nad desať stupňov, a príroda sa začne chovať nenormálne - ako na jar,“ hovorí Alojz Kaššák z Poľovníckeho združenia Výr v Prečíne.
Ako môže počasie ohroziť napríklad hmyz?
Hmyz, ktorý býva inak pod kôrou, môže vyliezť a zamrznúť, čím sa môžu narušiť v niektorých lokalitách reťazce reprodukcie určitých druhov. Problém môžu narobiť škodcovia. Vo Vysokých Tatrách zaznamenali prvý žer lykožrúta. Ak by nedošlo k zhoršeniu počasiu, stihol by sa rozmnožiť viackrát, čo by malo pre niektoré lokality a porasty smreku negatívny dopad.
Bude na tom flóra lepšie?
Jahňady, vŕby a liesky, ktoré by mali začať kvitnúť a produkovať peľ v marci až apríli, by mohli po predčasnom zakvitnutí zamrznúť pri extrémnych mrazoch. Znamenal by to vážny problém pre včely.
Zvieratám by malo počasie vyhovovať...
Raticová a poľovná zver je na tom skutočne najlepšie. Jeden zo semenných rokov pripravil zver na zimu dobre. Dostatok bukvíc i žaluďov zaručil jej vykŕmenie. Sme za polovicou zimy, zver má dostatočné tukové zásoby. Kladenie mláďat by malo byť preto v poriadku. Potomkovia by mali prísť na svet životaschopní. Lepšie budú aj trofeje u srnčej a jelenej zveri. Parohy by mali byť mocnejšie, nie ako minulý rok, keď bola naopak, extrémna zima.
Najviac sa hovorí o medveďoch...
Medvede zimu prespia, aj keď sa u niektorých jedincov môže stať, že brloh opustia. Prichádza obdobie, kedy medvedice rodia mláďatá. Ak je zima tuhá, niektoré nemusia prežiť, čo tento rok nehrozí. Už len kvôli týmto povinnostiam časť medvedej populácie musí zaľahnúť. V Tatrách vyhľadávajú medvede brlohy vo vyšších polohách, na hranici lesa. Tam terajšie teploty zodpovedajú tým, v ktorých začínajú brložiť. Mám správu, že po vianočných sviatkoch sa v tomto pásme pohyboval jediný, čo nie je nenormálne, keď medveď spánok preruší. V nižších polohách ale tieto šelmy stále chodia, nezaľahli. Vyhrabávajú korienky, hmyz z pňov či stromov, mraveniská. Na juhozápadných svahoch narástla pri potokoch nová tráva, ďalší zdroj obživy nielen pre medvede. Ak by prišiel mráz a ozajstná zima, na jej zvyšok by vošli do brlohov, kde by absolvovali spánok, aj keď nepomerne kratší.
Lesné závody hovoria o škodách...
Nedostatok snehu spôsobil veľký vlahový deficit. Ak vyšší sneh nenapadne, voda bude chýbať. Napríklad v škôlkach a závodoch, kde sadenice začínajú rašiť. Pracovníci boli nútení rast stromčekov prerušiť. Vybrali ich z pôdy a dali na chladnejšie miesta alebo do snehových jám. Narašené stromčeky sa na výsadbu nedajú použiť. Lesníci nazbierali taktiež niekoľko stoviek ton semenného materiálu, ktorý dali na hriadky. Bez pokrývky a s holomrazmi začnú rašiť semienka predčasne, mráz ich vyťahuje z pôdy, a korienky môžu zamrznúť. Na druhej strane je počasie vhodné napríklad na jarný rez drevín, ošetrovanie stromov v sadoch.
Poľovné združenia ale ušetria.
Združenia pripravili dostatok jadrových, dužinatých i objemových krmív (seno, repa, burgyňa), ktoré sa nemíňajú. Zásoby sú vyložené v kŕmnych zariadeniach, zver si občas príde maškrtiť, žerie iba tam, kde je sneh. Zásoby zostanú pravdepodobne na budúci rok. Opäť je to extrém po dvoch predchádzajúcich rokoch. Silná zima vlani spôsobila, že zvieratám sa museli dať stovky krmív, aby nedošlo k škodám nielen kvôli úhynu, ale aj lesným porastom, čím lesníci zachraňujú obrovské hodnoty pre majiteľov a užívateľov lesov. Tohto roku podobné niečo nehrozí.