Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Rozcrew

Naposledy sme ich videli vystupovať na Deň detí pred kinom Mier. V programe bolo ako ťahák pripravené vystúpenie superstar Barbory Balúchovej. Chalani z Rozcrew – hip-hopovej tanečnej skupiny z CVČ Považská Bystrica išli na javisko tesne pred ňou.

Búrlivý ohlas mladého publika bol dôkazom toho, že hip-hop nielen ako tanec, ale aj ako životná filozofia, čiže celá subkultúra, prenikol aj do života v slovenských mestách, Považskú Bystricu nevynímajúc. I tu má medzi mladými veľkú podporu. Zašli sme teda do centra voľného času, kde chodia chalani Peter, dvaja Mišovia, Jaro a Maťo vždy v stredu a štvrtok večer trénovať, aby sme sa s nimi porozprávali o tom, čo v posledných rokoch napĺňa ich život.
Hip-hop a break dance – forma úteku zo stereotypného anonymného života veľkomesta
Do centra chodia trénovať chalani z Rozkvetu takmer tri roky a všetci svorne tvrdia, že hip-hop je nielen o tanci, že je to tak trochu aj životný štýl mladých, v ktorom hľadajú cestu k oslobodeniu, vyjadrujú svoj postoj k spoločnosti, kde podľa nich ťažko nachádzajú uplatnenie a priestor. Takže hip-hop tak trochu kopíruje boj o prežitie, v ktorom vyhráva ten najlepší, najsilnejší. „Je to sídlisková kultúra. Nemôže predsa nikto od nás čakať, že budeme tancovať odzemok a hrať sa nejaké hry na pažiti, či vznášať sa v rytme valčíka. Sme sídlisková mládež. Hip-hop vzišiel z toho, čo nám tento životný priestor ponúka, z reálu. Tanec je o voľnosti, je o tom, že niekedy človek dokáže aj nemožné, o veľkej energii, ktorá je v každom mladom chalanovi či babe. Tú energiu dostávame v tanci von. Je to fantastický relax. Neviem si predstaviť, že by som mal „dubeť“ pri telke,“ povedal nám Jaro Michvocík, ktorého považujú ostatní chalani za špicu, lebo zvláda aj ťažšie veci, kvôli usilovnému tréningu a vďaka svojej sile. Hip-hopová subkultúra však nie je len o tanci, teda o menej náročnom hip-hope či akrobatických figúrach, ktoré sú v breakedance. K nej patrí aj rapová muzika, skateboarding a grafitti. Čoskoro sa tam možno naplno pretlačí aj parkour, zdolávanie rôznych prekážkových dráh, keď sa mladí štengrujú, kto skočí lepšie a zdolávajú často aj nebezpečné výšková rozdiely. Kultovým filmom v tomto smere je Okrsok 13 a postava nekompromisného bojovníka za spravodlivosť z problematickej štvrte Leita.
Nie sme žiaden pouličný gang, len tanečná skupina
Chalani z Rozcrew sa venujú tancovaniu. Peťo a jeden z Michalov, ktorému nikto nepovie inak len Zajo, sa naživo s tancom stretli prvýkrát počas triedneho večierka v škole. „Boli sme vtedy so Zajom šiestaci. Spolu s nami mali v ten deň večierok aj o rok starší žiaci. Naša spolužiačka mala medzi nimi sestru. Poprosili sme učiteľky, či by sme nemohli mať spoločnú diskotéku. Prišli dvaja starší chalani, Peter a Miňo, a začali ukazovať nejaké základné prvky z breakedance. Vtedy som na nich pozeral trochu prekvapený a myslel som, že by som niečo podobné nikdy nedokázal. Veľmi sa mi páčilo, čo robili, no neodvážil som sa napodobňovať ich. Vyskúšal som niektoré figúry až doma a išlo to. To bol môj úplný začiatok,“ zdôveruje sa Peter. Spoločne potom ešte so spolužiakom Majom a Mišom začali trénovať. Darilo sa, nadšenie ich však postupne opustilo. K hip-hopu a braku sa dostali aj v „devine“, keď sa pripravovala školská akadémia. Nacvičili si choreografiu a mala obrovský úspech. Potom prišla súťaž, na ktorej sa umiestnili, čo ich utvrdilo v tom, že to robia dobre. Neskôr dostali ponuku trénovať v CVČ pod vedením Vladimíra Melúcha. Jaro, druhý Michal a Majo sa k skupine pridali neskôr. Všetko bola otázka šťastnej náhody. Jaro už predtým tancoval. V začiatkoch ho podporil učiteľ telesnej výchovy. Dovolil mu trénovať v telocvični V. ZŠ.
