Považská Bystrica – Skôr, ako sa začalo toto v poradí už trináste rokovanie, poskytujúce účastníkom súbor najnovších informácií, boli v aule obvodného úradu pripravené výstavky. Deti z púchovského centra voľného času Včielka pracovali s prírodným materiálom a ponúkali účastníkov medovníkmi. Firmy sa prezentovali spracúvajúce odpady, tie, ktorým záleží na životnom prostredí, inštitúcie s poradenskými službami... Pracovníci samosprávy, štátnej správy, podnikatelia a verejnosť mali možnosť zoznámiť sa a debatovať so zástupcami prezentujúcich firiem a vypočuť si prednášky na aktuálne témy.
„Pravidelne sa zúčastňujeme „našej“ konferencie, pretože nás životné prostredie bytostne zaujíma. Naša firma získala certifikát na životné prostredie podľa novej normy ISO 14001, keď sme robili v posledných dňoch recertifikáciu po troch rokoch. To znamená, že zabezpečujeme všetky požiadavky životného prostredia, dbáme o jeho trvalé zlepšovanie, šetríme prírodné zdroje. V moderných firmách je životné prostredie prioritou, tak je to i v celej našej spoločnosti, platí pre vedenie i zamestnancov,“ povedal Igor Záhradový z akciovej spoločnosti PSL Považská Bystrica.
Firma Aqua šport z Dubovian sa zaoberá výrobou a skladaním koreňových čistiarní odpadových vôd. „Pracujú na ekologickej báze, kde sa o rozklad odpadových vôd starajú baktérie a rastliny. Nie sú potrebné žiadne stroje, žiadna energia, „pracuje“ sama príroda,“ objasnil Milan Raffesberg, riaditeľ spoločnosti. Neboli jediní s takouto ponukou, o priazeň zákazníkov sa uchádzala bratislavská firma Bioclar, s komplexným riešením mechanicko-biologického čistenia odpadových vôd. „Táto konferencia je i o tom, že sa stretneme tí, čo sa zaoberáme odpadovým hospodárstvom a najmä životným prostredím. Pre nás je to zároveň i reklama, nadväzujeme kontakty, nájde nás, kto potrebuje naše služby. Nakoniec, výsledkom sú nové kontrakty. Preto chodíme na každý ročník,“ vyslovila sa Jana Žideková z firmy Lecol Rajec, zaoberajúca sa komplexnými službami pri nakladaní s odpadmi.
Pracovník obvodného úradu životného prostredia Miro Žbánek z Lazov pod Makytou pripravil účastníkom, ako ju sám nazval, prvú pokusnú fotografickú výstavu. Lenka Kuricová z kníhkupectva tvrdila, že konferencia je pre nich príležitosť prísť medzi ľudí a nakoniec to majú i osvedčené, že sa oplatí takto ponúkať knihy.
Regionálne environmentálne poradenské a informačné stredisko (REPIS) zo Žiliny, jedno zo sietí na Slovensku, zriadené ministerstvom životného prostredia v rámci technickej pomoci Európskej únie, snaží sa do regiónov dostať podrobnejšie informácie, ako získať financie zo štrukturálnych fondov na environmentálne projekty. „Súkromný i verejný sektor, organizácie ochrany prírody, národné parky, chránená krajinná oblasť - to sú oprávnení žiadatelia, ktorí môžu žiadať financie na projekty,“ upresnila Alena Kovaľová z REPIS-u.
Na konferencii odzneli aktuálne slová o alternatívnych zdrojoch, čistiarniach odpadových vôd, povodniach, ktoré sa týkajú občanov, starostov, primátorov i podnikateľskej sféry. Zaujímavé boli informácie Miroslava Tomečka o novej prevádzke regionálnej kompostárne vo Zvolenskej Slatine, kde firma Marius Pedersen využíva technológiu kompostovania na voľnej ploche formou prekopávania hromád. Prednosta obvodného úradu životného prostredia Pavel Petrík o prínose 13. konferencie povedal: „Vôbec sme sa nezaoberali legislatívnymi krokmi, nevolali sme ľudí, ktorí pripravujú zákony, vyhlášky, ako sme po minulé dva roky presadzovali. Povedali sme si, že je čas na to, zavolať ľudí, ktorí už s touto legislatívou pracujú, a to podniky, firmy, starostov a aké majú praktické skúsenosti. Preto sa hovorilo o tom, ako funguje kotolňa na alternatívny zdroj, autovrakovisko, odovzdávanie elektrospotrebičov a iných odpadov nebezpečného charakteru, čo máme robiť my ľudia. Z roka na rok sa stávajú problémom pre starostov povodne. Zástupcovia Štátneho vodohospodárskeho podniku i Povodia Váhu hovorili o skúsenostiach, čo môžu urobiť oni, čo môžu urobiť obce.“
Jozefa Gabka, starostu Lysej pod Makytou, najviac ho zaujala prednáška o spaľovaní biomasy nielen priemyselne, ale aj v rodinných domoch, prezentácia malých kotlov na štiepku, z biomasy je na spaľovanie a výrobu tepla najlacnejšia. Ocenil informácie o problematike elektroodpadu, jeho recyklácii a legislatíve do budúcnosti.
Jozef Buday prišiel na konferenciu ako občan, lebo ho zaujímajú novinky v tejto oblasti. „Z programu som si pozrel spracovanie odpadov, aké sú možnosti, aké sú povinnosti obce a firiem. Zaujímavé boli informácie, ako postupovať v zmysle zákona a umožniť ľuďom dodržiavať samotný zákon. Ak viem povedať, čo treba konkrétne urobiť, je to pre človeka lepšie ako povedať musíš, staraj sa ako vieš,“ skonštatoval.
Autor: zum