Považská Bystrica - Počet pacientov s chrípkovým ochorením síce pomaly stúpa, o epidemickom výskyte však zďaleka nemôžeme hovoriť. Chrípková sezóna je na severnej pologuli v období od 40. kalendárneho týždňa daného roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka.
Celoročný monitoring
Výskyt ochorení na chrípku a akútne respiračné ochorenia sa monitorujú celoročne, jedenkrát týždenne na základe hlásenia praktických lekárov pre dospelých a praktických lekárov pre deti a dorast. Tento monitoring sa vykonáva podľa vekových skupín a zisťuje sa výskyt komplikácií. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v prvom kalendárnom týždni zaznamenal v okrese Považská Bystrica 530 prípadov akútnych respiračných ochorení, čo činí chorobnosť 1122,4 na 100 000 obyvateľov a chrípke podobných ochorení 80 prípadov, čo predstavuje chorobnosť 169,4 na 100 000 obyvateľov. V okrese Ilava zaznamenali 344 prípadov akútnych respiračných ochorení, čo je chorobnosť 840,1 na 100 000 obyvateľov, chrípke podobných ochorení 74 prípadov, čo je chorobnosť 180,7 na 100 000 obyvateľov a v okrese Púchov zaznamenali 582 prípadov akútnych respiračných ochorení, chorobnosť 2250,3 na 100 000 obyvateľov a chrípke podobných ochorení 165 prípadov znamená chorobnosť 638,0 na 100 000 obyvateľov.
Rozdiely
medzi chrípkou a prechladnutím
Ľudia si všeobecne zamieňajú pojem chrípka a prechladnutie. Chrípka je infekčné respiračné ochorenie s náhlym začiatkom, teplotou vyššou ako 38,0 stupňov Celzia, s prítomnosťou aspoň jedného z respiračných príznakov (kašeľ, bolesť hrdla, nádcha) a aspoň jedného z celkových príznakov, ako bolesť hlavy, svalov, kĺbov, zimnica.
Prechladnutie nevzniká náhle, ale postupne. Pri prechladnutí nie je vysoká teplota, ani zimnica. Môže byť podráždené hrdlo, nádcha, slziace oči, kýchanie. Svaly ani kĺby zvyčajne pri prechladnutí nebolia a komplikácie, ako bývajú časté pri chrípke, napr. zápal pľúc, priedušiek, sa vyskytujú veľmi zriedka.
Ako sa chrípka lieči?
Musí sa aspoň sedem dní vyležať, lekári odporúčajú teplotu zrážať liekmi od teploty a odporúčajú lieky na tlmenie bolesti svalov a hlavy. Antibiotikami sa liečia až bakteriálne komplikácie chrípky (napr. zápal pľúc, priedušiek).
Ako sa chrániť pred ochorením?
Je to jednak prirodzený spôsob - otužovanie, správna životospráva, príjem vitamínov hlavne v prírodnej forme, vyhýbať sa rôznym hromadným aktivitám, kde je nahromadený veľký počet ľudí.
Najlepšou ochranou je očkovanie
V lekárni sú dostupné v súčasnosti tri druhy očkovacích látok proti chrípke. Očkovanie sa neodporúča vykonať vtedy, ak už prebieha epidémia, a to z toho dôvodu, že po očkovaní sa protilátky tvoria približne za 10-14 dní a očkovanie už nemusí zabrániť vzniku ochorenia.
U osôb 65-ročných a starších a u osôb od dvoch rokov veku s chronickými ochoreniami možno súčasne s očkovaním proti chrípke vykonať aj očkovanie proti pneumokokovým infekciám. Toto očkovanie chráni po dobu piatich rokov, nie je potrebné vykonávať očkovanie každý rok ako u chrípky. U týchto ľudí je očkovacia látka hradená poisťovňou.