Talent musí byť, ale dôležitejší je tvrdý tréning
Keď sme prišli do tanečnej sály v CVČ, na naše prekvapenie bola plná chlapcov rôznych vekových kategórií a tmolilo sa tu aj zopár dievčat, ktoré sa prišli prihlásiť, aby sa naučili tancovať hip-hop a breakdance. „Netušil som, že záujem bude až taký veľký. Musíme ich vyskúšať, povyberať a rozdeliť do skupín. Všetkých by sme nezvládli,“ hovorí Peter. Vie, že nacvičiť vystúpenie nie je jednoduché. Študuje konzervatórium v Žiline - hru na klavír a dobre pozná, že aj tu treba drieť. „Talent je jedna vec, ten musí byť, predovšetkým však treba tvrdo trénovať. Najhoršie je to cez prázdniny. Dvojmesačný výpadok, keď je centrum zavreté, je dlhá doba. S cvičením vonku je problém. Ak chcete byť naozaj dobrý, treba sa stretávať častejšie ako dvakrát do týždňa. Niečo zaberie dôkladná rozcvička, bez nej to nejde. Raz som sa o to pokúšal a natrhol som si šľachu. Potom nacvičovanie figúr, príprava choreografie, keď nastúpi občas búrlivá výmena názorov. Musíme zároveň sledovať, čo nové sa deje,“ zasväcuje nás do tréningov Peter. Sledujeme rozcvičku a sme prekvapení, čo niektorí chalani dokážu. Takmer ako baletky. Hlboký predklon, rukami chytiť vystreté končatiny, hlavou sa dotknúť kolien. Potom uvoľnenie a za tým hneď – šnúra, hlboký predklon a pritisnúť vrchnú časť tela až na zem s predpaženými rukami. Žiadne návody, osobní tréneri, či niečo podobné. Chalani na mnohé veci prišli sami, čítali, hľadali na internete... Trvajú však na tom, že nebyť trénera V. Melúcha, ktorý sa ich na začiatku ujal, nebolo by z tancovania nič. „Ohybnosť a sila, tie sú pri breakedance veľmi dôležité. Treba posilňovať a robiť strečing – teda rôzne naťahovačky. Posilňovaním sa však nemyslí to klasické, akože hurá – ideme trénovať na svalovcov. Kulturista by nikdy tanečné figúry nezvládol. Nie je dosť ohybný. Jednoznačne je však predvádzanie akrobatických figúr breakdance náročné na fyzickú silu. Dievčatá sa preto radšej venujú hip-hopu. Tam je menej akrobacie a viac tanca, krásy pohybu,“ vysvetľuje nám Maťo Chovaník, ktorý je z chlapcov najvyšší. Tvrdí, že výška nie je problém, vie sa s tým vyrovnať.
Ak je dobrá choreografia, dá sa tancom veľa povedať
Ide o to predviesť sa, ukázať, kto z koho, kto je lepší. Niekoľko ľudí sa zíde, pôvodne to bolo na ulici, a začína provokačná gestikulácia, fiktívny boj – uprocking. Potom nastupujú figúry – windmill, headspin ...(točenia na chrbte, hlave a iné) spojené s tancom v stoji (toprock) a tancovaním na zemi (floorrock). Druhí chcú mať navrch, a tak pridajú niečo viac. Kto sa predvedie lepšie, je víťaz. Niekedy môže ísť akoby o tanečné divadlo spojené s pantomímou, napodobovaním pohybu robotov, bábok či komiksových figúrok. Dôležitá je vtedy myšlienka. O tom je skôr hip-hop. Nezanedbateľná je mimika a gestá. „Mali sme nacvičenú pred troma rokmi takú choreografiu na školskú akadémiu. Vtedy som to ešte robil s Majom, ktorý s nami dnes necvičí. Bolo to super. Vystúpenie sme nazvali Bábka. Jedného z nás sme privliekli na pódium na chrbte, postavili sa nad neho na stoličku a poťahovali sme za neviditeľné nitky. Robil to, čo sme chceli. V istom momente sa však zobudil, spamätal, oslobodil, vytrhol sa svojim ovládateľom a začal byť sám sebou. A vtedy začal medzi nami a ním na javisku boj. V prvej časti to bolo skôr o hip-hope a v tej druhej, keď sa oslobodil, to bol skôr breakedance,“ spomína Peter. Zajo, ktorí vedľa neho sedí, rýchlo vysvetľuje, že to nebolo nacvičené len tak. Aj tu išlo o reál. Bábka bola v tomto prípade kladná postava, ktorá sa vzoprela tomu, aby ju niekto ovládal. „Nedopadlo to dobre. Zomrel som,“ spomína si Zajo a hodí na nás veľavravný, ironický pohľad. Čo chceli chalani tancom povedať? Možno to, že snaha po dosiahnutí slobody ducha občas nekončí dobre. Práve kvôli tomuto muselo už padnúť zopár hláv.
