Dubnica nad Váhom - Na internetových stránkach mesta je od konca tohto týždňa oznámenie o začatí konania vo veci vydania integrovaného povolenia pre skládku Luštek. Týka sa okrem iného aj uzavretia II. etapy skládky.
Stavebné povolenie z 10. februára minulého roka umožnilo prevádzkovateľovi skládky Spoločnosti Stredné Považie (SSP) začať s oficiálnou stavbou tretej kazety na skládke Luštek, pričom skutočná výstavba začala ešte v roku 2005. „Stavebné povolenie bolo dodatočné, kolaudačné rozhodnutie sa vydalo 28. septembra minulého roku,“ hovorí Ivan Varga z oddelenia výstavby a územného plánovania mesta. V prvých dvoch kazetách je uložených 375-tisíc kubických metrov odpadu, do tretej, najväčšej, by sa malo zmestiť o osemdesiatpäťtisíc kubíkov menej.
Kapacita dvoch kaziet mala postačiť iba do februára 2006. „Zatiaľ vozíme na Luštek, dokumentácia, v ktorej sa hovorí o časovom horizonte jej naplnenia, je rôzna. Zdá sa, že rok 2010 bude konečný, ale to všetko bude závisieť od množstva odpadu, ktorý nevyváža iba Mesto Dubnica,“ povedala vedúca oddelenia životného prostredia na MsÚ v Dubnici Daniela Palkechová. „Máme zmapované skládky v Dubnici i okolí, na ktoré sa budeme snažiť po uvedenom termíne odpad vyvážať. Určite to bude vývoz na fungujúce skládky, o výstavbe novej sa neuvažuje,“ dodala. Aká je v skutočnosti voľná kapacita Lušteku, kde sa podľa našich informácií začalo na navážať už na tretiu kazetu v októbri minulého roka, sme chceli zistiť priamo v SSP u riaditeľa Martina Ziga, ktorý je údajne jediným kompetentným, kto môže poskytovať informácie. „Nie je momentálne prítomný, je rozlietaný. Keď sa vráti, na vaše otázky určite odpovie,“ dozvedeli sme sa vo firme, ktorá sídli v Trenčíne.
Proti rozšíreniu skládky boli environmentalisti skupiny DES, občianske združenie EIA, či odborný hydrogeologický posudok RNDr. Bulka z Progeo Trenčín. Stavba bola po tom, čo sa začala na čierno, zastavená. Podľa Dubnickej Environmentálnej Skupiny je v celom procese schvaľovania skládky mnoho nedostatkov a porušení zákona. Tvrdenia, že územie v blízkosti Váhu boli na vytvorenie skládky celkom nevhodné, však podporu u vtedajšieho primátora Červinku či ďalších kompetentných na obvodných i ďalších úradoch nenašli. Za začatie stavby bez stavebného povolenia dostala SSP od mesta Dubnica nad Váhom pokutu 100-tisíc korún, ktorá bola podľa slov mnohých skôr symbolická.
„DES a Dubnická EIA považujú rozhodnutie o dodatočnom povolení stavby tretej etapy (stavebné povolenie) za nezákonné,“ hovorí Marek Kurinec z DES-u. Podľa jeho slov je zvláštne, že celé stavebné konanie na tretiu etapu mala organizovať Slovenská inšpekcia životného prostredia (odbor integrovaného povolenia a kontroly znečistenia), a nie stavebný úrad mesta Dubnica nad Váhom. „Nezanedbateľný je i fakt, že DES a Dubnická EIA podali Krajskému súdu v Trenčíne žalobu na Krajský stavebný úrad v Trenčíne, ktorý „odobril“ nezákonne vydané povolenie na výstavbu 3. etapy,“ konštatuje Kurinec.
Autor: mk