on Treviso, 14-ročný kadet z Považskej Bystrice Rastislav Pavlovič. Ako sa táto próba zrodila, čo všetko Rasťo absolvoval a či vlastne uspel, sme sa porozprávali s jeho trénerom Petrom Tordom, ktorý ho v Taliansku doprevádzal.
Môžete nám na úvod prezradiť ako prišlo k tejto skúške?
V lete Rasťo absolvoval basketbalový Basketland camp, na ktorom si ho všimli zúčastnení tréneri. Tak sa správa o tom, že v Považskej Bystrici trénuje 14-ročný chlapec, ktorý má 205 cm dostala až k manažérovi Mateuszovi Jodlowskemu, ktorý mu sprostredkoval pobyt v Trevise.
Čo bolo náplňou vášho pobytu? Čo všetko ste stihli?
Rasťo odtrénoval štyri tréningové jednotky, tri s kadetskými a juniorskými družstvami Benettonu a jednu individuálnu. Mal teda možnosť porovnať svoje schopnosti s talianskymi rovesníkmi. Videli sme aj zápasy talianskej ligy juniorov a kadetov, ja som sledoval aj viacero tréningov ďalších mládežníckych tímov Benettonu. Škoda však, že sme nestihli zápas talianskej ligy, ktorý sme pôvodne mali vidieť, ale keďže sa hral už v sobotu podvečer a my sme prišli do Trevisa až neskoro večer, tak z toho napokon nebolo nič. Boli sme sa samozrejme pozrieť aj do centra Trevisa.
Ako bolo o vás postarané? Kde ste bývali?
Bývali sme v tréningovom centre klubu, kde bývajú všetci basketbalisti, ktorí nie sú z Trevisa. Bývajú tam aj volejbalisti Sisley Treviso. Bolo o nás postarané po všetkých stránkach výborne, okrem mňa a Rasťa bola s nami aj Rasťova mama. Celý pobyt hradili Taliani. O ich starostlivosti svedčí napríklad aj to, že Rasťo si nemusel brať na tréning žiadne veci, dostal kompletné klubové oblečenie i obuv na športový tréning.
Spomínali ste tréningy rôznych mládežníckych tímov. Ako na vás zapôsobili a v čom boli odlišné od vašich?
Videl som viacero tréningov, v podstate všetky kategórie okrem mužov, tí majú tréningový komplex na druhom konci mesta. S niektorými trénermi som sa aj rozprával, tiež som mal možnosť hovoriť so šéfom mládeže v klube. Porovnávať je veľmi ťažké, tu je to o niečom úplne inom. Samozrejme, sú tu oveľa lepšie podmienky, veď Benetton má jedno z najlepších tréningových centier pre mládež v Európe. Jeho hráči sú oproti našim lepšie silovo a pohybovo vybavení, najmä v kadetskej a juniorskej kategórii. Veľký dôraz sa kladie na rýchlosť, všetky činnosti s loptou a aj bez nej sa musia robiť v rýchlosti. Všetci tréneri kladú najväčší dôraz na techniku, individuálne činnosti sú najdôležitejšie. Tak v obrane ako aj v útoku. Rozdiely som postrehol aj v driblingu. Od malička ho učia hráčov oveľa dôraznejšie ako ich učíme my, na Slovensku. Hoci sme v Taliansku pobudli krátko, načerpal som veľa nových informácií a podnetov do ďalšej práce. Myslím, že Rasťo sa počas tréningov nestratil medzi svojimi talianskymi rovesníkmi. Zaostával v technike, ale ocenili jeho pohybové schopnosti, aj keď silovo zaostáva.
Nie tak dávno pôsobil v tomto klube iný Slovák, Gabriel Szalay. Spomínali ste v rozhovoroch s trénermi aj jeho?
Áno, prišla reč aj naňho. Myslím, že je stále ich hráčom, hoci momentálne pôsobí vo Švédsku, stále ho majú pod drobnohľadom.
Ako hodnotili tréneri Rasťa? Má nádej, že bude nasledovníkom Szalaya?
V tejto chvíli je predčasné robiť nejaké závery, manažéri Trevisa sa majú vyjadriť do konca februára. Od manažéra, ktorý sprostredkoval túto skúšku, však máme správy, že interes prejavili aj iné talianske kluby, dva prvoligové a jeden druholigový, takže Rasťo sa pravdepodobne ešte pôjde do Talianska ukázať. Budúcnosť má pred sebou, verím, že aj tento krátky pobyt mu dodal ďalšie impulzy do tréningu.
Na záver sme dali slovo aj samotnému Rasťovi, aby sa s nami podelil o svoje dojmy.
„Bol to pre mňa úžasný zážitok, veľa som sa naučil. Otvorilo mi to oči, viem, že ak chcem v basketbale niečo dosiahnuť, musím na sebe pracovať oveľa viac ako doteraz. Hlavne mimo tréningov. Získal som veľa nových skúseností, verím, že mi pomôžu v ďalšom napredovaní.“ Veríme, že Rasťo zúžitkuje získané skúsenosti a vyrastie z neho špičkový basketbalista, či už bude vo svojej kariére pokračovať na Slovensku alebo v Taliansku, prípadne inde. Slovenský basketbal potrebuje kvalitných basketbalistov ako soľ.