Všetko by to malo byť o slobode, nie o chaose
Popri škole, tréningoch, povinnostiach doma nemajú v poslednom čase chalani veľa času na vymýšľanie podobných choreografií. Vedia však všetci veľmi dobre, že bez predstavy a nejakej myšlienky na začiatku to nejde. Neuznávajú , keď si niekto najprv nacvičí tanec a hudbu pustí k tomu. „Z toho je potom taká čudná zostava. Tanec mimo, muzika mimo. Nie je to už sloboda, ale chaos. My sa snažíme napasovať tanec a akrobatické prvky na hudbu. Na súťaži sa posudzuje náročnosť figúr, aj celkové prevedenie,“ zasväcuje nás Peter. „Samozrejme, že aj improvizujeme, musíme však dopredu aspoň približne vedieť, čo náš spolutanečník urobí.“ Priznáva spolu s ostatnými, že občas boli aj nejaké tie úrazy. Natiahnuté šľachy, vykĺbenia, odreniny... Našťastie, žiadna zlomenina. „Niektorí profesionáli si dávajú vykĺbiť ruky v ramenách aj nohy v panve, aby boli ohybnejší. Deformujú si telo, kvôli tomu, aby dokázali viac. To by som nikdy neurobil, to už je fanatizmus,“ hovorí Zajo a hovorí, že tanec je o dobrom pocite, a nie „driapaní sa“ hore. Keď sa pýtame, či sa na diskotékach tancuje to, čo trénujú, tvrdia že áno. Zdôveria sa však aj s tým, že v meste sa chodí na takéto akcie skôr piť a biť. Sťažujú sa na rypákov, ktorí vyhľadávajú bitky a nesedia im ani hip-hoperi, lebo vidia isté prepojenie na černošské, arabské a rómske menšiny. A tak môže byť štýl šiltovka, široké nohavice a tričko občas aj nevýhodou. Peťo, ktorý prišiel na prvý konkurz záujemcov o tancovanie hip-hopu do CVĆ aj s frajerkou hovorí, že tanec mu pomohol, aby si ho všimla. A ako reagujú umelecké kruhy v škole na jeho tanečný úlet? „Profesorke sa páčilo, čo sme prišli predviesť do Žiliny na moje imatrikulácie na konzerve. Smiala sa, že ten tanec mi ide lepšie ako klavír.“
Chalani majú plány aj do budúcnosti. Chceli by sa dostať na poriadnu súťaž, čo nie je ľahké. Snívajú o tom, že raz budú takí dobrí, aby mohli nacvičiť choreografiu, v ktorej budú prostredníctvom hip-hopu a breakedance parodovať iný štýl – trebárs rock, o slušnom klube v meste, kde by sa mohli prezentovať rôzne hudobné a tanečné žánre. Nepáči sa im komercionalizácia tohto štýlu, ktorý stráca kontakt s ulicou, odkiaľ vyšiel. Rovnako aj boom v rapovej a hip-hopovej produkcii. Začína v poslednom čase podsúvať mladým mnoho braku.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 2. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 3. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 6. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 7. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 8. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 9. Spánok – základ pevných vzťahov
 10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 1. QSI International School of Bratislava
 2. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 3. Pestovateľské workshopy pre deti v Šamoríne
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 6. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 7. Najmenšie ponožky sa už nestrácajú
 8. Zahraničná študentská mobilita bez bariér
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 147
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 13 002
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 139
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 758
 5. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 882
 6. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 838
 7. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 693
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 500
 9. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 3 391
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 223

