tákov, ktoré sa z rozsiahlych oblastí severnej Európy a Ázie stiahli na svoje zimoviská.
Počas víkendu 13. a 14. januára viac ako 300 dobrovoľníkov Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BI a ďalších organizácií prechádzalo všetky najvýznamnejšie rieky a vodné nádrže s výskytom vodného vtáctva, informoval Jozef Ridzoň zo SOS/BI.
Výsledky sčítania bude zhromažďovať medzinárodný koordinačný tím organizácie Wetlands International v Holandsku. Pri Medzinárodnom sčítaní vodného vtáctva sa v Európe pravidelne zráta vyše 20 miliónov jedincov. Cieľom tohto programu je získavanie a prehlbovanie poznatkov o sťahovaní a zimovaní vodného vtáctva.
Vďaka celoeurópskej sieti mapovateľov tak bude možné vyhodnotiť dopad teplej zimy v celej Európe. „V porovnaní s minulou zimou očakávame na niektorých lokalitách niekoľkonásobne nižší počet zimujúceho vodného vtáctva,“ konštatoval Ridzoň. Kvôli pretrvávajúcemu teplému počasiu ostalo totiž mnoho jazier a riek nezamrznutých aj v Poľsku a iných krajinách a vtáctvo ostalo zimovať na severe. Kvôli vysokým teplotám ostal na Slovensku vyšší počet trasochvostov, je možné pozorovať kŕdle škorcov, ale stále nepriletelo viacero severských hosťov, ako napríklad hlaholky a potápače biele.