ním môže pozitívne i negatívne ovplyvniť základné zložky životného prostredia.
Kompostáreň v lokalite Kunovec vyrástla od mája tohto roku. „Stavbu sme realizovali rýchlo a objekt bol aj skolaudovaný. Okrem strechy a miesta pre odpad je k dispozícii aj objekt, kde bude sklad, váha, šatne... Vyvŕtali sme tiež vlastnú, dvadsaťpäť metrov hlbokú studňu,“ hovorí Štefan Chudovský. Kolaudácia poukázala na stredný zdroj znečistenia životného prostredia, na ktorý projektanti v plánoch pozabudli a musí sa riešiť až teraz. Podobne je to s prípojkou vysokého napätia, pre ktorú treba povolenie inšpekcie z Nitry.
„Počas zimy objekt oplotíme a cestu, ktorá bola krížom cez kompostovisko, budeme situovať okolo plota. Ten sme posunuli tri metre do hĺbky nášho pozemku. Cesta bude omnoho kvalitnejšia, vysypeme ju makadamom. Čo sa týka prístupovej cesty, ktorá je majetkom pozemkového fondu, na tú sme použili drť z vyfrézovaných častí vozovky v blízkej lokalite. Zmes sme po položení zastriekali asfaltom. Vieme, že na jar budeme musieť cestu opraviť,“ dodáva Chudovský.
Podľa jeho slov sú cifry, ktoré udávajú v rôznych hodnoteniach analytici, trošku nadhodnotené. „Odpad sa začne na skládku voziť až na jar. Vtedy budú na svojich miestach i stroje. Myslím si, že kapacitne dovážaný odpad zvládneme, pribudne balíkovacia linka. Zužitkuje sa tak 15-20 percent odpadu, a ak prirátam približne päť percent separovaného odpadu, priblížime sa k niektorým západoeurópskym štátom,“ dodal Š. Chudovský.