l, že žene je s deťmi doma iba dobre a ľahko. Po rokoch pribudlo do rodiny Križanovcov druhé dieťa. S tým síce zostala po pôrode doma matka, no po niekoľkých mesiacoch sa situácia obrátila. Na materskej zostal manžel.
Ako na to?
„Cítila som, že naša rodina nie je tým, čím by sme chceli aby bola. Na deti som jednoducho nemala toľko času, málo sme sa stretávali s manželom, ktorý pracoval na tri zmeny. Keďže som živnostníčka, chcela som začať pracovať čo najskôr. Lenže ranné vstávanie či vozenie detí k opatrovateľke do Púchova, kde pracujem, dávalo všetkým zabrať. Prvorodený Ondrej začal chodiť do prvej triedy, a nielen jemu sme sa chceli venovať. Porozprávali sme sa o situácii, do ktorej sme sa dostali. Ak by som zostala doma ja, neprinieslo by to rodine taký finančný efekt, ako keby to urobil Miroslav. V rozhodovaní sa odrazili aj výdaje na opatrovateľku či na benzín. Svoju úlohu zohrali teda aj financie, no tie neboli až také podstatné. Zvíťazili deti, ktoré sme chceli vychovávať v pokojnom, domácom prostredí,“ hovorí Mirka. Hoci manžel najprv nesúhlasil, napokon sa Križanovci dohodli. Na materskej dovolenke zostal Miro.
Kde máš mlieko?
Sedemročný Ondrej a osemmesačný Branko ani netušili, že otec mal zastúpiť ich mamu. Kolegovia v prvej chvíli Mirovi neverili, že svoje tvrdenie o odchode na materskú berie vážne. Nik z nich niečo podobné nepočul, a tak si mysleli, že ich skúša. „Zákon túto možnosť povoľuje, čo si overil i zamestnávateľ. Nastúpil som na materskú dovolenku a stal som sa tak vlastne akoby druhou mamou. Keď bol Ondrej malý, ani som ho neprebalil, pretože doma bola manželka, a ja som to nepovažoval za nutné a dôležité. Situácia sa ale zmenila. Niektoré veci som bol naučený, iné som sa ešte len učiť musel. Nie všetci si vedia predstaviť, čo môže robiť chlap na materskej. Mnohí si myslia, že ráno zavčasu vstanem, začnem prať, každú chvíľu dieťa prebaľujem, kŕmim ho, upratujem hračky, varím, žehlím... Nie. Niektoré veci zvládam a robím sám. Iné robí manželka po príchode z práce. Tí, ktorí nemajú o výchove malých detí ani šajn a nechávajú všetko na manželke, to nikdy nepochopia. Aj preto sa ma niektorí posmeškári pýtajú: „Už si dostal mlieko?“ Nie je všetko na mne a s deťmi nie som celý deň sám. To by sme boli opäť na začiatku a tam, kde sme už raz boli,“ vysvetľuje situáciu doma Miro.
Denné starosti troch chlapov
Po odchode matky do práce sa začína raňajší kolotoč ako v každej rodine. Vstávanie, raňajky, odchod do školy či na prechádzku. „Nie je pre mňa problém dať niečo oprať. Nežehlievam, no veľmi rád varím. Mojou úlohou je, aby boli deti v poriadku, pokiaľ príde Mirka domov. Branko spáva viackrát za deň, ešte je maličký, takže vtedy býva čas na iné veci, ako je hranie. Som rád, že s Ondrejom môžem napísať úlohy, pretože predtým som väčšinou po druhej či nočnej dopoludnia spával. Takto sa môžem venovať obom, aby sme všetci čakali príchod maminy. Tá chlapcov okúpe a ďalšie veci robievame opäť spolu. Hoci sa považujem, a hovoria to niekedy aj moji priatelia, za nerváka, v tomto období som pokojný ako baránok a cítim sa dobre. Viacero vecí som ovládal, niečo som odkukal od manželky. Nebol to skok do neznáma, naviac odrazu.“
Je naňho pyšná
Keď sa rozhodovalo, či zostane doma Miro, manželka neverila, že ho k tomuto činu prehovorí. „Som naňho pyšná! Ako sa hovorí, klobúk dolu. Umožnil mi, aby som mohla robiť kariéru, pretože som ambicióznejšia ako on. Známi sa ma pýtajú, ako som mohla niečo podobné dopustiť. Jedni ho ľutujú, druhí obdivujú. My, ženy, si myslíme, že domáce práce zvládneme iba my. Mužov podceňujeme a na druhej strane ich naučíme pohodliu a niekedy aj ničnerobeniu. Každý sa ma pýta, ako to vyzerá doma po mojom príchode. Čakajú asi že vybuchujú bomby. Naše deti majú svoj režim, na ktorý si už zvykli. Ondrej do družiny chodiť nemusí, po príchode domov sa naučí všetko do školy. Pri Brankovi, ktorý častejšie spáva, si vždy Miro navarí. Nemusím sa zbytočne zaťažovať, čo sa doma deje a „hysterčiť“ s telefónom v ruke každých pár minút. Existuje tu vzájomná dôvera a harmónia, ktorá vyhovuje celej rodinke,“ hovorí Mirka.
Materská za stereotyp
Viaczmenná prevádzka, stereotyp v práci a z toho vychádzajúci stres spôsobil, že Miro po počiatočnom váhaní s materskou súhlasil. Podľa slov manželky potreboval zmenu. „Mám viac voľna ako predtým. Pochopil som, že materská nie je sranda. Veľa záleží aj na Mirke. Ak napríklad varím a kachličky za šporákom zostanú oprskané, nikdy mi nefrfle. Takto sa vyhýbame stresu i nedorozumeniu v rodine, čo je pre nás veľmi dôležité,“ tvrdí Miro. Manželka súhlasne pokyvuje hlavou a dodáva: „Každú ženu, ktorá príde domov z práce, čaká ďalšia „osmička“. Mňa osobne materská ubíjala, cítila som sa akoby odstrihnutá od života.“ Či by išiel Miro na materskú ešte raz, netuší. Je streda večer a on včera oslávil s manželkou ôsme výročie sobáša. Hovorí o ňom ruža vo váze i, podľa slov manželky, chutný slávnostný obed. Otec varí podľa Ondreja dobre, údajne má najradšej, ak sú to cestoviny. Malý Branko zje vraj toho najviac, no čo najradšej, nám zatiaľ povedať nevie. „Prekvapil ma prístupom, deti sú spokojné, najedené, každý deň pre ne pripraví program. To, na čo sa dal, zvláda fantasticky. Aj on už vie, že materská dovolenka nie je sranda,“ dodáva Mirka. Otec so starším synom upratujú hračky, mama chystá menšiu ratolesť na kúpanie. Po večeri pôjde spať, aby sa ráno, keď odíde jeho brat do školy, začal nový deň s ocinom na materskej.