Blogy SME

 1. Ladislav Boršoš: Taraba “gate”…
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera?
 3. Ján Marton: Revolúciu v manažmente vody organizujú progresívni blázni, vodníci a podvodníci na ministerstve pôdohospodárstva
 4. Tupou Ceruzou: Šikana
 5. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia
 6. Irena Šimuneková: Farby jesene
 7. Irena Šimuneková: Jeseň na lúkach
 8. Miriam Studeničová: Ako funguje karma, alebo ľudský osud?
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 21 562
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 10 392
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 140
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 816
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 569
 6. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 3 865
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 827
 8. Věra Tepličková: Poslanec Fico sa rozhodol spievať, covid-necovid 2 734
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Dvaja vodiči v Trenčianskom kraji mali na dvoch rôznych miestach naraziť do kanalizačných poklopov. Obaja boli pod vplyvom alkoholu.


TASR 9 h

V Dohňanoch a okolí sa na 1. kole Slovenského pohára v cyklokrose zišla silná konkurencia jazdcov z viacerých krajín.


12 h

Prezradíme, ako sa darilo slovenským tenistom a povieme si aj o možnej novej periodicite svetového šampionátu vo futbale.


15 h

V uplynulom programovom období čerpania eurofondov sa považskobystrickej radnici darilo.


18. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Protestnú akciu s blokádou cesty organizujú na podporu nemocníc.


13 h

Odškodnenie vo výške 3 284 eur musí zaplatiť akciová spoločnosť SAD Prievidza žene, ktorá v decembri 2018 spadla na prievidzskej autobusovej stanici a zlomila si ruku.


SITA 11 h

Na trati Zvolen - Levice aktuálne vlaky nepremávajú.


6 h

Blogy SME

 1. Ladislav Boršoš: Taraba “gate”…
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera?
 3. Ján Marton: Revolúciu v manažmente vody organizujú progresívni blázni, vodníci a podvodníci na ministerstve pôdohospodárstva
 4. Tupou Ceruzou: Šikana
 5. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia
 6. Irena Šimuneková: Farby jesene
 7. Irena Šimuneková: Jeseň na lúkach
 8. Miriam Studeničová: Ako funguje karma, alebo ľudský osud?
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 21 562
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 10 392
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 140
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 816
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 569
 6. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 3 865
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 827
 8. Věra Tepličková: Poslanec Fico sa rozhodol spievať, covid-necovid 2 734
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu