Jednou z častých porúch okien je zrážanie sa vody na okennom ráme, alebo skle okna z interiérovej strany. Ak sa vodné pary zrážajú v medzisklovom priestore izolačných skiel, príčina je u výrobcu – spočíva v nedokonalom hermetickom uzatvorení medzisklového priestoru – takéto okno treba reklamovať. Ak sa však vodné pary zrážajú na interiérovej strane okna – na ráme, alebo skle, znamená to, že v miestnosti je príliš veľká vlhkosť. Takýto stav môže mať v extrémnych prípadoch za následok vlhnutie muriva a vznik plesní.
Obecnou príčinou zrážania sa vody na okne je nadmerná koncentrácia vodnej pary - vlhkosti v miestnosti. Tento jav sa objavuje v nedostatočne vetranej, často málo vykurovanej miestnosti. Je pomerne bežný v kúpelniach, v kuchyni pri varení a nedostatočnom odsávaní pary alebo aj v suchých miestnostiach za veľmi chladného počasia. Ak sa však tento jav objavuje v pravidelne vetraných obytných miestnostiach bez zjavnej príčiny – niečo nie je v poriadku.
Príčin môže byť niekoľko:
Nevhodný výber okna
Všimnime si súčiniteľ škárovej prievzdušnosti okna iLV – tento určuje schopnosť prirodzenej výmeny vzduchu medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Navyše, výrobcovia okná vybavujú viac alebo menej účinným vetracím zariadením buď mechanicky ovládateľným, alebo automatickým – „mikrovetranie“ (uvoľnenie dovretia okenného krídla kľučkou, čím vzniká medzera), vetracie mriežky, prieduchy, tlaková izolácia a pod.
Kvalitu okna z hľadiska tepelnoizolačných vlastností definuje koeficient prestupu tepla U (W/m2K). Čím je hodnota U nižšia, tým lepšia je z hľadiska prestupu tepla kvalita okna. Kvalitnejšie zasklenie, či rám s menšími tepelnými stratami sa prejavuje aj jeho vyššou povrchovou teplotou čiže kondenzácia vody na jeho povrchu je nižšia.
Nevhodné umiestnenie tepelného zdroja
Vo vykurovaných miestnostiach teplý vzduch stúpa zo zdroja tepla kolmo hore až k stropu miestnosti, kde sa ochladí a následne klesá dolu. Ak je zdroj tepla (radiátor) umiestnený pod oknom, teplý vzduch stúpa popri okne a ohrieva okennú tabuľu, čím sa kondenzácia obmedzuje. Ak je však zdroj tepla umiestnený na inom mieste, okenná tabuľa ostáva chladná, jej teplota sa pri chladnom počasí približuje k rosnému bodu a od stropu klesajúci vzduch na nej kondenzuje.
Nevhodné umiestnenie a osadenie okien
Okná na severnej, severovýchodnej a severozápadnej strane sa zarosujú častejšie ako okná na juhu, juhozápade a juhovýchode. Súvisí to so slnečným žiarením, ktoré takisto vplýva na povrchovú teplotu skla. Okná, ktoré sú celý deň v tieni, majú nižšiu teplotu, sú teda menej odolné pred kondenzáciou.
Nedostatočné vykurovanie a vetranie
Častý problém u novostavieb – okná sa montujú pri hrubej stavbe, dokončovacie práce a mokré procesy (murovanie, omietanie ap.) v interiéri prebiehajú v zimnom období v uzatvorenom priestore, čo zvyšuje akumulovanú vlhkosť v murive.
Dobrou pomôckou na prevenciu kondenzácie pár v miestnosti je vlhkomer. Tento nás môže varovať a prinútiť k pravidelnému vetraniu.