Považská Bystrica - Už len dva roky má mesto na to, aby vyriešilo otázku, čo ďalej do budúcnosti s komunálnym odpadom. Životnosť skládky v Sverepci, kam teraz vyváža, je totiž stanovená len do roku 2008. S ďalším rozširovaním obec nesúhlasí. „S novým vedením mesta som sa už stretol, ozrejmili sme si problematiku skládky. Rozširovanie skládky je podmienené zorganizovaním referenda, v ktorom budú mať možnosť vyjadriť sa obyvatelia obce, či s týmto riešením súhlasia alebo nie. Zapracované je to aj vo všeobecne záväznom nariadení obce. Som si však istý, že návrh na rozširovanie by medzi obyvateľstvom na 99 percent neprešiel,“ vyjadril sa Jaroslav Biel. Je preto potrebné urýchlene hľadať iné riešenia. „Obdobie dvoch rokov, dokedy sa môže vyvážať na skládku v Sverepci, uplynie veľmi rýchlo a nevie sa, čo bude ďalej. Proces prípravy a schvaľovania trvá určitý čas. Treba sa tomu, čo najrýchlejšie začať venovať a robiť príslušné kroky na to, aby sa začalo riešiť odpadové hospodárstvo v našom meste vyhliadkovo po tomto hraničnom roku,“ vyjadril sa vedúci obvodného úradu životného prostredia Pavel Petrík. Ako nám ďalej povedal, už predošlé vedenie mesta vyzval niekoľkými listami a tiež počas osobných stretnutí, aby sa začal proces plánovania odpadového hospodárstva. „Počas predošlej garnitúry v meste som nedostal žiadnu koncepciu na náš úrad a mal som pocit, že ich to ani nezaujíma. Bola to vysoko koncepčná záležitosť, ktorú som musel riešiť so štatutárom, a tým je primátor mesta. Pre nové vedenie mesta bude ťažká úloha zapracovať tieto veci do územnoplánovacej dokumentácie. Nie je príjemné riešiť niečo, čo predchodca zanedbal. Treba si však povedať otvorene, že je najvyšší čas,“ dodal Petrík.
Aké ďalšie možné riešenia okrem rozširovania skládky v Sverepci prichádzajú do úvahy? Jedným z možných riešení je budovanie spaľovne, ktorá však musí stáť na konkrétnom pozemku. Bude treba osloviť jeho vlastníkov, odkúpiť ho. Spádová oblasť pre spaľovňu bude určite väčšia ako pre skládku, treba získať súhlas občanov, musí sa uskutočniť posudzovanie v rámci vplyvov na životné prostredie, pri ktorom treba dodržať oficiálne, presne stanovené termíny, treba vypracovať projekt, pozháňať financie... Všetko je veľmi náročné na čas a preto, ako sa ľudovo hovorí, už včera bolo neskoro. Budovanie novej skládky by bolo najproblematickejšie, ak nie celkom nemožné, lebo štát sa po vstupe do EÚ bráni budovaniu nových skládok. Ak by sa problém do roku 2008 nevyriešil, muselo by sa začať voziť ďalej. Skládka v Lednických Rovniach zatiaľ neprichádza do úvahy, lebo jej životnosť trvá tiež len do roku 2008. Skládka v Lušteku pri Dubnici nad Váhom je príliš ďaleko a tiež má isté špecifické problémy. Do úvahy prichádza len skládka v Mikšovej pri Bytči. „Spaľovňa by bola teraz momentálne síce riešením možno drahším, čo sa týka počiatočných investícií, ale po niekoľkých rokoch by sa určite niekoľkonásobne vrátili. Toto riešenie je z hľadiska dlhodobejšieho efektu rozumnejšie,“ vyjadril sa Pavel Petrík.
To, že v roku 2008 skončí možnosť vyvážať do Sverepca, nám potvrdil aj inžinier Apel z odboru rozvoja mesta a tiež potvrdil, že mesto vedelo o tom, že starosta obce s ďalším pokračovaním skládky nesúhlasí. „Je to mimoriadne akútna vec. Ak do roku 2008 nebude zabezpečená iná skládka na našom území alebo vyriešená otázka v súvislosti so skládkou v Sverepci, bude sa to musieť riešiť až odvozom na ďalšie, vzdialenejšie skládky v okolí. Hádam sa už tento rok schváli územnoplánovacia dokumentácia. V rámci nej sa bude riešiť aj odpadové hospodárstvo. Nerád by som sa teraz ešte vyjadroval k nejakým záverom, lebo je tu nové vedenie mesta. To si uvedomí, aký je tento problém veľký naozaj až vtedy, keď sa mu začne venovať,“ povedal nám Apel. Keď sme sa na túto otázku spýtali tlačovej hovorkyne mesta Marianny Nemcovej, dostali sme nasledovnú odpoveď: „V tejto veci momentálne prebiehajú rokovania.“ Aké a s kým sa nám zistiť nepodarilo.